Nejoblíbenější české retro dezerty: Likérové špičky
Vzpomínáte si na populární retro dezerty, které jste mohli sehnat snad v každé cukrárně v Československu? Rakvičky se šlehačkou, kremrole, punčáky, nanuk Míša nebo oblíbené likérové špičky. Také se vám někdy po některém z těchto dezertů zasteskne? Připravili jsme si pro vás recept na nefalšované likérové špičky.
Retro dezert jako vyšitý, právě to jsou likérové špičky. Začaly se vyrábět v 60. letech minulého století, ale opravdový boom nastal teprve v 70. a 80. letech. Tehdejší cukráři se shodují, že likérové špičky byly opravdovým hitem, počet vyrobených kusů šel do tisíců a cukrárny je nestíhaly vyrábět.
Byly levné a zároveň vynikající, původně se totiž vyráběly s vaječným koňakem, až později se přešlo na náplň, která byla vyráběna ze sušeného mléka a vlivem toho šla jejich kvalita dolů. Vraťte se s námi do starých časů a připravte si dezert, na kterém ujíždělo doslova celé Československo.
Retro dezerty: Jak na přípravu koňakových špiček?
Pokud se chystáme na přípravu dezertu, který obsahuje náplň, tak právě ta většinou patří mezi jeho stěžejní části. U likérových neboli koňakových špiček se jedná o vaječný koňak, který si můžete koupit v obchodě, nebo ho vyrobit doma.
A proč se jim přezdívá likérové i koňakové špičky? Vaječný likér se totiž někdy nazývá i jako vaječný koňak. Proto toto dvojí označení vybrané české pochoutky. Na její přípravu budeme potřebovat.
Likérové špičky - recept
1. Žloutkový krém - postup
- 6 žloutků
- 250 g neslazeného kondenzovaného mléka
- 250 g rumu
- 200 g moučkového cukru
- 250 g slazeného kondenzovaného mléka
Rozmixujeme žloutky, přidáme krém a směs hřejeme přibližně 6 minut v hrnci, při teplotě cca 70 °C. Nezapomínáme pravidelně míchat. Do směsi přidáme oba dva druhy mléka, rum a dalších cca 5 minut. Jakmile směs zhoustne, odstavíme a přelijeme do lahve a necháme vychladnout.
2. Domácí piškoty - postup
Likér bychom měli, můžeme se vrhnout na přípravu domácích piškotů.
- 3 vejce (žloutky a bílky oddělit)
- 60 g hladké mouky
- 35 g moučkového cukru
Žloutky utřeme s 20 g cukru a přimícháme 15 g mouky. Z bílků vyšleháme pěnu, přidáme zbytek cukru a vyšleháme do tuha. K takto vyšlehaným bílkům přidáme žloutkovou směs. Do směsi zamícháme zbylou mouku. Vezmeme si cukrářský sáček a vložíme do něj směs. Na plech vyložený pečícím papírem budeme pomocí sáčku vytvářet piškoty, které následně dáme do trouby a pečeme na 175 °C do zlatova. Upečené piškoty vyndáme z trouby, necháme vychladnout a potřeme je rozpuštěnou čokoládou, to proto, aby se do nich nevsakoval likér. Potřené piškoty necháme zaschnout.
3. Špičky - postup
Teď už nám zbývá poslední krok, kterým jsou samotné špičky.
- 3 dcl sladké smetany ke šlehání
- 4 žloutky
- 200 g čokolády
- 120 g moučkového cukru
- 50 g másla
- 30 g polohrubé mouky
Čokoládu rozlámeme a necháme rozpustit. Vmícháme do ní smetanu ke šlehání, žloutky, moučkový cukr a polohrubou mouku. Směs povaříme do té doby, dokud není hustá. Takto hustý krém necháme lehce vychladnout, přidáme máslo a vyšleháme. Aby se krém neroztékal, umístíme ho do lednice a znovu necháme vychladnout.
Připravíme si speciální nástavec na likérové špičky a čokoládovou směs vytlačíme na jednotlivé piškoty. Dávejte si pozor, aby nebyla směs příliš řídká, musí být tvárná, abychom z ní mohli špičky vytvořit. Přibližně třetinu krému si necháme, abychom jím mohli špičky uzavřít.
Ještě než přijde řada na vaječný koňak, dáme špičky na chvíli do lednice či mrazáku, aby ztuhly. Připravené špičky naplníme koňakem, uzavřeme zbývající čokoládovou směsí a vložíme je znovu do lednice.
Posledním krokem je smočení vršků špiček v rozehřáté čokoládě, do které můžete přidat trochu ztuženého tuku, aby byla poleva hladká a lesklá.
Jaké retro dezerty patří mezi vaše nejoblíbenější?
Diskuse k článku
RE : Nejoblíbenější české retro dezerty: Likérové špičky