Krav Maga jako způsob sebeobrany
Krav Maga je moderní účinný a stále se vyvíjející systém sebeobrany, který se skládá z oficiálně sestavených chvatů, určených pro boj zblízka. Krav Maga jako způsob sebeobrany je oblíbený po celém světě, na profesionální úrovni se jím zabývají i ozbrojené složky. Stále častěji je však o tento druh sebeobrany zájem i mezi veřejností, která se chce v případě ohrožení dovést patřičně bránit.
Historie Krav Maga
Systém Krav Maga vznikl v období 2. světové války v izraelském prostředí. V době byly ze strany Izraelských obranných sil a dalších ozbrojených a bezpečnostních složek zřejmé snahy o vyvinutí nového účinného, ovšem snadno zapamatovatelného systému chvatů pro boj zblízka.
Zakladatelem zmiňovaného systému chvatů se stal Imi Lichtenfeld, který se náročného úkolu chopil a rozhodl se vymyslet intuitivní a jednoduchý, ovšem velmi efektivní systém chvatů pro sebeobranu a boj zblízka. Ačkoliv byl systém Krav Maga vymyšlen v prostředí Izraele, jeho zakladatel Imi Lichtenfeld vyrůstal a žil v Bratislavě až do doby, kdy se ve 40. letech nalodil společně s imigranty na loď do Palestiny. Brzy po příjezdu začal s tréninkem elitních jednotek a s vývojem nového systému sebeobrany.
Od 2. světové války prošel systém sebeobrany Krav Maga vývojem, který v podstatě neskončil dodnes. Krav Maga je neodmyslitelně spjat s prostředím Izraele. V současnosti je systém zařazen do učebních osnov středních škol, tamní ministerstvo školství dokonce přímo podporuje nejrůznější výukové programy a školicí instituce.
Krav Maga – nejúčinnější systém sebeobrany na světě
Tento systém sebeobrany je dnes považován za nejúčinnější a nejefektivnější systém pro boj zblízka vůbec. Svědčí o tom také fakt, že kromě izraelských ozbrojených a bezpečnostních složek různého typu je zájem o výcvik Krav Maga po celém světě.
Sebeobrana tohoto typu se učí v rámci speciálních jednotek armád napříč kontinenty, od federální americké agentury FBI, CIA přes speciální jednotky v Dánsku až po armádu v Belgii či Francii. Je třeba si uvědomit, že Krav Maga není bojový sport, nýbrž přímý nástroj, určený pro boj zblízka a pro sebeobranu. Jednotlivé tahy jsou tak vymyšlené s ohledem na efektivitu, jednoduchost a rychlost. Krav Maga je stále oblíbenější druh sebeobrany i v našem prostředí, a to i mezi civilisty. Důkazem toho je řada Krav Maga center a kurzů u nás.
International Krav Maga Federation
Jde o největší, nejznámější a nejoceňovanější Krav Maga federaci, která neustále roste a ze které vychází spousta profesionálů. Federace vznikla v roce 1996 a dnes je aktivní po celém světě. Výjimkou není ani Česká republika, ve které působí hned několik organizací, které jsou členy zmiňované federace IKMF.
Princip bojového systému Krav Maga
Systém sebeobrany Krav Maga se od jiných systémů liší v mnohém, stejně tak se liší od klasických bojových sportů. Uveďme si nejzásadnější rysy a principy sebeobrany tohoto typu.
- Intuice a snadné naučení – jednotlivé bojové chvaty jsou navrženy s ohledem na intuitivnost a složitost provedení. Každý tah musí být co nejjednodušší a rychle zapamatovatelný, aby se okamžitě v krizových situacích vybavil.
- Žádná pravidla – vzhledem k tomu, že jde o systém sebeobrany, který učí jak přežít případné napadané, neexistují v podstatě žádná pravidla, vše je povoleno. Samozřejmě ne v rámci tréninku a výcviku, studenti se však naučí i vcelku destruktivní a bolestivé chvaty, které by rozhodně v žádném sportu nebyly schváleny.
- Sebeobrana pro každého – Krav Maga je systém sebeobrany, určený pro každého. Nezáleží na pohlaví, věku a dokonce ani na fyzických schopnostech. Systém Krav Maga se mohou naučit i hendikepovaní. Důležité je naučit se využívat svých aktuálních schopností, proto se v pokročilejších fázích výcviku účastníci naučí sebeobranu při zranění končetin apod.
- Prostředí a pomůcky – při výcviku jednotlivých chmatů mohou být použity nejrůznější předměty, které se mohou při skutečných situacích vyskytnout. V závislosti na metodě a cíli kurzu se účastníci naučí používat jako zbraň třeba deštník, baseballovou pálku či běžně dostupné neletální sebeobranné prostředky.
- Psychologie a trénink ducha – Krav Maga rozhodně nesouvisí jen s výukou jednotlivých bojových tahů. Důležité je naučit se koncentrace v krizových situacích, správně je vyhodnotit, pracovat s vlastní agresivitou či se naučit vyjednávat.
Různé přístupy sebeobrany
Je třeba říci, že v rámci systému sebeobrany Krav Maga neexistuje jen jediný způsob výuky, jedna metoda. Každý lektor volí různé metody a především různé situace, během kterých aplikuje konkrétní druhy chvatů.
Systém sebeobrany však můžeme rozdělit na tři základní kategorie podle cíle boje:
Civilní sebeobrana
Tento přístup sebeobrany je určen pro širokou veřejnost. V rámci civilní výuky Krav Maga se naučí, jak správně vyhodnotit situaci a jak z ní v ideálním případě vyjít bez zranění, tedy jak se ubránit a utéct.
Policejní sebeobrana
Přístup pro policejní jednotky se od předchozího liší v cíli sebeobrany. Policejní jednotky se neučí jak z boje nablízko utéct, ale jak protivníka odzbrojit, zpacifikovat a pokud možno spoutat bez velké újmy na zdraví.
Armádní sebeobrana
Nejagresivnější forma systému Krav Maga, cílem výuky je naučit se používat chvaty pro zneškodnění nepřítele s možností zabití.
Krav Maga je stále oblíbenějším systémem sebeobrany mezi laickou veřejností. Na kurzech se totiž dozvídají praktické informace, jak se v určitých krizových situacích chovat a jak z nich vyjít bez újmy na zdraví. Výcvik navíc probíhá prakticky, na různých místech a s různými pomůckami.
Diskuse k článku
RE : Krav Maga jako způsob sebeobrany