Běhání v zimě vyžaduje pečlivou přípravu, ale není třeba se ho bát
Běhání. Pro mnohé oblíbená sportovní aktivita, která posiluje tělo a poskytuje také formu relaxace. Kde si lépe provětrat a pročistit hlavu než při výběhu někam na čerstvý vzduch a do přírody, daleko od všech starostí? S přicházející zimou a stále klesajícími teplotami ale vyvstává otázka: jak běhat v zimě? Je to vůbec možné? A co na to naše zdraví?
Běhání v zimě vyžaduje přípravu
Běhání v zimě určitě možné je. Zima ani sníh rozhodně nejsou překážkami pro běh. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že běhání v zimě má jistá specifika a pojí se s ním také některá úskalí. Proto jakmile rtuť teploměru klesne pod 10 °C, běžci by měli zpozornět a nižší teplotě uzpůsobit svou přípravu i běh samotný. Je třeba se více zamyslet nad oblečením a obutím, náročností trasy a její vzdáleností od domova, důležité je také nezapomenout na zahřátí se před během i po něm.
Buďte opatrní, ale běhání v zimě se nevzdávejte
Opatrní by měli být zejména běžečtí začátečníci. Během zimy jsou totiž svaly náchylnější k poranění v důsledku nízkých teplot. Proto byste rozhodně neměli přepínat síly a snažit se podávat ihned co největší sportovní výkony. Lepší je začít postupně, nejprve místo běhu vyzkoušet spíš rychlou chůzi.
Nepatříte v běhání k žádným nováčkům? Ani tak byste přípravu na běhání v zimě neměli podcenit. Zároveň ale není potřeba se zimního běhu vzdávat. Pokud běžecký trénink na zimní měsíce přerušíte, podepíše se to na vaši kondici a výkonnosti v teplejších měsících.
Jak běhat v zimě? Pomalu
Pro běhání v zimě platí radši běžet pomaleji, tak, abyste se dostatečně prohřáli. Rozhodně se nesnažte o co nejrychlejší závodní tempo a běžet jako o život. Pokud v sezóně závodíte, pak je dobré v zimě běhat větší vzdálenosti. Pokud je ale pro vás běhání skutečně jen koníček, polevit klidně můžete v rychlosti i vzdálenosti, kterou uběhnete. Běhání v zimě je totiž pro tělo už samo o sobě náročnější.
Vhodné je také běhat co nejblíže bydlišti, abyste při dojití sil zvládli bez problémů dojít v mrazu domů. Jednodušší je přidat si pár koleček než zatuhnout mrazem daleko od cíle.
Při velkém mrazu zvolte jiný sport
Místo soustředění se výhradně na běh můžete zkusit část běhání nahrazovat jinými aktivitami, jako je třeba plavání a posilování, zejména horní části těla. Právě ta je u běžců často opomíjená a zanedbávaná. Stejně tak pokud teploty klesnou opravdu nízko, je lepší zvolit jiný sport než riskovat zatuhnutí svalů nebo kloubů kvůli velkému mrazu.
Před během je důležité zahřát tělo
Když se rozhodnete vyběhnout do zimy, své tělo byste na to měli dostatečně připravit. Pokud celý den sedíte za počítačem a pracujete, cítíte se možná promrzlí i v teple místnosti. Nedochází totiž k celkovému prokrvení a prohřívání těla. Pak není dobré nazout běžecké boty a jen tak vyběhnout. Tělo byste měli nejprve nastartovat a zahřát, jinak vám hrozí nepříjemné zdravotní problémy jako nachlazení nebo poranění svalů.
Jak sportovat v zimě bez rizika komplikací? Pokud máte sedavé zaměstnání, udělejte si občas pauzu a zacvičte si. Stačí se rychle projít, vyběhnout schody nebo udělat pár cviků. Nebo běh začněte nejprve desetiminutovou rychlou chůzí a až se zahřejete, rozběhněte se.
Základem běhání v zimě je správné oblečení
Podstatné pro bezpečné a pohodlné běhání v zimě je obléct se správně a chytře. To znamená místo teplého oblečení, ve kterém se víc zpotíte, zvolte spíše více tenkých a funkčních vrstev. Díky nim vám bude teplo, a navíc se od těla bude odvádět pot, který by vás jinak studil. Obecná poučka říká, že byste se na běh měli obléknout, jako by bylo venku o deset stupňů víc. Při vyjití ven byste měli mít pocit mírného chladu, nemělo by vám být velká zima nebo naopak horko.
Základem je funkční tričko, poté zateplovací vrstva, například fleecová mikina. V případě chladného a větrného počasí využijete i třetí vrstvu, lehkou větrovou bundu. Na nohy navlečte teplé ponožky a podkolenky. Hodit se vám bude také čepice a lehké rukavice, nákrčník vám zase ochrání krk a zátylek před zatuhnutím. Navíc jej můžete přetáhnout přes obličej a nedýchat tak ledový vzduch.
Po běhu se převlečte a zahřejte
Po doběhnutí rozhodně nezůstávejte v mokrém oblečení a okamžitě se převlékněte do suchého. V opačném případě si koledujete o nachlazení. Dobré je také prohřát se teplým nápojem. Následně zamiřte do sprchy. Jakmile se v ní zahřejete, můžete zkoušet otužovat se studenou vodou. Uděláte tak něco pro svou obranyschopnost a odolnost vůči nachlazením.
Zahřát se kromě teplého nápoje můžete také správnými potravinami a jídly. Spolehlivě vás prohřejí teplé polévky, zejména vývary, ovesná kaše, ale také ovoce nebo kořenová zelenina, maso a vejce.
Další tipy, jak běhat v zimě
Jak sportovat v zimě bezpečně? Kvůli brzkému stmívání, ale také mlze či sněžení se nezapomeňte vybavit reflexními prvky a čelovkou. Hodit se vám budou kapesníčky a při delším běhu malá termoska s teplým čajem na doplnění tekutin. Doma byste naopak měli nechat sluchátka a hudební přehrávač.
Při běhání v zimě je obzvláště důležité dýchat nosem. Vyvarujete se tak přímého vdechování studeného vzduchu a nachlazení horních nebo dolních cest dýchacích. Pokud vám dech nestačí, zpomalte na minimum nebo klidně přejděte do rychlé chůze. Rozhodně ale nezastavujte, ať neprochladnete.
Jak vidíte, běhání v zimě rozhodně není nic, čeho byste se měli obávat. Stačí se důkladně připravit, nepřepínat síly a naslouchat svému tělu.
Diskuse k článku
RE : Běhání v zimě vyžaduje pečlivou přípravu, ale není třeba se ho bát