Tenis - populární míčový sport se hrál i na dvoře francouzského panovníka Ludvíka X.

Tenis - populární míčový sport se hrál i na dvoře francouzského panovníka Ludvíka X.
22. 06. 2016

Tenis je míčová hra pro 2 nebo 4 hráče. Pokud hrají 2 hráči, jde o dvouhru, varianta se 4 hráči se pak nazývá čtyřhra. Hraje se i smíšená čtyřhra, při které v každé dvojici hraje jedna žena a jeden muž. Soupeři stojí proti sobě, na obdélníkovém hřišti, tzv. tenisovém dvorci, a pokoušejí se tenisovou raketou odrazit tenisový míček tak, aby ho soupeř nemohl vrátit protihráčova tenisového dvorce.

Historie tenisu

Obecně se soudí, že hru podobnou tenisu hrávali francouzští mnichové již někdy ve 12. až 13. století a nazývali ji Jeu de la courte paume. K odpalování míčku používali mniši vlastní dlaně, které nahradily rukavice, později rukavice s prsty spojenými síťkou a nakonec i dřevěné pálky. Ještě než papež stihl tuto hru jako rozmařilost zakázat, rozšířila se do francouzských šlechtických kruhů, kde získala velkou oblibu a šířila se dál přes moře do Anglie. Tenis byl ve Francii natolik oblíbený, že se dostal i na dvůr francouzského krále Ludvíka X., kde se sázely velké částky na výsledky zápasů. Vášnivým vyznavačem byl později i Jindřich VIII., který hrával hru se svými přáteli v paláci Hampton Court.

Je doloženo, že dnešnímu tenisu podobný druh venkovní hry existoval již v 6. století n. l., a že by se její kořeny daly nalézt v Egyptě a Persii. Ve starém Římě měli také hru podobnou tenisu nazývanou Trigon. Později ve 12. století se hrála hra zvaná Gioco della pallone, kterou později vystřídala hra Gocco della corda. Ve 14. století měli Španělé velmi oblíbenou hru nazvanou Pelota.

Kolébka tenisu

Kolébkou tenisu je Anglie, a to díky majorovi Walterovi Cloptonovi Wingfieldovi, který si roku 1874 nechal patentovat hru nazvanou Sféristika. Tahle hra se hrála na dvorcích, které byly v půlce zúžené a odtud mírně stoupaly k síti. Ve středu dvorce byla síť vysoká 1,5 m. Cílem bylo dopravit míč úderem rakety přes síť do soupeřovy poloviny dvorce tak, aby ho protihráč nemohl vrátit zpět. O rok později již vznikla první pravidla tenisu, a roku 1886 dostal dnešní podobu i tenisový dvorec. Vznikl tak opravdový tenis.

V prvních letech po vzniku hry docházelo k překotnému vývoji hry. Nejdříve se tenis hrál pouze od základní čáry a podávalo se zespodu, ale se založením wimbledonských turnajů začaly vznikat nové prvky a hra se formovala. Začala se používat hra na síti, začalo se smečovat. Loby a rotace byly v 19. století takovými novinkami v této již velmi populární hře, že se zvedaly vlny nevole nadšených fanoušků. Nakonec zvítězil názor, že útok má v tenise opodstatnění a že obohatí hru. Síť byla snížena na 91 cm a tenis se dále zdokonaloval zejména v podání a hry u sítě. Hráči začali používat kombinace prudkých přímých úderů se stopboly se spodní rotací.

Pravidla tenisu

Historie počítání

Tenisové počítání je pro laika poměrně složité a těžko rozklíčovatelné. Je inspirované klasickými ručičkovými hodinami. A proto se každý hráč po zahrání vítězného míče posouvá po čtvrthodinách k vytouženému bodu - tedy 15, 30, 45, bod. Jenže vyslovit forty-five - tedy čtyřicet pět - je pro rozhodčí zbytečně složité, a tak došlo ke zkrácení na nyní už notoricky známé forty neboli čtyřicet. Stejně je to s nulou: nepoužívá se slova zero, avšak výrazu výslovností velmi podobnému slovu love. Souvislost s citovou záležitostí v označení nehledejte. Některé zdroje uvádějí, že původ slova vznikl ze spojení playing for love - volně přeloženo hrát za hubičku, pravděpodobněji však jde o zkomoleninu francouzského slova ,l’oeuf‘ znamenající vejce, tedy výrazu, jehož se pro nulu hojně využívá i v baseballu či kriketu.

