Canicross – běhání se psem, které vás bude bavit

img
28. 12. 2016

Máte doma pejska, kterého potřebujete zabavit a poskytnout mu dostatek aktivity, a zároveň chcete dopřát zdravý pohyb i sobě? Pak je pro vás ideálním sportem canicross. Jedná se o terénní běhání se psem, kdy má k sobě člověk psa připojeného lanem a pomocí povelů se jím nechává táhnout. Tím je běhání nejen zajímavější, ale i rychlejší.

Jak vypadá canicross v reálu?

Pokud uvidíte někde v lese, na poli či kdekoli jinde v terénu člověka, který má k sobě lanem přivázaného psa, a oba společně běží, patrně jste narazili na parťáky provozující canicross. Obvykle má jedna osoba k sobě připojeného jednoho psa, objevují se však i tací, kteří běhají najednou s více psy. To je ale mnohem náročnější jak na samotnou koordinaci, tak na výcvik těchto psů. Pokud jste tedy začátečníci, bude vám bohatě stačit běhání s jedním psem.

Canicross není žádnou novinkou

Zdá se vám, že slyšíte pojem canicross poprvé? Možná jste si ho jen dříve nedokázali správně přiřadit. Běhání se psem je ale oblíbenou činností řady lidí odnepaměti. A aby taky ne, je to skvělý způsob, jak udělat něco zdravého nejen pro své tělo, ale i pro tělo svého psa.

Zároveň si také můžete být jisti, že pokud svému čtyřnohému miláčkovi dopřejete tento koníček pravidelně a s rozumem, bude plnohodnotně vydováděný, spokojený a správně unavený. Nebudete se pak muset doma potýkat se psem, který se nudí, je nespokojený, vyžaduje stále vaši pozornost a zlobí.

Canicross je populárním sportem zejména v Evropě, ale známý je samozřejmě po celém světě. Pravidelně se konají i mistrovství světa v canicrossu. Také v České republice najdete řadu závodů, kdy můžete schopnost běhání se psem zužitkovat.

Profesionální canicross se běhá ve vyšších rychlostech, a tudíž na kratších trasách. Pokud jde o závody v běhání se psem na dlouhé trasy, jedná se o dog hiking (kolem 40 km) nebo dog trekking (90 a více km).

Zajímavostí je i to, že kromě klasického canicrossu mohou v dnešní době páníčci se svými psy vyzkoušet i triatlon či biatlon.

Běhání se psem není jen tak – je potřeba osvojit si několik věcí

Pod pojmem běhání se psem si často člověk představí velice jednoduchý scénář. Člověk běží svým tempem a pes se pohybuje volně kolem něj. I to je samozřejmě možnost, jak psa unavit, a zároveň si zaběhat. Pokud ale chcete proniknout do tajů canicrossu, budete muset běhání se psem věnovat větší péči a čas.

V první řadě je nutné zvolit takového psa, který vás dobře zná, umí vás vnímat, chápat, co po něm chcete, a v neposlední řadě také poslouchat. S nevychovaným psem, který si dělá, co chce, můžete na canicross zapomenout.

Dále je potřeba psa naučit několik povelů, které jsou pro canicross nezbytné. Jedná se o následující:

 • tahej
 • stůj
 • doprava
 • doleva

Pokud váš pes nebude tyto povely znát a reagovat na ně správně, nedostanete se s ním nikdy v klidu tam, kam potřebujete, a běhání pro vás tedy nebude radost, ale spíše stres.

Jestliže máte v plánu věnovat se canicrossu opravdu na úrovni a chodit i na závody, bude také nutné naučit psa vycházet při běhání s ostatními psy. Na závodech se kolem vás bude totiž pohybovat psů celá řada, a pokud by toho vašeho každý z nich hned rozčílil nebo lákal k očuchávání a ke hře, tak byste si závod taky moc neužili. Agresivní pes by navíc mohl závod pokazit nejen vám, ale i ostatním účastníkům. V horším případě zanechat na jiných psech i trvalé traumatizující zážitky.

Jaké pomůcky jsou na canicross potřeba?

Další nutností pro canicross je určitá výbava. Kromě běžeckých bot, vychovaného psa a sportovního oblečení budete potřebovat následující:

 • pružné lano s amortizérem, který chrání páteř běžce i psa
 • speciální postroj pro psa, který rozkládá rovnoměrně tlak
 • pohodlný lehký běžecký sedák přenášející sílu psa

Při výběru konkrétního zboží ale velmi záleží na tom, jak vážně chcete běhání se psem brát, jakého psa máte a podobně. Obraťte se proto na odborníky, kteří vám s volbou rádi a správně poradí. Najdete je například na kterýchkoli canicrossových závodech. Spojíte příjemné s užitečným, podíváte se, jak to ve skutečnosti funguje a získáte cenné rady a zkušenosti od profíků. A protože pejskaři jsou většinou velmi ochotní a láskyplní lidé, nemusíte se bát, že byste se setkali s nezájmem.

