Cvičení paměti pro seniory pomáhá udržet životní svěžest a samostatnost

Cvičení paměti pro seniory pomáhá udržet životní svěžest a samostatnost
22. 02. 2017

S přibývajícím věkem vás může paměť čím dál více zrazovat. Zapomínáte nová jména nebo čísla. Čím jste starší, tím jsou problémy s paměti zřetelnější. Logicky hned poté přicházejí obavy o vaše zdraví. Trénování paměti pro seniory je stejně důležité jako trénink tělesný - dodá vám sebevědomí, svěžest a samostatnost.

Trénování paměti udržuje mozek nejen seniorů v kondici

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Dělám strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain

Trénování paměti je pro seniory velmi důležité. Činnost mozku můžeme jednoduše přirovnat k činnosti svalu. Není-li sval zatěžován, ztrácí svou sílu a vy zase svoji zdatnost. Objevují se tak problémy, jako je oslabení vštěpování informací, narůstající zapomnětlivost nebo postupně ubývající schopnost koncentrace. U zdravých seniorů však je možné každou z těchto potíží vyřešit vhodným cvičením.

Trénování paměti pro seniory představuje kognitivní zátěž, kterou však rádi podstoupí. Udrží váš mozek činorodý a zároveň vám napomáhá v řešení v budování paměťového základu, na kterém do budoucna můžete stavět. Prostřednictvím vhodného cvičení psychických funkcí, především tedy paměti a myšlení, tak můžete znovu získat, zlepšovat a podržet si svou psychickou výkonnost.

NÁŠ TIP:

Také mnemotechnické pomůcky vám často pomohou vyzrát na špatnou paměť!

Trénování paměti je pro všechny seniory

Umění paměti spočívá v umění pozornosti.

Samuel Johnson

Různé techniky pro zlepšení míry pamatování jsou zdaleka nejúčinnější u zdravých seniorů. Osoby už trpící větší mírou zapomnětlivosti a zdravotními problémy však mají k dispozici různé druhy kognitivní rehabilitace. Jedná se o zjednodušené a nesoutěživé slovní hry, doplňování slov nebo skládání obrazců, které pomohou mozek zase trochu nastartovat.

Pro zachování či zlepšení kognitivních funkcí seniorů je také velmi vhodná metoda tzv. reminiscenční terapie, při které se využívá vzpomínek na události nebo zážitky z minulosti, které mají pro člověka velký význam. Senior si šťastnou vzpomínku spojí s datem a své paměti tak postupně vrací ztracený řád.

Zlepšení kvality paměti by pro vás mělo znamenat zdokonalení všech mozkových funkcí zároveň. Taková změna by měla přijít přirozenou cestou, bez chemického zásahu zvenčí. Na českém trhu jsou samozřejmě k dispozici léky, které funkčnost mozku mohou krátkodobě oživit. Jejich cena však často neodpovídá účinnosti. Cesta ke zlepšení paměti není složitá a je otevřená komukoliv, není proto potřeba ji doplňovat chemií. Aby však vaše cesta byla úspěšná, musí být trénink paměti vytrvalý a kvalitní.

Abyste byli schopni svou paměti procvičovat, budete potřebovat vhodné materiály. Těch je u nás k dostání poměrně velké množství, i tak byste si ale měli vybírat jen ty, které vám nejlépe sednou. Obecně je však nutné myslet na to, že každý kvalitní materiál  musí:

  • být strukturovaný - v souboru informací musí existovat určitý řád
  • být pro vás smysluplný
  • efektivně využívat mnemotechnických postupů (tj. technik, které pomáhají lepšímu zapamatování) a strategií znovuožívání informací v paměti.

Kromě knížek, her a cvičení, které seženete i na internetu, jsou vám k dispozici i cvičební kurzy pro seniory. Ty své trénování staví hlavně na mnemotechnických pomůckách. Během lekcí jsou procvičovány kognitivní nebo-li poznávací funkce prostřednictvím rozmanitých cvičení kombinujících různé způsoby vnímání, zpracování informací a zařazena jsou i cvičení s pohybem. Cílem je aktivovat co nejvíce mozkových center a drah. Kurzy trénování paměti jsou v současnosti dostupné na mnoha místech republiky.

Klíčový je trenér paměti

Paměť má dvojí přednost - snadno zachycuje a věrně uchovává.

Marcus Fabius Quintilianus

Osoba, která vás trénuje, je pro blaho vaší paměti tou nejdůležitější. Lidé pečující o seniory zastávají práci, která je často mnohem náročnější než ostatní zaměstnání. Proto by měl být trenér paměti člověk vzdělaný a vyškolený, který se také dokáže vcítit do emocí starších lidí a umí jim poskytnout pocit jistoty a důvěry. Pokud z vašeho trenéra nebo pečovatele takový pocit nemáte, neměli byste se bát obrátit na jiného nebo zkusit jinou formu cvičení. Nikdy byste neměli mít pocit selhání. Cesta za zlepšením paměti je často trnitá, není proto třeba si ji ještě ztěžovat.

Cvičení paměti vám zajistí zdravé stárnutí

Paměť slábne, jestliže ji necvičíš.

Marcus Tullius Cicero

Trénování paměti je tím typem náročné duševní aktivity, která je důležitá po celý život. Na kvalitu naší paměti má zásadní vliv míra mentální, fyzické a společenské aktivity, takže je přímo ovlivněna životním stylem. Její kvalita a spolehlivost jsou proto základním kamenem, na kterém byste měli stavět svůj zdravý životní styl.

Pro zdravé stárnutí je vedle duševní činnosti vysoce důležitý tělesný pohyb, nejlépe některé aerobní cvičení uzpůsobené zdravotnímu stavu jednotlivce. Zásadní jsou vztahy s ostatními lidmi a udržování četných společenských kontaktů. Samozřejmostí je správná skladba potravy a pitný režim.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Martin Bartoň
    8. 1. 2018 15:39
    Zdravím ve spolek. S velmi efektivní a opravdu jednoduchou metodou tréninku mozku, která posiluje kreativitu a paměť, přišel před několika lety japonský neuolog Dr. Kawašima. Jestli vás to zajímá, popsal jsem jeho metodu tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0010.html
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…