Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

img
26. 09. 2018

Stavy úzkosti, mírné deprese nebo nespavost. Psychické problémy, které mohou postihnout kohokoliv z nás a neměly by se podcenit. Pro zlepšení psychické pohody ale nemusíte hned vyhledat odborného lékaře. Stres, každodenní vypětí i ošklivé zimní počasí navozují špatnou náladu, která se může udržet na dlouhou dobu. První pomocí při nastupující depresi mohou být účinná přírodní antidepresiva.

Uspěchaný život většiny lidí vyvolává tlak, špatnou náladu a nepříjemné psychické stavy, které lidé považují za klinické deprese. Lidé si proto čím dál častěji nechávají u lékaře předepisovat přírodní antidepresiva. Látky působící na nervovou soustavu a hladinu chemických látek vyrovnávající náladu ale můžeme najít i v přírodě či doma.

Čtěte také:

Přírodní antidepresiva si můžeme vypěstovat i doma

Vybrané bylinky působí blahodárně na lidskou psychiku a zároveň je můžete doplnit vhodnými potravinami, které stimulují nervovou soustavu.

Bylinné čaje přírodní antidepresiva proti úzkosti

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání bylinek si ale dejte pozor na vedlejší účinky. Přírodní antidepresiva mohou spolu s užíváním některých léků vyvolávat nevolnost nebo vyrážky a citlivost na slunce.

Bylinky neužívejte dlouhodobě a při užívání tablet proti jiným onemocněním se nejprve poraďte s lékařem. Například třezalka je velmi zrádná. Osvědčené antidepresivum ale zároveň snižuje účinnost antikoncepce nebo léků na srdeční choroby.

Přírodní antidepresiva v podobě bylin si můžete doma vysušit nebo zakoupit přímo namíchané čaje v lékárně. Nabízíme vám výběr pěti nejúčinnějších bylinek proti úzkostem a depresím.

1. Třezalka tečkovaná

Třezalka patří mezi byliny s nejsilnějšími antidepresivními účinky. Známá bylina bývala i složkou klasických léků na předpis. Zahání lehké až střední deprese a přináší klid. Třezalka tečkovaná je spíše sedativum, které působí stejně jako klasická antidepresiva předepsané lékařem.  

Bylinka zvyšuje hladinu seratoninu v mozku, čímž zmírňuje napětí a stres. Potlačuje poruchy spánku. Třezalka se hojně vyskytuje na českých loukách a okrajích lesů. Žluté květy se sbírají v letních měsících červenci a srpnu. Poznáte ji podle červené šťávy, která vytéká z květu.

2. Šafrán setý

Vzácná rostlina, která okoření jídla také účinně bojuje s psychickými problémy. O blahodárných vlastnostech šafránu věděli již staří Peršané. Přírodní lék proti depresi při pravidelném užívání má rychlý nástup působení.

Šafrán má navíc méně nežádoucích vedlejších účinků než třezalka. Hlavní zásluhu na tom má látka safranal obsažená v blizně rostliny.

3. Bazalka

Proč Italové tolik milují bazalku? Bylinka je známá svou výraznou aromatickou chutí a vůní, ale málokdo ví, že patří také mezi účinná přírodní antidepresiva. Bazalka má příznivý vliv na náš trávicí trakt, pomáhá k lepšímu trávení těžkých jídel, uklidnění žaludku a stimuluje tvorbu žluči. Blahodárné účinky má také na nervovou soustavu.

Sylice obsažené v bazalce odstraňují bolesti hlavy, snižují stres, únavu a tlumí pocit úzkosti. Silné antidepresivum můžete použít ve formě éterického oleje pro zlepšení nálady. Bazalku si můžete pěstovat i doma v bytě. Lístky můžete doma usušit a uvařit z nich čaj nebo naložit do oleje a vmasírovat.

4. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský neboli valeriánu používali proti depresím již v dávných dobách. Poznatky o léčivých účincích kozlíku sahají až do starověku. Bylina má sedativní účinky, které uklidňují a zmírňují pocity nastupující paniky.

Kozlík předepisovali po staletí šamanové pro klidných spánek bez vedlejších účinků. Působí také proti strachu a depresi. Z rostliny se zpracovává kořen s typickým zápachem, který si můžete vyvařit do čaje.

