Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?
Hlučný soused může soužití v panelovém domě dost zkomplikovat a znepříjemnit. Mezi nejčastější problémy v této oblasti patří zejména poslech hlasité hudby, televize, hádky, nebo dupání. Ve většině případů se jedná o neúmyslné jednání a dotyčný si neuvědomuje, že hluk by mohl být slyšet i v okolních bytových jednotkách. Pak je jedinou cestou rozumná domluva. Co však dělat, když ani ta nefunguje?
Pokud hlučný soused dělá nepořádek i po vaší společné diskusi, je to nejspíš člověk neohleduplný a jen tak s ním nehnete. Při hlučení v denních hodinách nemáte moc možností, jak situaci ovlivnit, avšak v době nočního klidu se s tím dělat něco dá.
Hlučný soused musí dodržovat noční klid
V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být dotyčný pokutován. Vhodné je nahrát si nějaký důkaz o hlučnosti souseda. Snadno se totiž může stát, že po příjezdu policistů může narušitel hudbu ztlumit, nebo se celkově ztišit. Ideální je, když budete mít i svědky v podobě jiných sousedů z domu, kteří potvrdí hlučné chování dotyčného. Nicméně narušitel může páchat v tomto ohledu přestupek i v následujících dnech. Někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní a neodradí je ani několikatisícové pokuty.
Hlučný soused a společná domluva
Dlouhodobé hlučení ze stran sousedů může mít negativní následek na váš psychický stav. Domov je považován za oázu klidu a pohody, a pakliže ji tam nenacházíte, stává se z toho velký problém. Proto si zkuste v první fázi se sousedy rozumně promluvit a sdělit jim, co vás trápí. V lepším případě hlučný soused vaši prosbu vyslyší a skutečně se ztiší a v horším případě bude lhostejný a zcela sobecky bude hluk produkovat dál. Pak je nasnadě zamyslet se buď nad tím, jak izolovat svůj byt od rušivých zvuků, nebo se dle možností přestěhovat jinam. Jednou z variant je i to, že se obrátíte na právníka, který s vámi sepíše stížnost. Ta se následně pošle na soud. Tato možnost je však nejzazší a lepší k ní přistupovat jen tehdy, kdy opravdu nic nepomáhá a soused vám dělá „naschvály“ intenzivnějším hlučením, než které jste zažívali dříve.
Když hlučný soused nereaguje a v úvahu připadá instalace účinné izolace
Řešit problémy s hlukem v bytě můžete i tak, že si necháte na strop, nebo jiné části zdí instalovat zvukově izolační konstrukce. Ty se skládají většinou z akustických desek, panelů, či obdobných materiálů. Postačí oslovit specializovanou firmu, která nejprve provede akustické měření v místnostech a následně doporučí nejvhodnější materiál k zvukové izolaci. Vzít v úvahu ale musíte fakt, že stavební úpravy můžete provádět jen ve svém vlastním bydlení, nebo se souhlasem majitele nemovitosti. Izolační materiály jsou poměrně nákladné, s čímž musíte rovněž počítat. V případě, že se panely skutečně podaří nainstalovat, měl by být konečně hlučný soused pasé. A vy si tak budete moci zase užívat blaženého ticha.
Hlučný soused z pohledu zahraničí
Důmyslně si poradili v Číně. Tamější obyvatelé, které obtěžuje hlučný soused, si pořizují do domovů přístroj napodobující dupání. Instalují jej na strop a pouští v momentu, kdy ze sousedství uslyší ruch. Tato metoda se jeví jako "oko za oko, zub za zub", avšak nic neřeší a může spíš sousedské vztahy ještě více vyostřit.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?