Dysmorfofobická porucha - nebezpečná posedlost vlastním vzhledem

Dysmorfofobická porucha - nebezpečná posedlost vlastním vzhledem
25. 03. 2016

Dysmorfofobická porucha se řadí mezi tzv. somatoformní poruchy, které jsou příznačné výskytem tělesných problémů, které nemocný pociťuje, ve skutečnosti však nejsou prokázány. Mezi somatoformní poruchy se kromě dysmorfofobie řadí také somatizační porucha či hypochondrická porucha. Dysmorfofobie se vyznačuje přesvědčením jedince o tom, že některá z částí jeho těla je nedokonalá a vyžaduje úpravu. Jedinec je však se svým tělem nebo s jeho částí nespokojen vždy, a to i po jakékoliv úpravě či zdokonalení. Jde o jakousi posedlost fyzickým vzhledem, která může být v mnoha případech velmi nebezpečná, léčba je přitom obtížná.

Dysmorfofobie aneb posedlost fyzickým vzhledem

Podle statistických výzkumů trpí dysmorfobií až 2 % populace. Je třeba upozornit, že nadměrné zaobírání se vlastním tělem není jen rozmařilostí jedinců, což si často veřejnost myslí, nýbrž jde o poměrně závažnou poruchu, která velmi negativně ovlivňuje život. Posedlost fyzickým vzhledem – dysmorfofobie nebo také syndrom pocitu ošklivosti je nemoc, která postiženým brání v normálním plnohodnotném životě. Toto onemocnění může být také součástí jiných psychických problémů, může vést až ke vzniku bludů.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že dysmorfofobie trápí převážně změny, mnohé výzkumy ukázaly, že poměr postižených mužů a žen je v tomto případě kolem 1:1. Ženy svou posedlost fyzickým vzhledem dávají mnohdy najevo více než muži, nebojí se o svých problémech otevřeně diskutovat. Oproti tomu řada mužů tuto poruchu maskuje a prožívá své trápení z představ o fyzické nedokonalosti bez výrazných vnějších projevů, ovšem o to s většími komplexy, které vedou až k pocitům méněcennosti. U mužů se můžeme také velmi často setkat s muskulární dysmorfofobií, které se budeme věnovat o pár řádků níže.

Dysmorfofobická porucha a její příznaky

Dysmorfofobická porucha se vyznačuje celou řadou na první pohled viditelných příznaků, které se projeví především v chování jedince.

Přesvědčení o své vadě

Osoba, postižená dysmorfofobickou poruchou, je přesvědčena o tom, že konkrétní část jeho těla je nedokonalá, obvykle může být dle představ malá, velká apod. Jedinec je o své vadě neustále přesvědčen i po opakovaném upozornění z řad blízkých i lékařů, že je vše v naprostém pořádku. Někteří jedinci o svých vadách otevřeně hovoří, litují se a snaží se hledat pomoc s řešením domnělé vady, jiné si pocit méněcennosti a vadě na kráse nechávají pro sebe a syndrom ošklivosti si rozvíjí potají.

Zrcadla

Osoby, postižené dysmorfobickou poruchou, mohou na přítomnost zrcadel reagovat dvěma způsoby. První typ dysmorfofobiků je zrcadlem naprosto uchvácen, tráví před ním spoustu času, neustále se prohlíží, hledá vady na svém těle. Opačným typem je skupina nemocných, kteří se zrcadlům vyhýbají velkým obloukem a pohled na sebe v zrcadle z pocitu ošklivosti nezvládají.

Vyhledávání lékařů

Dysmorfofobická porucha je ve většině případů spojena s opakovanými návštěvami lékařů za účelem léčby domnělé vady. Jedinci nejčastěji navštěvují zubaře, dermatology a obzvláště plastické chirurgy. Samozřejmě nemůžeme označit každého zájemce o chirurgický zákrok s cílem zkrášlení za dysmorfobika. Dysmorfofobická porucha se v tomto ohledu snadno rozpozná tím, že jedinec není se svým vzhledem spokojen ani po provedení opakovaných zákroků a žádá zákrok opakovaný. Ve skutečnosti však se svým vzhledem nebude nikdy spokojený.

Skrývání nedostatků

Dysmorfofobie je doprovázena snahou postiženého o zamaskování svých nedostatků. Tato snaha však bývá obvykle tak výrazná, že na své nedostatky jedinec ještě výrazněji upozorňuje. Typické je velmi výrazné líčení, silná vrstva mejkapu, abnormální účes, vycpávky či mohutné šperky.

Podezřívání okolí

Lidé, postižení dysmorfobií, žijí v představách, že se blízcí i široká veřejnost neustále zaměřuje jen na jejich nedostatky. Nemocný je přesvědčený, že se o jeho nedokonalých částech těla lidé baví, vysmívají se a všímají si jich.

Nejčastější lokalizace defektu u dysmorfofobie

U dysmorfofobické poruchy může mít nemocná osoba představu o defektu prakticky jakékoliv části těla. Existují však partie, se kterými je syndrom pocitu ošklivosti spojený nejčastěji. Muži i ženy mívají problém se svým obličejem, kůží, vlasy i svalstvem, doménou žen pak je lokalizace defektu na hýždích, prsou či dolních končetinách. Muži zase trpí představami o nedokonalosti svých genitálií, mohou mít také problém s vlastním ochlupením nebo výškou postavy.

Muskulární dysmorfofobie

Specifickým typem dysmorfofobické choroby je muskulární dysmorfofobie. Ta se vyznačuje tím, že mají jedinci neustále pocit, že je velikost jejich svalů nedostatečná. Muskulární dysmorfofobie se týká žen i mužů. Do této fáze se mohou dostat i lidé z oblasti kulturistiky, kteří jsou velikostí svých svalů fascinovaní. I ve chvíli, kdy jsou jejich svaly nadprůměrně velké, jsou přesvědčeni o opaku. Touha po extrémním svalstvu je vede k užívání anabolik.

Dysmorfofobická porucha a průběh onemocnění

Dysmorfofobická porucha se objevuje zpravidla v období puberty nebo rané dospělosti. Může být stupňovaná, v první fázi může mít jedinec problémy jen s některými částmi, které bude jednoduše maskovat oblečením, později může začít míru nespokojenosti stupňovat. Frekvence návštěv odborníků se začne násobit, stejně jako touha po výrazných úpravách svého těla. S neustálou nespokojeností souvisí i psychické problémy, deprese, pocity méněcennosti apod. Podle výzkumů se až tři čtvrtiny osob s touto poruch nikdy nevdají či neožení, a pokud ano, s největší pravděpodobností se rozvedou. Alarmující jsou také další statistické údaje, podle kterých se každý pátý onemocněný pokusí o spáchání sebevraždy.

Léčba dysmorfofobie

Léčba dysmorfofobie je v současné době velmi náročná, nemocnou osobu totiž zpravidla nelze jednoduše přesvědčit, že je s jeho tělem všechno v pořádku. V současné době se léčba tohoto onemocnění praktikuje kombinováním antidepresiv s psychoterapií.

Nespokojenost s vlastním tělem a fascinace nedostatky bychom rozhodně neměli podceňovat, stejně jako bychom neměli jen nečinně přihlížet na nemocné v našem okolí. Je třeba pochopit, že extrémní zájem o své tělo není zpravidla malicherností, sobectvím či egoismem, ale vcelku závažnou chorobou, kterou je třeba řešit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…