Sportovní masáž – neodmyslitelná součást vrcholového sportu

img
04. 05. 2016

Vrcholné sportovní výkony s sebou vždy nesou velkou fyzickou i psychickou únavu. A pokud chcete dosahovat těch nejlepších výsledků a zároveň udržovat své tělo v pořádku, těžko toho docílíte bez regenerace. Jednou z oblíbených a hojně užívaných regeneračních metod, bez které se neobejde asi žádný vrcholový sportovec, je sportovní masáž. Ta se ve většině případů absolvuje po výkonu, kdy má za cíl odstranit svalovou únavu, může se však podstoupit i před výkonem, kdy naopak slouží k zahřátí a nabuzení. Jaké jsou účinky, druhy a hmaty sportovní masáže se dozvíte uvnitř článku.

Masáž je jednou z vůbec nejstarších terapeutických metod. Po několik tisíciletí v ní lidé nacházeli zalíbení a nejinak je tomu i v současnosti. Obliba masáže spočívá především v tom, že kromě tělesného uvolnění nabízí i psychickou relaxaci. Masáže se tak staly běžnou součástí různých salónů, wellness center, rehabilitačních pracovišť či lázní a spoustu lidí si bez nich nedokáže představit dokonalou relaxaci. Existuje však přes 100 různých druhů masáží, které mají svá specifika a jiné pozitivní účinky. V dnešním článku si představíme fenomén pod názvem sportovní masáže.

Účinky sportovní masáže jako první poznali gladiátoři

Řekli byste, že sportovní masáž je výdobytkem dnešní doby, kdy se sportovci snaží dosahovat výkonů na, nebo dokonce až za úrovní lidských schopností? Pokud ano, tak vás nejspíše překvapí tvrzení, že sportovní masáže se užívaly už ve 2. století našeho letopočtu. Zasloužil se o to uznávaný římský lékař a filosof Claidus Galén, jehož počínání v medicíně bylo doslova nadčasové. V roce 157 se Galén po studiích vrátil do rodného Pergamonu, což byla starověká řecká obec na území dnešního Turecka, a tam se několik let staral o gladiátory. Ti potřebovali být na boj v aréně dokonale připraveni, a v tom jim právě pomáhaly sportovní masáže, které jim Galén naordinoval.

Moderní sportovní masáž získala oblibu až ve 20. století

Nutno ovšem uznat, že masáž, kterou praktikoval Galén, byla spíše předchůdkyní moderní sportovní masáže, kterou známe dnes. O rozvoj sportovní masáže se zasloužil až v první polovině 19. století švédský teolog i gymnasta v jedné osobě Peer Henrik Ling. Ten přepracoval starodávné masážní postupy a ve Švédsku později založil Ústřední ústav pro gymnastiku, kde vyučoval masérské umění. Svou oblibu si však sportovní masáž získala až v dalším století, kdy se její výuka stala běžnou součástí tělovýchovných škol. Například studenti pražské FTVS se technice sportovní masáže učili již od roku 1953.

Sportovní masáž je drsnější než klasická varianta

Přejděme ale k tomu, co sportovní masáž vlastně je. Definice sportovní masáže by mohla znít zhruba takto: jedná se o terapeutickou metodu složenou ze souboru specifických masérských hmatů, které mají za cíl zbavovat lidské tělo únavy, nebo ho naopak připravit na výkon. Sportovní masáž je rychlejší, drsnější i účinnější než její klasická varianta, proto se doporučuje pouze pro fyzicky zdatnější jedince.

Sportovní masáž je charakteristická také tím, že se v ní užívají specifické masérské hmaty, a to v předem daném pořadí. Hmaty vycházejí z klasické masáže, je jich několik desítek a podle účinku se dělí do šesti hlavních skupin.

Masérské hmaty sportovní masáže:

  • úvodní tření – na začátku se tře mírně a na velkých plochách
  • roztírání – používá se na ploché svaly trupu a měkké plochy kloubů, roztírá se částí dlaně, několika prsty, palcem či tzv. masérskou špetkou
  • hnětení – tímto hmatem se masírují svaly především na končetinách
  • tepání – jedná se například o údery celou plochou dlaně, sekání prsty u sebe či pěstí
  • chvění – zahrnuje rychlé kmitavé pohyby, díky nimž dochází k velkému uvolnění masírovaného místa
  • pohyby v kloubech – tento hmat je charakteristický pro sportovní masáž, zlepšuje prokrvení v kloubním systému
  • závěrečné tření

Účinky sportovní masáže

Je načase zmínit účinky sportovní masáže, kterých je hned několik. Užitím různých hmatů a jejich intenzity může také docházet k naprosto rozdílným účinkům. Ty se dělí do tří skupin na mechanické, fyziologické a reflexní účinky sportovní masáže. Mechanické účinky zahrnují podporu žilní a mízní činnosti a protažení pojivových tkání. Fyziologickým účinkem je například zvýšení krevního oběhu a odstraňování kyseliny mléčné ze svalů. A reflexní účinky jsou v podstatě reakce organismu, které vznikají ve vzdálenějších místech od masírovaného místa.

