Endorfin, serototin a další hormony štěstí výrazně ovlivňují naši psychiku

Endorfin, serototin a další hormony štěstí výrazně ovlivňují naši psychiku
01. 02. 2016

Denně se musí náš mozek vyrovnávat s pocity nejrůznějšího charakteru. Ať už jde o pocity štěstí, dobré nálady, zamilovanosti, nebo naopak smutku či zoufalství, vždy jsou vyvolány chemickými reakcemi, které do značné míry ovlivňuje tvorba hormonů. Hormony, které vedou k psychické vyrovnanosti a dobré náladě obecně se často označují jako hormony štěstí. Tradičně se za hormony štěstí považují endorfin a serotonin, do jisté míry sem však můžeme zařadit také melatonin nebo dopamin. Jaké mají jednotlivé hormony funkce a jak na náš organismus působí?

Hormony štěstí - serotonin

Jedním z nejznámějších a také nejdůležitějších hormonů štěstí je bezpochyby serotonin. Jde o velmi důležitou látku, která slouží pro přenos vzruchů. Odborně se látky tohoto typu označují jako neurotransmitery. Přenašeč takových vzruchů pak v mozku stimuluje pocity klidu a pohody a pomáhá nás ochránit před depresivními stavy.

Hormon štěstí serotonin má však mnohem více funkcí. Podílí se na zajištění kvalitního spánku, současně potlačuje bolesti a podporuje zažívací ústrojí. Nedostatek serotoninu tak může mít za následek nejrůznější onemocnění nejen psychického rázu, běžně však způsobuje vznik depresí. Proto je velmi důležité udržovat ideální hladinu tohoto hormonu štěstí – serotoninu.

Zvýšení hladiny serotoninu stravou

Pokud chceme zvýšit hladinu serotoninu a zbavit se tak vzniklých depresí, způsobených nedostatkem tohoto hormonu, máme hned několik možností. Tvorbu serotoninu můžeme vcelku jednoduše podpořit konzumací mnoha potravin. Nenajdeme v nich sice serotonin přímo, zato obsahují látku L-tryptofan, který tvorbu serotoninu ovlivňuje. Jde totiž o aminokyselinu, která funguje jako výchozí látka pro tvorbu serotoninu.

Velké množství požadované látky najdeme v lososovém nebo krůtím mase, ale také třeba ve špenátu, kvalitních domácích vejcích, banánech, zelenině nebo celozrnném pečivu. Doporučit lze také konzumaci ořechů a semínek. Produkci serotoninu ovlivňuje také příjem vitamínu B, proto zajistěte příjem potravin, které jej obsahují – od mléčných výrobků po mnohé druhy zeleniny. Pokud si nejste jisti ideálním jídelníčkem, můžete si s vitaminovým deficitem snadno poradit užíváním některých potravinových doplňků.

Serotonin a sluneční svit

Čím delší dobu strávíme na slunci, tím více serotoninu se v našem těle vytvoří. Sluneční svit má přímý vliv na hladinu serotoninu v mozku. Snižuje totiž hladinu melatoninu. Ten je sice také pro vyvážený psychický stav potřebný, ovšem podporuje kvalitní spánek a utlumuje. Serotonin je naopak hormon, díky kterému máme energii a cítíme se svěže. To je také důvod, proč je spousta lidí v zimním období, kdy je slunce nedostatek, velmi unavená, podrážděná a je ve špatné náladě. Pokusme se tak na slunci trávit dostatek volného času, využijme každého paprsku, který se v zimě ukáže.

Hormony štěstí - endorfin

Druhý, neméně důležitý hormon štěstí, je endorfin. Endorfin se uvolňuje z hypofýzy do mozku a vyvolává opravdu silné až euforické pocity. Proto se také označuje za přirozenou legální drogu. Endorfin vyvolává pocity dobré nálady, zmírňuje úzkostlivé stavy, deprese i bolesti. Při fyzické zátěži dochází k lokálnímu vylučování endorfinu, což vede k omezení bolesti v namáhaném a bolestivém místě. Při centrálním vylučování hormonu štěstí dochází k celkovému uvolnění těla i mysli, k vyrovnání a uklidnění.