Pravidla počítání

Získá-li první bod podávající, je stav 15:0, pokud přijímající, je stav 0:15. Udělá-li přijímající chybu, je stav pro podávajícího 30:0 nebo naopak 0:30 pro přijímajícího. Hráč, který získá tři body, dosahuje hodnoty 40 a vede tedy 40:0 nebo 40:15, 40:30. Pokud za tohoto stavu vybojuje i další bod, získává hru (game). Pokud soupeř vyrovná na 40:40, jedná se o shodu.

Ten, kdo chce vyhrát při shodě, musí získat dva body náskoku. Nejdřív tedy tzv. výhodu (advantage) a potom teprve celou hru. Pokud jeden hráč získá výhodu, ale příští bod opět patří soupeři, nastává opět shoda.

Set vyhrává ten z hráčů, který získá šest her (gamů). Musí však vyhrát rozdílem nejméně dvou her, čili 6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4. Pokud je stav 6:5, hraje se, dokud jeden ze soupeřů nezíská náskok dvou her. Zápas vyhrává ten, kdo první získá dva sety (hraje-li se na dva vítězné) nebo tři sety (hraje-li se na tři vítězné).

Tenisové míčky

Jednotná norma na to, jak mají tenisové míčky vypadat, vznikla až v 18. Století. Do té doby, šlo o velmi malé míčky, které byly sešité z kůžiček a plněné byly vlastně čímkoliv. Od 18. století byl míčkem obalený valounek, který se vkládal do zvířecí srsti nebo látky, a pak ještě do vlněného obalu. Podobnými míčky se dodnes hraje na speciálních turnajích v Anglii.

V polovině devatenáctého století se objevují míčky dnešního typu. Dnešní míčky jsou uvnitř duté, vyrobeny jsou ze dvou gumových polokoulí potažených látkou, která se sešívá na automatech. Mají průměr 6,4 až 6,7 cm a váží 57 až 59 gramů. Mezinárodní tenisová federace může rozhodnout o tom, jestli budou na mezinárodní turnaje zavedeny míčky větších rozměrů, které by létaly pomaleji, protože rychlost dnešních servisů je příliš velká. Exkluzivitu na výrobu tenisových míčků pro Wimbledon získala v roce 1902 firma Slazenger a drží si ji dodnes.

Na každém wimbledonském turnaji, který trvá čtrnáct dní, se použije kolem 36 000 tenisových míčků a každý z nich je ručně testován. Jsou váženy, mačkány a pouštěny z výšky a zkoumá se rovněž jejich vzhled. Pak jsou zabaleny do zapečetěných kontejnerů a dopraveny na místo turnaje, kde se skladují při teplotě 20 °C.

Tenisové dvorce

Tenisový dvorec se cizím slovem nazývá kurt. Kurt je hřiště určené pro tenisovou hru. Povrch kurtu může být travnatý, asfaltový, antukový, nebo může být pokryt umělým trávníkem.  Na kurtech jsou čáry vymezující jednotlivá hřiště. Ty rozlišujeme podle toho, jestli jsou určena pro dvouhru nebo pro čtyřhru.

Dvouhra se hraje na hřišti 23,77 m dlouhém a 8,23 m širokém. Pro čtyřhru je po obou stranách přidán pruh 1,37 m široký. Tenisový dvorec je uprostřed předělen sítí zavěšenou na provaze nebo na kovovém laně o průměru maximálně 0,8 cm. Jeho konce jsou buď upevněny na horní ploše, nebo vedeny přes horní plochu dvou sloupků, které mají průřez buď čtvercový o straně nejvýše 15 cm, nebo kruhový o průměru nejvýše 15 cm. Tyto sloupky mohou přesahovat zavěšené lano sítě nejvýše o 2,5 cm. Středy sloupků jsou na každé straně vzdáleny 0,914 m od čáry ohraničující dvorec. Sloupky musí mít takovou výšku, aby provaz nebo kovové lano vedené přes jejich horní plochu bylo 1,07 m nad zemí.

