Cibule
Malá, velká, sladká, pálivá, červená, bílá, žlutá… Mnoho z nás určitě používá cibuli především jako surovinu na vaření. Cibule přináší ale při správném užívání a přípravě také mnoho zdravotních benefitů.
Léčivé účinky cibule
- Nejvíce sílu cibule pocítíte v období nachlazení, kdy se stane tím nejúčinnějším prostředkem pro zahnání virů a nemocí. Při rýmě se šťáva z cibule vkapává přímo do nosu.
- Při bodnutí hmyzem stačí kousek cibule přiložit na postižené místo.
- Díky vysokému obsahu silic dokáže cibule zabraňovat tvorbě krevních sraženin a již vzniklé sraženiny rozpouštět.
- Další obsažené látky snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi, čímž je cibule velmi vhodná i pro diabetiky.
- Konzumací cibule předcházíte vzniku křečových žil, poruchám prokrvování, hemeroidům, ale třeba i infarktu a zažívacím potížím.
- Pojídání cibule působí příznivě i na ledviny a močové cesty, kde léčí různé záněty a onemocnění.
- Podporuje střevní mikroflóru, povzbuzuje k činnosti žlučník a trávicí systém.
Kdy cibule škodí?
U některých lidí se může objevit alergie na cibuli. Častější je však předávkování, po kterém může následovat zvracení. Někteří mohou po požití cibule pociťovat pálení žáhy. Syrová cibule se nedoporučuje při problémech se žaludkem a žlučníkem.
Zajímavosti o cibuli
Cibule dokáže nasát nejen viry z těla, ale i ze vzduchu. Jedna pověst vypráví, že v dříve v jedné vesnici řádila chřipka a zabila spoustu lidí. Tehdy na chřipku ještě nebyl lék, a tak lékař chodil od domu k domu a počítal mrtvé. Jednou ale došel k jednomu, kde byli všichni zdraví. Zeptal se, jak je to možné. Paní domácí mu odvětila, že do každého pokoje dala cibuli, nahoře a dole seříznutou. Tím se projevují její další úžasné schopnosti - pohlcování virů a bakterií z okolního vzduchu.
Diskuse k článku
RE : Cibule