Kromě pozitivních účinků na tělo působí sportovní masáž kladně také na lidskou psychiku. Masírovaný člověk se při masáži totiž skvěle uvolní a zbaví se napětí či stresu. Tyto účinky tak rozhodně nejsou pouze vedlejší, neboť velké sportovní výkony doprovází kromě fyzického vytížení také ohromné psychické vypětí.

Pro koho je sportovní masáž určena?

Jak už vyplývá z názvu této terapeutické metody, je určena především pro sportovce. Většinou si ji dopřávají spíše profesionální a vrcholoví sportovci, kteří si mohou dovolit mít kolem sebe tým lidí včetně schopného maséra. Sportovní masáž se tak pro ně stala již automatickou věcí, bez které se velkých výsledků nedá dokázat. Svaly, vazy, šlachy, úpony i klouby totiž potřebují také odpočívat, jinak brzy nebudou sloužit na sto procent.

Výhodu vlastního maséra ovšem nemají amatérští sportovci – například fotbalisté z okresního přeboru nebo nadšení běžci. I ti ale mohou podstupovat sportovní masáže, pokud chtějí svým svalům dopřát kvalitní regeneraci. Investice do sportovní masáže totiž není nijak extra velká, jelikož stačí absolvovat jednu masáž po výkonu. Což je velký rozdíl oproti klasické masáži, kterou byste měli podstoupit vícekrát za sebou, aby se dostavily požadované účinky.

Druhy sportovní masáže

Přípravná masáž

Tento druh masáže je také znám pod názvy kondiční či tréninková masáž. Jedná se o tvrdší a vydatnější sportovní masáž, která je aplikována v období po úrazu či dlouhotrvající nemoci. Může se však užívat i v závodním období, kdy pomáhá důkladněji regenerovat svaly. Provádí se převážně hnětením, ale využijí se tu také všechny hmaty z oblasti tepání.

Pohotovostní masáž

Kdy jindy by měl platit pro sportovce pohotovostní stav, když ne těsně před závodem. A právě tehdy se užívá pohotovostní sportovní masáž, která má za cíl připravit tělo k dokonalému výkonu. Jedná se logicky o částečnou masáž, masírují se partie, které budou při výkonu nejvíce zatěžovány. Existují dvě varianty pohotovostní masáže: dráždivá (nabudí k výkonu) a uklidňující (naopak působí jako balzám na nervy vystresovaného či přemotivovaného sportovce).

Masáž o pauze mezi jednotlivými výkony

Takovýto druh masáže můžeme například vidět na vrcholných fotbalových akcích ve vyřazovací části soutěže, kdy při remízovém stavu dojde na prodloužení. Hráči často běhají z posledních sil, dostávají křeče a jejich jedinou záchranou jsou právě rychlé masáže o pauze, které mají za cíl hráče osvěžit a jeho svaly opět přimět k fungování.

Masáž odstraňující únavu

Tento druh sportovní masáže se používá nejčastěji. Jedná se o sportovní masáž po výkonu, která je ze všech druhů nejdelší (může trvat 40 a více minut). Neměla by se však aplikovat ihned po fyzicky náročném výkonu, provádí se zhruba po několika hodinách, v určitých případech je lepší ji podstoupit dokonce až druhý den. Po této důkladné masáži se také doporučuje klidový režim a odpočinek, v ideálním případě spánek, aby se tělo po všech stránkách zrelaxovalo.

Léčebná masáž

Užívá se v období zranění sportovce a podporuje rychlejší a kvalitnější léčení. Sportovně-léčebná masáž by však neměla nikdy probíhat v akutním stavu, neboť by mohla zranění ještě zhoršit.

Masírovat se při sportovní masáži dá emulzí i francovkou

Nezbytnou součástí pro sportovní masáž jsou různé masážní prostředky. Některé hmaty se sice dají bez obtíží masírovat suchými dlaněmi, jiné by však mohly být pro masírovaného člověka bolestivé. Ideální jsou v tomto případě emulze, které tvoří olej a voda. Podle zamýšlených účinky se používají emulze buď univerzální, hřejivé či chladivé. Oblíbeným masírovacím prostředkem z dob minulých byla například Alpa (známá také jako francovka), která byla pomocníkem nejednoho turisty.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…