Tenisová síť

Síť musí být napjata tak, aby zcela vyplňovala plochu mezi oběma sloupky. Musí mít oka tak malá, aby jimi míč nemohl projít. Výška sítě uprostřed je 0,914 m, ve středu je síť stažena zcela bílým popruhem širokým nejvýše 5 cm.

Provaz nebo kovové lano a horní okraj sítě jsou potaženy z obou stran zcela bílou páskou širokou nejméně 5 cm a nejvýše 6,35 cm. Na síti, na popruhu, na pásce a na tyčkách pro dvouhru nesmí být umístěny reklamy.

Povrch dvorce

Povrch kurtu může být buď pokrytý trávou, antukou, asfaltem, umělou trávou, betonem nebo v hale kobercem. Tvrdé povrchy jsou rychlejší než antuka, ale pomalejší než travnaté dvorce.

Tvrdé povrchy jsou hlavně asfaltové. Jsou středně rychlé a výhodu zde mají zejména tenisté, kteří hrají silovou hru. Zásadní je obsah písku v povrchu. US Open je hrán na typu DecoTurf, tvrdém akrylátovém povrchu, zatímcoAustralian Open je hrán na syntetickém povrchu Plexicushion. Tyto povrchy jsou více rizikové, co do zranění tenistů.

V hale je nejčastějším povrchem koberec. Méně často antuka. Kobercové povrchy se liší svou strukturou a tloušťkou. To jsou vlastnosti, které udávají rychlost, velikost odskoku míče a možnost rozsahu pohybu tenistů. Koberec je nejrychlejším povrchem v tenise. Existuje mnoho druhů včetně umělé trávy.

Ohraničení tenisového dvorce

Čáry, které ohraničují kratší strany dvorce, se nazývají základní čáry, čáry ohraničující delší strany dvorce se nazývají podélné čáry. Ve vzdálenosti 6,40 m od sítě jsou rovnoběžně se sítí čáry pro podání. Prostor po obou stranách sítě mezi čarami pro podání a podélnými čarami je rozdělen na dvě poloviny, zvané pole pro podání, střední čarou pro podání, která musí být 5 cm široká a je uprostřed mezi podélnými čarami a rovnoběžná s nimi. Každá základní čára je rozdělena v myšleném prodloužení střední čáry čarou 10 cm dlouhou a 5cm širokou, vyznačenou ze základní čáry kolmo dovnitř dvorce a zvanou střední značka. Všechny ostatní čáry musí být nejméně 2,5 cm a nejvýše 5 cm široké, kromě základní čáry, která může být široká nejvýše 10 cm. Všechny čáry musí být stejné barvy. Jsou-li na zadní straně dvorce umístěny reklamy nebo jiná sdělení, nesmějí být bílé nebo žluté barvy.

Wimbledon

The Championships, Wimbledon nebo pouze Wimbledon, je nejstarší a nejslavnější tenisový turnaj na světě. Je třetí ze čtyř největších tenisových turnajů - Grand Slamu, každoročně hranou na přelomu června a července v londýnské části Wimbledon. 

Úvodní ročník se na travnatých dvorcích All England Clubu konal v roce 1877. Důležitou roli ve Wimbledonu hraje tradice a historie. Šatny jsou původní dřevěné. Areál včetně dvorců neobsahuje žádné reklamní plochy a tenisté musí hrát v předepsaném bílém oblečení. Program zahrnuje soutěže mužské i ženské dvouhry, mužskou, ženskou a smíšenou čtyřhru, soutěže juniorů, legend a vozíčkářů. Od roku 1887 získává vítěz mužské dvouhry pozlacený stříbrný pohár. Ženská šampiónka přebírá od roku 1886 stříbrnou "mísu Venus Rosewater" zdobenou mytologickými výjevy. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…