Mohu canicross provozovat s jakýmkoli psem?

Běhání se psem na hobby úrovni je ve své podstatě možné s jakýmkoli plemenem. Předpokládá se však jakási základní lidská logika a rozumný úsudek. Ne pro každého psa je totiž běhání stejně vhodné a zábavné. Existují plemena, kterým stačí krátká procházka, a jsou unavené. Tak například s čivavou pětikilometrovou trasu jen tak lehce neuběhnete, natož s nějakým postrojem.

Nemusíte se ale bát, že by vám například váš voříšek neudělal kvalitního parťáka na běhání, jen proto, že není vyšlechtěný. O rodokmen při tomto sportu až tak nejde. Záleží především na harmonii a souhře pána se psem, na vašem přístupu a na tom, jak psovi tento sport představíte. Pokud od něj budete hned zezačátku očekávat skvělé časy, absolutní poslušnost a perfektní morálku, otrávíte běhání nejen mu, ale i sobě. Je důležité přistupovat ke canicrossu opatrně, pozvolna a hravě.

Pro canicross je důležité vybírat takového psa, který je zdravý a v dobré kondici. Musíte také na začátku dobře zvážit a odhadnout jeho schopnosti a s tréninkem začít na jejich základě. Jiný tréninkový plán bude mít samozřejmě starší pes s lehkou nadváhou a aktivní šlachovité dvouleté mládě.

Pokud se chcete běhání se psem věnovat na závodní úrovni, budete plemeno pravděpodobně řešit víc. Většina profesionálních a špičkových závodníků běhá s evropskými saňovými psy. Toto plemeno je pro běh vyšlechtěno z německého krátkosrstého ohaře, pointera a greyhounda. Díky kombinaci vlastností těchto plemen vznikl pes, který má dobrý čich, ohromnou sílu i rychlost a vhodnou povahu.

Obecně jsou k běhání vhodná plemena, jako jsou ohaři, někteří teriéři, border kolie či husky. Vždy ale záleží spíš na konkrétním jedinci, běhat můžete zkusit začít prakticky s jakýmkoli pejskem.

Dát pozor si musíte jen na věk psa. Běhání je vhodné pro jakéhokoli psa až ve chvíli, kdy má ukončený růst, což je mezi 12. a 15. měsícem života.

Jak trénovat běhání se psem?

Nejdůležitější na běhání se psem je to, abyste ze začátku nepřecenili síly ať už své či svého psa. Je důležité začít s tréninkem pomalu, nejprve psa naučit základním povelům, poté postupně vše spojovat. Ve stručnosti si uvedeme pár bodů a rad, jak u canicrossu postupovat:

 • nejprve běhejte pomalu a střídejte běh s chůzí
 • nikdy netrénujte v horkém počasí, psi vysoké teploty snáší velmi špatně
 • odměňujte psa i za dílčí úspěchy, a to jak slovně, tak pamlskem
 • začínejte s kratšími tratěmi (cca 1-2 km), zvyšujte vzdálenosti postupně
 • prvních pár výběhů se psem uskutečněte na klasickém vodítku či na volno, zapřáhnete ho později
 • vyhněte se tvrdému povrchu, nezničíte si tak klouby vy ani pes
 • trénujte na lesních či polních cestách
 • trénujte zpočátku jednou až dvakrát týdně, později případně i častěji
 • pokud váš pes nestíhá, přizpůsobte tempo jemu

V případě, že si váš pejsek neumí na běh zvyknout, stále ho něco rozptyluje či vám nejde naučit ho táhnout, můžete zkusit poprosit někoho, kdo již zkušenosti má. Tento člověk se svým psem vyběhne kousek před vámi. Váš pes se pravděpodobně bude snažit kamaráda dohnat a správný pohyb i tempo třeba rychleji pochopí a „odkouká“.

Běhání se psem může být nejen skvělou zábavou, ale také významným utužovacím prvkem ve vztahu pán-pes. Pokud se ale rozhodnete canicross zkusit, rozhodně nepodceňte začátky a nechoďte na to příliš rychle. Pokud se váš pes proti tomuto sportu hned zkraje zatvrdí, už z něj radost mít nikdy nebude. A vy tím pádem taky ne.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…