Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!
S koučinkem se v poslední době celkem roztrhl pytel. Koučem může být prakticky kdokoliv, kdo se chce naučit něco nového a pomáhat lidem s motivací a řešením krizí v životě. Kouče můžeme nazvat také poradcem, nebo životním trenérem. Vztahový kouč je tedy něco jako vztahový rádce, který lidem může pomoci vyřešit vážnou partnerskou krizi, či jen drobné problémy, které páru znepříjemňují soužití.
Vztahový kouč se svým názvem vlastně tváří o dost přívětivěji než poradce. Některé lidi může dokonce děsit věta: „Půjdeme spolu do poradny.“ A na to právě vztahoví kouči mohou sázet. Manželé, nebo partneři půjdou raději na pohodové setkání s někým, u koho se nebudou muset podrobovat jakési vzájemné psychoanalýze. Vztahový kouč vám bude především naslouchat a povede vás přirozeně k zdárnému řešení problému.
Vztahový kouč – kdo se jím může stát a jaký musí mít výcvik?
Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská činnost. Vztahový kouč by se měl však vzdělávat a nejlépe absolvovat nějaký odborný kurz pod vedením dlouholetého a zkušeného profesionála. Jedině tak může adekvátně a kvalitně vést páry k řešení krizí. Nejcennější jsou v koučování samozřejmě praktické zkušenosti.
Vztahový kouč – jak může pomoci?
Aby byla pomoc partnerům co nejefektivnější, spojuje vztahový kouč ve svých metodách následující působení:
- Používá klasický koučink: zaměřuje se na budoucnost, minulost příliš nerozebírá, snaží se dovést partnery k souvislostem. Soustředí se na vytváření harmonie mezi osobním a profesním životem lidí.
- Užívá zároveň i terapeutické metody: naslouchá, zaznamenává si sdělená fakta od klientů, nesoudí, podporuje duševní rovnováhu.
- Je pro klienta zároveň mentorem: mentor je člověk, který je schopen vést lidi úspěšně do očekávaného cíle. Pomáhá objevit v klientovi jeho schopnosti, vede ho k pochopení vlastní podstaty.
Vztahový kouč – jak si vybrat toho správného?
Vždy záleží na vzájemných sympatiích. Vztahový kouč by ve vás měl vyvolávat pocit důvěry. Určitě si všímejte terapeutického prostředí a vnímejte, jak na vás působí. S koučem se můžete setkat prakticky kdekoliv. Je možné, že vás pozve do nějaké své soukromé poradny, nebo zcela nezávazně do příjemné kavárny, kde se budete cítit uvolněně. Vztahový koučink můžete absolvovat rovněž skrz moderní technologie, jako je telekonferenční hovor, Skype a podobně. Možností je celá řada. Myslete tedy především na své osobní pocity a dojmy, které budete mít při prvním setkání. Vybírejte kouče s certifikovanými kurzy a již nějakými zkušenostmi.
Vztahový kouč – jaké konkrétní potíže s ním řešit?
Vztahový kouč vám může pomoci řešit problémy jak v již zmíněných partnerských vztazích, tak dokáže poradit lidem, kteří jsou sami a mají v navazování nových známostí opakované potíže. Konkrétně se tedy jedná o:
- Dlouhotrvající manželskou krizi
- Pocit méněcennosti a opakované nezdary ve vztazích
- Inklinace k navazování vztahů, které nemají budoucnost (zadaní lidé, násilníci)
- Uzavírání se do sebe a neschopnost či nechuť navazovat vážné vztahy
Životních situací, s kterými vám může pomoci vztahový kouč je celá řada. Měl by to být v zásadě člověk, s kterým budete mít pocit pohodové a přátelské schůzky. Vztahový kouč by vám neměl vnucovat své vlastní názory. Měl by být pouze určitým „guru“ vašeho života.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!