Využití fazolí v kuchyni
Pokud vybíráte fazole, dejte hlavně na jejich barvu. Čím jsou fazole tmavší, tím mají lepší chuť a jsou lépe stravitelné. Před jakoukoliv tepelnou úpravou je důležité namočit fazole do vody. Ty následně nabobtnají a změknou. Nikdy je ale nenamáčejte do horké vody. Dejte si také pozor na nedovařené nebo syrové fazole, kvůli vysokému obsahu nestravitelných látek se můžete dokonce i otrávit.
Fazole mají své místo zejména v indické a mexické kuchyni. Pokud ale i vy přemýšlíte, že byste je zařadili do svého jídelníčku, zde je pár nápadů na jejich úpravu.
Fazole červená ledvina: Tento druh fazole je typický pro přípravu mexických jídel. Nejlepší je ve spojení s kukuřicí, například ve směsi ještě s hovězím masem zabalené v tortille.
Bílé fazole: Mají tzv. moučnatější konzistenci, tudíž se hodí spíše do polévek nebo guláše.
Adzuki fazole: Jsou vhodné nejen na přípravu slaných, ale i sladkých pokrmů.
Mungo fazole: Nejčastěji se tyto fazole nechávají klíčit a následně se jimi posypávají saláty.
Pokud se jedná o fazolové lusky, je postup při nákupu zcela jiný. U fazolových lusků budeme koukat hlavně na to, aby měly svěží světle zelenou barvu bez jakýchkoliv skvrn. Nejlepší je proto nakupovat lusky na trhu, přímo od zahrádkáře, nebo si je vypěstovat sami. U kupovaných lusků v supermarketu není tolik zaručená čerstvost.
Stejně jako fazole jsou i fazolové lusky jedovaté, pokud nejsou nijak tepelně zpracované. Než je ale začneme upravovat, je dobré odstranit stopky, které bývají většinou tvrdé a nepoživatelné. Fazolové lusky můžeme upravovat na nejrůznější způsoby – můžeme je vařit, dusit, grilovat, přidávat do salátů, rozmixovat na polévku, použít jako přílohu k masu nebo do masových a zeleninových směsí.
Diskuse k článku
RE : Využití fazolí v kuchyni