Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?
13. 09. 2020

Trénink paměti by měl provázet během života každého člověka. Obzvlášť v pokročilejším věku, kdy mozek ztrácí přirozenou plasticitu, což je schopnost přizpůsobit se různým situacím, které vychází ze změn vnitřního a vnějšího prostředí. Zjednodušeně řečeno, mozek během stáří "ochabuje". Proto je důležité mu věnovat větší pozornost. 

Porovnejme si funkci mozku s funkcemi svalstva. Pokud nebudeme cvičit, ztratíme svalovou sílu. Stejným způsobem funguje i mozek. Trénink paměti je tedy klíčový. Odborníci dokonce tvrdí, že je možné si zajistit dostatečně silná nervová propojení do budoucna a tím předejít vzniku neurodegenerativních nemocí. 

Čtěte také:

Jak zlepšit pamět' a kognitivní schopnosti přírodní cestou?

Trénink paměti: Vraťme se na začátek aneb jak je to z pohledu fyziologie

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Díky paměti si uchováváme nejen prosté informace, ale i vzpomínky na zážitky s rodinou a blízkými. To činí každého člověka výjimečným. A jak si paměťové funkce představit? Je to neuvěřitelné množství nervových spojení, které tvoří jakési dráhy. Ty jsou navzájem propojené. Důležitou roli v uchovávání paměti hraje hipokampus. Ten jen tvořen dvěma tělísky, která jsou umístěná v levé a pravé mozkové hemisféře. Levé tělísko je spojené právě s ukládáním vzpomínek, díky kterým si uvědomujeme svou totožnost. Pravé tělísko hipokampu má na starosti prostorovou paměť. Nemůžeme však zapomenout na amygdalu, která je umístěná poblíž hipokampu. Díky ní si pamatujeme ty okamžiky ve svém životě, které byly spojené s emocemi. Na trénink paměti je potřeba se zaměřit proto, aby tato nervová spojení zůstala co nejdéle aktivní a u mozkových buněk nedocházelo k předčasné degeneraci.

Trénink paměti pomocí luštění křížovek podpoří kondici mozku. A co dál?

Obecně se jeví luštění křížovek jako velice prospěšné, pakliže se zaměříme na trénink paměti. Řada odborníků však doporučuje tuto metodu zkombinovat ještě s jinými způsoby, jež mozek efektivně procvičí. I přesto, že jste možná neměli v lásce matematické příklady, jsou to právě ty, které dokážou nejlepším možným způsobem paměť podpořit. Je tedy vhodné zaměřit se na různé rébusy a matematické hádanky. Paměť skvěle nastartuje i obyčejné psaní rukou, které jsme kvůli moderním technologiím pomalu i zapomněli. Naše ruce v podstatě nahradila klávesnice. Proto zaktivujte opět svou ruku i mozek a napište si něco pěkného. Vymyslet můžete jednoduchou báseň, nebo si vést deník

 trénink paměti 2

Trénink paměti: Na jaké další metody je vhodné se zaměřit?

Trénink paměti je důležitý nejen pro udržení duševní bdělosti a zachování kognitivních funkcí. Dokáže také jistým způsobem člověka ochránit před vznikem Alzheimerovy choroby, nebo demence. Tato onemocnění se vyskytují nejčastěji u lidí v pokročilejším věku. Nová vědecká data však poukazují na to, že se s nimi může klidně potýkat i člověk mladý, mezi třicátým až čtyřicátým rokem života. Když tedy opomeneme luštění křížovek, matematické příklady a psaní rukou, zaměřit se můžete i na tyto tréninkové metody:

  • Trénink paměti zaměřte na svou představivost. V duchu si můžete například přeříkávat abecedu, nebo počítat do stovky. Možné je soustředit se i na jakékoliv poučky, které jste si zapamatovali ze školy. Klidně si ve své mysli přeříkejte i oblíbenou báseň, nebo třeba text písně.
  • Vybavujte si pravidelně uběhlé dny a hodnoťte co se vám na nich líbilo a co nikoliv.
  • Na trénink paměti je perfektní i četba knih. Zajděte do knihovny, nebo knihkupectví a pořiďte si nějaký zajímavý výtisk. Pro mozek bude čtení doslova balzámem.
  • Zajímá vás francouzština? Pak se do ní s chutí pusťte. Když se budete učit jakýkoliv cizí jazyk, vaše stávající nervové dráhy se podpoří a vzniknou i nové. Hned se budete cítit lépe. Paměť posílíte, a ještě k tomu se s Francouzi konečně domluvíte.
  • Hrajte logické hry, které vás donutí improvizovat a přemýšlet. Ideální jsou například šachy. K dispozici jsou však i jiné hry. Například ty slovní, které rozšíří vaši slovní zásobu a zároveň je můžete považovat za dokonalý trénink paměti.

Na trénink paměti se ovšem můžete zaměřit i v běžných denních činnostech. Často si lidé píšou seznam věcí, které potřebují v obchodě nakoupit. Postupně je možné učit se je z paměti. Začněte u kratšího nákupního seznamu a postupně položky přidávejte. Po čase budete nadšení z toho, že už vlastně žádný papír nepotřebujete. A co takhle zapamatovat si telefonní čísla členů rodiny? I to nemusí být nadlidský úkol! Podpořit paměťové funkce může rovněž prosté sledování filmu. Až bude u konce, zkuste si nahlas přeříkat děj shlédnutého snímku, nebo například jména hlavních postav.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Vychytávky pro posílení mozku a procvičení paměti

Trénink, který je navíc velmi praktickou životní pomůckou je zvědavost a chuť poznávat nové věci nebo ty staré, ale nově. Každý den si něco přečtěte,…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…