Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím
11. 09. 2020

Arteterapie není výmyslem poslední doby. Pohyb tužky po papíře totiž spojuje řadu oblastí v našem mozku a do hry zve i naše podvědomí. Nevěříte? Stačí si vzpomenout, jak jste jako děti domalovávaly obrázky v učebnici. Jak jste jako adolescenti překreslovali plakáty. A nebo jako dospělí malovali do zápisníků na poradách. Uklidňovalo vás to, že? Napětí, které vaše tělo signalizovalo s každým dalším tahem ustupovalo. Pokud tedy kresbu či malování bez ambice na výsledek samotný do svého života vpustíte a případně navštívíte některý z arteterapeutických seminářů, můžete se o sobě mnohé dozvědět. Proč tomu tak je?

Arteterapie: „Hra“ s psychologickým přesahem

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů. Jinými slovy, prostřednictvím výtvarného projevu vynášíte do vědomé části svého vnímání témata, která vaše podvědomí vyhodnotí jako podstatná (a k řešení) v daný moment. V ideálním případě byste měli vyhledat specialistu, který kromě „nadhledu“ má též psychologické vzdělání. Zahrávat si totiž se svými strachy a těžšími tématy bez odborného vedení není úplně optimální. Nezapomeňte také, že ke svému podvědomí nemáte zpravidla přístup, a tak vám vaše dílo nemusí ukázat zhola nic. Teprve zkušené oko terapeuta zpravidla odhalí, co se bude řešit a jaké kroky zvolit.

Čtěte také:

Automatická kresba je prostředek sebepoznání i nápravy

Arteterapie: Co vše vás může potkat?

Na rozdíl od většiny uměleckých škol je arteterapie záležitostí vaší intuice. Zadání mohou znít jednoduše, ale také složitě a řekněme výtvarně těžko uchopitelná (znázorni svůj domov, strach, radost, rodinu, touhu být lepší, zlost na…). Pokud však necháte tvořit své nitro, budete překvapeni, co vše uvnitř sebe nesete. Arteterapie obvykle využívá barev všeho druhu – od vodovek, přes tempery, prstové barvy, suché pastely, voskovky po přírodní materiál jako hlína, bahno, listí, květy… Maluje se vším: štětci, klackem, větví, rukou, nohou… Paradoxem také bývá, že i vizuálně hezký obrázek může ukrývat těžká traumata. Naopak subjektivně „ošklivé“ dílo může být povznášející. Právě proto je třeba v arteterapii pracovat se školeným terapeutem.

Arteterapie: Mysl myslí v obrazech

Výhodou této techniky je, že naše mysl, ale také podvědomí pracuje s „obrazy“. K vyjádření sice mysl využije slova, ale představivost (a to i katastrofické scénáře) pracuje právě s obrazy. Arteterapie tedy „jen“ chytí daný obraz v čase a prostoru. Navíc slova a myšlení umíme ohnout, obraz už méně. Vymazat si vzpomínku z hlavy je velmi těžké, pokud si však „energii“ tohoto zážitku vtisknete na papír či na jiný materiál, který je v zadání, a prostřednictvím arteterapie téma otevřete, můžete s tímto obrazem pracovat. Vaše podvědomí pak má šanci změnu náhledu na danou problematiku zvážit či přijmout a vám se uleví.

1-175

Arteterapie: Cesta k sobě

Jako každá technika, i arteterapie je určitou formou cesty k sobě. Arteterapie v důsledku nabízí pochopení vlastního chování, jednání, strachů, trápení i traumat. Stejně jako ostatní metody, i tato však vyžaduje určitou systematickou „práci“ na sobě samém. Jeden víkendový pobyt či dvouhodinovka na seznamovacím semináři nám arteterapii dovolí ochutnat, ale teprve poctivou pravidelností může dojít k posunu. Arteterapie je vhodná i pro děti, neboť právě skrze obraz umí často projevit to, co je uvnitř nich ukryté. Opět však je nutné vyhledat specialistu. Daná témata totiž mohou být bolestivá a cesta stvořením obrazu teprve začíná. Stejně tak se nedoporučuje obrazy vystavovat. Přeci jen je to očistný proces, a kdo by chtěl mít na stěně špinavé prádlo, že?

Arteterapie: Ne každé umění je uměním?

V této souvislosti je dobré nahlédnout i na to, čím se obklopujeme. Velké téma je například „umění“. Pokud budete hledat definici umění, zjistíte, že nic takového vlastně není. Umění je v nadneseném slova smyslu otázka osobního vkusu, naladění a peněženky. Z filozofického hlediska by se dalo říci, že uměním se rozumí vše, co nás vnitřně pozvedá. Krásný obraz však neznamená „krásná“ krajina/obličej/detail. Krásným obrazem se rozumí náboj, který je cítit pod barvami, za každým tahem. Pokud nás dané dílo naopak zatěžuje, cítíme se v napětí či padáme do temnot deprese, pak se zpravidla nejedná o „umění“, ale arteterapii umělce, která v galerii visí. A opravdu si chceme přibírat cizí témata k těm našim?

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…