Pěstování a skladování cibule
Pěstování cibule
Při pěstování cibule je velmi důležité si uvědomit délku dne. Existují totiž cibule dlouhodenní, a cibule krátkodenní. Dlouhodenní cibule jsou přizpůsobeny našim podmínkám, mají proto den přibližně 14 - 16 hodin. Avšak krátkodenní cibule potřebují den dlouhý 12 a méně hodin. Vytváří proto drobné cibulky a často mohou jít i do květu.
Když jsme si správně vybrali druh cibule podle našich podmínek, můžeme začít sázet. Místo pro sázení cibulí vybereme takové, aby bylo celý den na slunci, neboť cibule špatně snáší stín. Také se jí nedaří v těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách, kde hůře roste a snáze podléhá chorobám. Semena sázíme už brzy na jaře, nejpozději do března. Cibule má velmi mělké kořeny, proto je potřeba pravidelně zalévat a přihnojovat. Pozor si musíme dát i na plíseň cibulovou, která by mohla rostlinu napadnout.
Cibuli ale můžeme pěstovat i ze sazeniček, což je ještě běžnější způsob než ze semen. Sazeničky vysazujeme koncem března. Ne moc hluboko, vršek sazeničky musí vykukovat ven. Sklizně se dočkáme většinou koncem července. Pokud uvidíme, že listy už žloutnou a osychají, je dobré cibuli vytáhnout a nechat týden ležet na záhoně, aby doschla. Pokud bude deštivé počasí, cibuli svážeme po několika a pověsíme ji na suché místo na doschnutí.
Skladování cibule
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování cibule