Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.
Ujasněte si, jaká jsou pravidla pétanque a vyrazte s přáteli za zábavou
05. 07. 2017
Společenská hra pétanque zdaleka nepatří do muzea. Naopak na své oblíbenosti čím dál tím víc získává i mezi mladými lidmi. Pokud se vám tedy při slovu pétanque vybaví leda tak dvojice Fugase a Kryšota z filmu Četníci ze Saint Tropez, pak právě vám přijde vhod následující článek. Ten se zabývá nejen vysvětlením pravidel této společenské hry, ale obsahuje i řadu praktických rad, které se budou hodit všem začátečníkům i pokročilým.
Pétanque má své kořeny v nedaleké Francii, kde má svou silnou tradici. Pro mnoho tamějších obyvatel jižních měst, jako jsou Marseille, Lyon nebo Avignon, představuje pravidelnou zábavu, při které si odpočinou a zároveň stráví čas se svými přáteli. O oblíbenosti hry svědčí i počet turnajů, které se každoročně ve Francii vyhlašují. Jejich počet se totiž blíží až deseti tisícům.
Hraje se s kovovými koulemi o průměru 70 až 80 milimetrů, jejichž váha nesmí překročit 800 gramů. A ke hře je potřeba i takzvané prasátko (dřevěná koule) s průměrem asi 30 milimetrů.
Pravidla pétanque umožňují, aby hrála dvě družstva po jednom, dvou nebo třech hráčích. Pokud jsou v týmu jeden nebo dva hráči, každý má tři koule. U družstev se třemi hráči v týmu, má pak každý k dispozici jen dvě koule. Součet koulí v týmu ale musí dát číslo šest.
Losováním, dohodou nebo vyhozením mince se vybírá, který tým začíná hrát jako první. Vybraný hráč z vítězného týmu pak nakreslí na zem kruh, který slouží podobně jako startovní čára, a ze kterého hráči koule vrhají. Stejný hráč pak vyhodí prasátko (dřevěnou kouli) do vzdálenosti 6 až 10 metrů. Koule by ale neměla být k jakékoliv překážce (strom, sloup) blíže jak jeden metr.
Pokud se stejný hráč snaží svou první kouli umístit co nejblíže právě vyhozenému prasátku, obě jeho nohy musí zůstat v kruhu po celou dobu, co hází a také do té doby, než prasátko dopadne bezpečně na zem.
Další hráč se postaví opět do kruhu a snaží se svou hrací kouli umístit co nejblíže prasátku. A to prostým hodem, případně pokusem o vyražení soupeřovy koule nebo prasátka.
Pravidla pétanque říkají, že vždy hází družstvo, které prohrává, a to do té doby než převezme vedení nebo vyčerpá veškeré hrací koule. Jakmile už tým nemá k dispozici koule, hraje soupeř, který vrhá jejich zbývající koule. Hráči v týmu mohou libovolně měnit pořadí, nemohou si ale předávat hrací koule.
Jakmile nemá ani jeden z týmů žádné hrací koule, počítá se skóre. Tým dostane jeden bod za každou kouli, která je blíže prasátku než první nejbližší koule poraženého družstva. Vítězí tým, který získává 13 bodů.
Následující hru rozehrává hráč vítězného družstva, a to z místa, kde v závěru hry leželo prasátko.
Jakou strategii je při hře pétanque nejlepší použít?
Obecně se říká, že pochopit tuto společenskou hru není těžké, a dokonce není vůbec obtížné ji ani hrát. Co už je složitější je ale vyhrávat, na to už hráč potřebuje patřičný trénink. Přesto ale existuje několik strategií, které můžete při hře využít a pomoct si tak k lepším výsledkům.
Hráč pomocí své koule odpálí soupeřovy koule, které už jsou na hřišti. Snaží se je umístit co nejdále od prasátka.
Tým, který má už koule na trati, je může dál postrkávat a měnit jejich místo pomocí další své koule. Snaží se je dostat co nejblíže k prasátku.
Poslední strategie, která se ve hře často využívá, je odražení prasátka a její přemístění do takového místa, které je nejvýhodnější pro daný tým.
Při hraní pétanque je prakticky vše dovoleno. Hra počítá i se zásahem přírody, proto je vždy důležité, kam se koule dostala, nikoliv jak se tam dostala. Samozřejmě se ale vylučuje jakákoliv lidská manipulace.
Kde koule na pétanque koupit?
V dnešní době už je to s pořizováním věcí jednoduché. Vše totiž seženete snadno a rychle na internetu. To je zároveň ale i úskalí online e-shopů. Proto vám při zadání klíčového slova „koule na pétanque“ vyskočí desítky odkazů. Nejlevnější koule v setu po šesti kusech začínají na stokoruně. Ceně ovšem odpovídá i materiál, a tak jsou koule vyrobené z plastu. Hodí se proto spíš jako dárek pro děti, které si plastovými koulemi nemohou ublížit.
Pro dospělé doporučujeme dražší materiál, a tím je kov - například ocel. Slušná sada se dá pořídit zhruba za pět set korun, za exkluzivnější provedení potom zaplatíte až sedm set korun. A na trhu existuje také varianta dřevěných koulí, za kterou ale zaplatíte až 1500 korun.
Kde pétanque hrát, abyste si hru užili na maximum?
Variabilita prostředí, kde si hru můžete vyzkoušet, je prakticky nepřeberná. Ani v samotných pravidlech hry totiž patřičné území není jasně vymezeno. Rozměry hřiště by se ale měly pohybovat kolem 4 x 15 metrů. Nicméně pétanque se nejčastěji hraje v parcích, kde jsou udusané pískovité cestičky nebo tráva.
Pétanque je pohodová zábava, při které by si lidé měli odpočinout. Na rozdíl od tenisu nebo lyžování se při ní nevystavují téměř žádné fyzické námaze. Pravidla pétanque proto skoro vybízejí, aby si hru užila parta přátel, která se sklenicí oblíbeného nápoje v jedné ruce a s ocelovou koulí v druhé ruce, bude při hře probírat momentální strasti i slasti života. Pokud byste ale ve vašich ambiích mířili výš, pak byste je tu pro vás Česká asociace pétanque klubů neboli ČAPEK pétanque, která sdružuje hráčské kluby a pořádá nejrůznější turnaje. Česká asociace pétanque klubů má samostatný web, více se proto o ní dozvíte na internetu.
Diskuse k článku
RE : Ujasněte si, jaká jsou pravidla pétanque a vyrazte s přáteli za zábavou