5. Magnolie

Nádherné květy magnolie k nám přišly z Číny a Japonka. Ozdoba zahrad ale také přináší úlevu při úzkostech nebo depresi. Přírodní antidepresivum zmírňuje podrážděnost a nervozitu při fyzickém i psychickém napětí. Podívejte se na další vhodná přírodní antidepresiva.  

Přírodn antidepresiva_bylinky2

Adaptogeny v bylinách

Některé rostliny obsahují tzv. adaptogeny, které nás ochrání od stresu (který je dost často následkem či příčinou úzkostí a depresí) a pomáhají nastolit rovnováhu a regenerují organismus.

Jinými slovy, adaptogeny způsobují nespecifickou obrannou odpověď organismu na stres, pomáhají znovu nastolit rovnováhu, regenerují a chrání organismus a zároveň jsou netoxické.

Seznamte se s některými adaptogeny

  • Tulsi - Bazalka posvátná: je nazývána také královnou bylin a elixírem života.
  • Ašvaganda – Vitánie spavá: je protizánětlivá, antioxidant, posiluje, vyživuje, zklidňuje, stimuluje činnost štítnou žlázu, nadledvinky. Vhodná je zejména i jako nervínum při depresích, úzkosti, únavě, nespavosti způsobené stresem a nervovým vyčerpáním.
  • Brahmi – Pupečník asijský – Gotu kola: patří mezi nootropica, antioxidanty, chrání váš nervový systém.  V ajurvédě patří do skupiny tzv. omlazovacích bylin tzv. rasayan, stimuluje činnost štítné žlázy. Brahmi posiluje paměť, koncentraci a zároveň ulevuje od úzkosti.
  • Šatavari: představuje ženské tonikum pro reprodukční systém. Je antibakteriální, působí jako afrodisiakum, stimuluje imunitní systém, posiluje trávení a je protizánětlivá.
  • Pryskyřice Mumio: horská pryskyřice Mumio v sobě ukrývá regenerační účinky pro tělo i duši. Díky velkému množství minerálů bývá sportovci nazývána „elixír rekordů".
  • Amrita: je známá pro své pro své protizánětlivé účinky. Má příznivý efekt nejen na játra, ale i na močové a pohlavní cesty. V ájurvédě je považována za rasajánu, tzn. omlazující bylinu

Aromaterapie a relaxace uvolní napětí

Pomoct proti depresím dokáže také aromaterapie. Esenciální oleje z rostlinných složek dokážou uvolnit tělo i psychiku. Léčebná metoda odstraňuje úzkosti, deprese a zlepšuje náladu. Oleje můžete inhalovat nebo přidat do horké koupele. Vonné esence lze vmasírovat do pokožky, čímž uvolníte celé tělo od vnitřního napětí a budete se znovu cítit jako znovuzrození.

Hudba a cvičení jako přírodní antidepresiva

  • Hudba působí velmi silně na lidskou psychiku. Příjemná hudba dokáže zlepšit náladu a odvést myšlenky od každodenního stresu. Pusťte si oblíbenou muziku, při níž přestanete na chvíli myslet na starosti. Pro uvolnění napětí existují i speciální meditační skladby, u nichž zrelaxujete celé tělo i duši. Postihla vás podzimní deprese? Poradíme, jak s ní zatočit. 
  • Při odpočinku u meditační hudby zkuste uvolnit své tělo jógou. Stres lze často odbourat sportováním a vyplavením negativních energií z těla ven, které nahradí hormony štěstí – endorfiny. Jóga dostane vaši mysl zpátky do pohody.
  • K uvolnění napětí a proti stresu působí běhání v přírodě. Běh údajně podle vědců působí antidepresivně a můžeme ho tak zařadit mezi další přírodní antidepresivum. Odběhněte od problémů, tíživých stavů a zlepší vám náladu, sebevědomí i fyzickou kondici.
  • Přírodní antidepresiva proti úzkosti musí jít ruku v ruce i s úpravou životního stylu. Zdravá strava, vyvážený denní režim a dostatek odpočinku je základem. Pokuste se více spát, přes den se více hýbat a zařadit do jídelníčku více ovoce, zeleniny a oříšků, které obsahují potřebné vitamíny.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Nejlepší bylinky na odvodnění? 10 z nich, které mají na odvodnění organismu zázračné účinky!

Vyhněme se soli a cukru, na dochucení využijme bylinky. Dodržujme dostatečný pitný režim. Vyhněme se kyselinotvorným potravin...

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…