Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!
Hořčík je pro lidské tělo nezbytný. Přesto nám často chybí. Nedostatek hořčíku má až třetina Čechů. Nejsme v tom ale sami, v zámoří se s malým příjmem tohoto minerálu potýká více jak polovina Američanů. Nedostatek hořčíku bychom neměli podceňovat. V krajních případech stojí za cukrovkou, celiakií, chronickým průjmem a špatnými kostmi.
Hořčík je důležitý pro celé tělo
- Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle.
- Potřebuje ho každá buňka.
- Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové procesy.
- Doporučená denní dávka hořčíku je 400 – 420 miligramů pro muže a 310 – 320 miligramů pro ženy.
- Rizikovou skupinou pro nedostatek hořčíku jsou zejména alkoholici, diabetici a osoby trpící celiakií.
Hořčík v potravinách: Oříšky a semínka
Pokud si chceme doplnit hořčík, není to nic složitého. Příroda nám dává spoustu možností, kde tento prvek najít. Hořčík v potravinách najdeme zejména v oříšcích a semínkách. Přečtěte si o hořčíku více!
- Mandle
- Dýňová semínka
- Arašídy
- Tmavá čokoláda
- Chia semínka
- Lněná semínka
- Slunečnicová semínka
- Kakao
- Kešu oříšky
- Lískové oříšky
- Oves
Hořčík formou doplňků stravy
Při volbě jakýchkoliv doplňků stravy je dobré dívat se na složení, v jakém množství je daný prvek vlastně zastoupen a co vše ve skutečnosti všechno požíváme. Na našem e-shopu Spektrum zdraví najdete kvalitní Hořčík v kombinaci s draslíkem. Za zmínku stojí také na minerální látky (včetně hořčíku) bohatá křemelina, jakožto 100% přírodní produkt.
Nedostatek hořčíku způsobuje křeče, osteoporózu i psychické problémy
Důvodem, proč nám v těle hořčík chybí, může být několik. Naše strava nemusí být dostatečně pestrá a může nám chybět hořčík v potravinách. Druhým důvodem je ztráta hořčíku v těle kvůli nějaké nemoci.
Svalové křeče
Jedním z hlavních příznaků nedostatku hořčíku jsou svalové křeče, škubání a tiky. Pokud nás trápí nedostatek hořčíku, do nervových buněk se nám dostává více vápníku. Svalové nervy jsou pak citlivější a reagují přehnaně. Na trhu sice existuje řada přípravků obsahujících hořčík, ale nic nenaradí přirozený hořčík v potravinách.
Psychické problémy
Hořčík stojí nejen za fyzickým, ale i psychickým zdravím. Apatie, útlum anebo pocit nedostatku emocí jsou jedny z hlavních příznaků. V nejkrajnějších případech způsobuje nedostatek hořčíku delirium a kóma. Chybějící hořčík navíc zvyšuje riziko vzniku depresí a úzkostí. Přečtěte si, jak vyzrát na depresi.
Osteoporóza
Osteoporóza je nemoc slabých kostí, se kterou se nám častěji objevují zlomeniny. Rizikových faktorů vzniku této choroby je více, včetně stáří anebo nízkého příjmu vitamínu D a K. Ale i nedostatek hořčíku. V krvi se snižuje hladina vápníku, který stojí za pevnými kostmi.
Únava a vyčerpání
Hořčík nám pomáhá udržovat energii. Když nám chybí, dostaví se vyčerpání a únava. Zatímco občasný nedostatek energie je normální, dlouhodobá únava může znamenat nedostatek hořčíku. Dalším symptomem je únava svalstva.
Vysoký krevní tlak
Hořčík je dobrý na udržování normálního krevního tlaku. Nedostatek hořčíku způsobuje, že se krevní tlak zvyšuje a my se vystavujeme riziku řady srdečních chorob. Mezi ně patří například infarkt.
Astma
Nedostatek hořčíku se objevuje u řady pacientů s astmatem. Způsobuje totiž vyšší stav vápníku ve svalech obklopujících plíce. Dýchání je pak těžší. Hořčík ale není jedinou příčinou astmatu. Pokud nás tato choroba trápí, požádejme doktora o přesnou diagnózu.
Nepravidelný tlukot srdce
Jedním z nejzávaznějších důsledků, které nedostatek hořčíku způsobuje, je srdeční arytmie. Ve většině případů se naštěstí nejedná o vážný stav, ale u některých osob se můžou objevit pauzy mezi údery srdce. Příznaky jsou závratě, dušnost, bolest na hrdi a někdy i mdloby. S arytmií se může zvyšovat riziko mrtvice a srdečního selhání.
Diskuse k článku
RE : Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!