Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví
16. 09. 2020

Úklid je pro mnoho lidí strašákem a nekonečným plýtváním času. Pro druhé představuje úklid a dokonale čistý domov záruku štěstí, neboť alespoň něco mají „ve svých rukách“. Na úklid jako takový lze pohlížet nejen jako na nutnost, ale též jako na oblast, ve které se můžeme hodně dozvědět o sobě samých. Nevěříte?

Úklid jako psychologický rozbor

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji vykonáváme „jen“ z nutnosti, pocitu falešné zodpovědnosti či ze strachu. Úklid vám též zrcadlí, zda umíte určité povinnosti přijmout a nalézt způsob, jak si je zpříjemnit nebo spíše setrváváte v emoci naštvání a pocitu nespravedlnosti. Dříve než začneme soudit druhé, je dobré se podívat k sobě domů, a to nejen do bytu, ale zejména do svého nitra. A i k tomu nám úklid může pomoci.

Čtěte také:

Typologie osobnosti napoví, kdo jste

Úklid u extroverta a introverta se liší

Dodržování určitého hygienického standardu a organizace interiéru (i zahradních částech obydlí) je prospěšné nejen pro naše fyzické zdraví, ale překvapivě i pro naši psychiku. Zejména introvertně naladění jedinci mohou v „neorganizovaném“ nepořádku lehce propadat do depresí a paniky. Extrovertům lehký chaos zpravidla tolik nevadí. Důvod je ten, že introvert řadu věcí prožívá uvnitř sebe, impulzy zvenku „nasává“ a pokud zde panuje v jeho očích zmatek, přenese jej i do svého nitra. Chaos okolo něj jej jednoduše ruší, přitahuje jeho pozornost a nutí jej „vylézt“ ze své ulity. Extrovert ze své podstaty své prožívání přesouvá ven, proto je místo jeho žití jeho velkým otiskem. Nicméně, i na něj nepořádek může působit neblaze, a to navzdory tomu, že si to neuvědomuje. V jeho případě se za uměleckým či bohémským chaosem může skrývat zoufalá touha na sebe upoutat pozornost.

Úklid: Jak venku, tak uvnitř

Trochu jsme teď parafrázovali jednu ze základních myšlenek hermetismu Jak nahoře, tak dole. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, možná zjistíte, že své myšlenky a pocity nemáte zase tak moc utříděné, jak si „myslíte“. Na druhou stranu řada lidí raději uklízí venku, než by se podívala do zrcadla svých témat k řešení uvnitř sebe. Přeci jen vzít hadr a po šesté utřít neexistující prach na poličce bývá výrazně snazší než se například postavit čelem k otázce, zda skutečně žiji život, který mě vyživuje a naplňuje. S jistým nadhledem lze říci, že přehnaný úklid a úzkostlivá čistota je jen druhou stranou mince naprostého chaosu. Oba způsoby se snaží nevpustit do života dotěrné otázky vlastního podvědomí.

2-471

Úklid není jen o úklidu

Existuje řada rad, jak uklidit rychle. Dokonce se objevily i metody, které vás systematicky provedou vaším obydlím a zredukují nepohodlné kousky a lapače prachu na minimum. Otázkou však zůstává, jak dlouho vám toto nadšení vydrží. Základem efektivního úklidu tak není bezhlavé obětování krásného odpoledne, ale uvědomění si, proč (a co) vlastně uklízím. Na jednu stranu samozřejmě z důvodu hygieny, neboť přemnožené patogeny nikomu ještě neprospěly (jejich zdravá míra naopak funguje jako skvělý imunitní trénink). Na druhou stranu je úklid i nutným krokem k vytvoření harmonického prostředí, jež posílí naše vnímání a umožní nám relaxovat.

Efektivní úklid: Cesta k minimalismu i pěkné postavě

  1. Na úklid si vyčleňte konkrétní den a hodinu. Ne, nemusí to být sobota nebo neděle a žehlit též není třeba do pozdních nočních hodin. Tedy pokud to neberete jako relaxaci s poslechem hudby, sledováním filmu a popíjením sklenky červeného vína. Nezpomeňte na metody ergoterapie, která využívá pozitivní účinky práce na naše zdraví.
  2. Udělejte si z úklidu posilovací akci. Například hodinka luxování je v energetickém výdeji podobná delší procházce, díky stírání prachu na horních policích posílíte a formujete svaly na rukou a věšením prádla pak posiluje zádové svalstvo.
  3. Úklidová jóga sice oficiálně neexistuje, ale v řadě činností můžete získat skvělou představu, jak vaše tělo funguje. Stačí pohyby dělat „vědomě“ a nalézat způsoby, jak je začít provádět i s menším úsilím. Po určité době se to může stát i skvělou meditací.
  4. S každým úklidem se pokuste vyčlenit vše, co již nepoužíváte. Nespoléhejte, že někdo opraví ty „krámy“, které v polici leží již dva měsíce. Tím, že nebude ve vaší domácnosti zahnívat řada ležáků se pročistí i energie samotného místa.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…