Kam na běžky? Vyzkoušejte nejlepší tipy na běžkování u nás i v zahraničí
Zimní sezóna je v plném proudu a láká k sportování ve sněhu. Kromě tradičního sjezdování, snowboardu nebo bruslí vyzkoušejte letošní zimu běžky – trasy jsou všude! Běžky jsou českou specialitou a drží se velké oblibě, k níž přispívají stovky upravených běžeckých tras. Upravené stopy pro běžkování najdete podle aktuální sněhové pokrývky na všech českých pohořích i u sousedů v Rakousku, na Slovensku nebo ve slunné Itálii.
Běžkování v Čechách levně a pohodlně
Doma je doma a pro běžkování je v Čechách každoročně připraveno stovky kilometrů běžeckých tratí. Pokud přemýšlíte, kam na běžky a nechcete se vydávat na hory nikam daleko, pak stačí vyrazit do nejbližšího zimního střediska. Z pohodlí domova můžete online sledovat úpravu trati pomocí roleb, skútrů a čtyřkolek, a tak máte jistotu, že se na běžkách bez problému proběhnete. Vyběhnout v Čechách na běžky navíc může být spontánním rozhodnutím. Navíc ušetříte za ubytování a na víkendové proběhnutí pro začátečníky české kopce bohatě postačí.
Lesná v Krušných horách
Upravené trasy jsou při dostatku sněhu v Čechách i na Moravě – oblíbené jsou trasy v Jeseníkách, Orlických horách, tradičně na Šumavě a mnoho kilometrů naběháte taky v údolí Beskyd. Oblíbené běžkování je v Krušných horách v Lesné. Rovinatý terén ve výšce 900 m.n.m. je vhodný i pro úplné začátečníky. Každý si může zvolit trasu o délce, která mu vyhovuje. Běžkařské trasy jsou značené písmeny pro lepší orientaci.
Městský okruh za Prahou i s půjčovnou
Pokud nechcete jezdit nikam daleko, při dostatku sněhu pro odpolední výběh postačí i městské okruhy. Sportovní nadšenci z Prahy jistě ocení skipark ve Velké Chuchli. Malý okruh v délce necelého kilometru je upravován rolbou pro klasické běžkování. Pokud přemýšlíte, kam na běžky a nemáte auto, zajímat by vás mohlo, že areál je snadno dostupný i vlakem. Kdo nemá vlastní vybavení, může si jednoduše boty, lyže i hůlky zapůjčit přímo na místě.
Vyzkoušejte si trať závodu Jizerská Padesátka
Jizerské hory jsou tradičním centrem českého běžkování. Desítky kilometrů upravených tras spojuje Jizerská magistrála, která je zároveň každoročním cílem klasického běžeckého závodu Jizerská Padesátka. Jizerky a Krkonoše však patří mezi rušná střediska plná turistů. Odpočinout si po cestě můžete v hospůdkách a vychutnat si tak správnou atmosféru hor. Česká pohoří jsou pro běžkaře nejlevnější alternativou a se zvyšujícím se počtem tras, si sportovci navíc nemusí dráhu sami projíždět. Běžkování je vhodné pro každého, stačí běžky a sníh, nemusíte platit skipasy ani žádné poplatky.
Na Slovensko okolo Štrbského plesa i Banské Bystrice
Areál Skalka v Kremnických vrších
Upravené běžkařské stopy najdeme i u našich východních sousedů. Nejen slovenské Tatry nabízí trasy, ale vyhlášené je středisko v Kremnických vrších u Banské Bystrice. Skalka Aréna nabízí tratě třech obtížností. Pro úplné začátečníky je připraven okruh na stadionu o délce 500 m. Zkušení běžkaři zase ocení Severní okruh o délce 25 km na hřebeni s krásnými výhledy. Pro zachování co nejlepší upravené trasy si připravte poplatek 2 eura za den pro správu areálu.
Kolem Štrbského jezera
Lákají vás zamrzlá jezera s výhledem na vysoké hory? Vyhlášené Štrbské pleso hostilo v roce 1970 Mistrovství světa v lyžování a některé trasy pro běžkování se zachovaly dodnes. Na běžkách se můžete proběhnout okolo celého jezera s výhledem na krásně zasněžené Tatry. V případě tuhé zimy s vysokými mrazy se navíc na jezeře vytvoří silná vrstva ledu, díky níž můžete s běžkami i přímo přes Štrbské jezero. Místo je však velmi oblíbeným cílem i pěších turistů, proto je třeba si dávat pozor na zvýšený provoz.
Běžkování v Rakousku v podmínkách profesionálních sportovců
Ramsau am Dachstein
Pokud vyrážíte na hory do Rakouska, zkuste si pro tentokrát vzít s sebou i běžky. Vyhlášené lyžařské centrum v okolí Dachsteinu nabízí kromě perfektních sjezdovek taky 220 km upravených tras pro běžkování. Trati různé obtížnosti leží v nadmořské výšce od 1100 do 2700 m, a tak si každý přijde na své. V Ramsau am Dachstein je středisko pro přípravu profesionálních sportovců i pro rodiny s dětmi. Součástí areálu je běžecký stadion pro noční lyžování nebo speciální trať určená pro děti. Hlavní výhodou rakouských středisek je, že se nemusíte bát o nedostatek sněhu.
Kam na běžky? Za sluníčkem a dlouhou zimou do Itálie
Alpe di Suisi
Pokud si chcete i v zimě užít sluneční paprsky, vyrazte do Itálie. Alpe di Suisi v italských Dolomitech nabízí dechberoucí výhledy, a ne nadarmo je součástí seznamu památek UNESCO. Val Gardena představuje pro běžkaře ideální místo plné nekonečných dálek a nádherné stopy. Díky vysoké nadmořské výšce okolo 2 000 metrů se nemusíte bát o nedostatek sněhu, a navíc zima vydrží až do první jarních měsíců. Impozantní pohoří Dolomit poskytuje dostatek tras pro začátečníky i náročné sjezdy pro pokročilé běžkaře. Upravené tratě se nachází jak v údolích, tak ve vysokých horách, kam se můžete nechat dovézt jednoduše lanovkou. Více než 130 kilometrů upravených tras po celou zimu s nádhernými výhledy je opravdovým rájem pro běžkování.
Diskuse k článku
RE : Kam na běžky? Vyzkoušejte nejlepší tipy na běžkování u nás i v zahraničí