Zvýšení hladiny krevního cukru

Nejjednodušší způsob pro uvolňování endorfinu do mozku je okamžité zvýšení hladiny krevního cukru. To je také důvod, proč mnoha jedincům pomáhá pro zlepšení nálady konzumace hořké čokolády, bonboniéry, hroznového cukru nebo jiné, energeticky náročné potraviny. Každý si musí najít svého ideálního pomocníka při boji se špatnou náladou.

Sport a adrenalin

Přímý vliv na uvolňování zmiňovaného hormonu štěstí má i fyzická aktivita. Stačí 10 minut zátěže a množství uvolňovaných endorfinů začne velmi rychle narůstat. Je pak jedno, budete-li běhat, posilovat nebo plavat. Jakmile se začnete potit a dojde ke zvýšení srdečního tepu, uvolňování endorfinu se brzy dostaví.

Je třeba upozornit, že tyto endorfiny působí rozdílně na příležitostné sportovce a rozdílně na zkušené profesionály. Je prokázané, že u pravidelných sportovců dochází k hlubším prožitkům a výraznějšímu navozování pocitu klidu a pohody, u těch nárazových pak endorfin působí opravdu jako droga, která může vést k vyvolání pocitu euforie. Navíc také pomáhá tlumit bolesti, které se po výkonu dostaví. Nejvíce endorfinu pak vyloučíme při adrenalinových sportech, kde se dostáváme do extrémních situací a kdy dochází k vylučování i dalších důležitých látek včetně adrenalinu.

Hormony štěstí - melatonin

Ačkoliv se v souvislosti s hormony štěstí nejčastěji hovoří o serotoninu a endorfinu, zařadit sem můžeme ještě další druhy hormonů. Jedním z nich je melatonin, který je jakýmsi protikladem serotoninu. Vytváří se totiž přímo ze serotoninu, a to ve tmě. Melatonin napomáhá ke klidnému spánku, navíc podporuje imunitu a pomáhá při vyrovnávání denního a nočního cyklu. Nedostatek melatoninu je častou příčinou nespavosti, která je obvykle spojována právě s depresemi a úzkostmi. Pokud tak zajistíme dostatečné působení tohoto hormonu během večerních hodin, lépe budeme spát a budeme tak mít i mnohem lepší náladu.

Dopamin

V souvislosti s hormony štěstí a látkami, podporujícími dobrou náladu, zmiňme také dopamin. Opět vyvolává pocity dobré nálady, štěstí a radosti, jeho nedostatek je naopak spojený s depresemi, únavou a průjmy. Jde o hormon, který reaguje na odměnu. Vzniká, když dostaneme dárek od známého nebo jedničku ve škole. Dopamin se však také uvolňuje i při očekávání. Pokud očekáváme, že dostaneme nějaký dárek a těšíme se na něj, hladina dopaminu neustále roste. Lidé, kteří se pořád na něco těší a něco dobrého očekávají, jsou zpravidla vždy v dobré náladě. Hladinu dopaminu také zvyšuje sex nebo nikotin. To je také důvod, proč se můžete setkat i s označením hormon neřesti.

Náš organismus je neskutečnou továrnou na chemické reakce. Chceme-li se cítit dobře, mít dobrou náladu a bojovat třeba i se sezónními depresemi, měli bychom se o hormony štěstí blíže zajímat. Zvýšit jejich hladinu je vcelku jednoduché, jen je třeba se na to řádně zaměřit.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Vládik Tulkov
    5. 10. 2019 14:07
    OPRAVA:
    Tedy nejvíc dopaminu dostáváme v životě, když děláme něco smysluplného a BĚHEM TOHO, KDY SE TĚŠÍME na SPLNĚNÍ cíle.
  • Vládik Tulkov
    5. 10. 2019 14:04
    Nenapsal jsem přeci, že k jeho nárustu nedochází. Jakmile něco dostaneme tak jeho hladina vzroste ale vzápětí odchází v mozku k adaptaci analogicky síle prožitku pozvolna klesá. Největší nárust dopoaminu je ale charakteristický při "těšení", "víře", "motivaci". Tedy nejvíc dopaminu dostáváme v… celý příspěvek
  • Vládik Tulkov
    5. 10. 2019 13:59
    TO se Vám pravděpodobně děje kvůli tomu, že jeho hladinu máte sníženou nebo kvůli metabolismu jeho hladiny kolísají. Taktéž je možné, že ho v mozku pouze někde cíleně máte málo a jinde je ho dostatek.<br> Existuje celá paleta nemocí bazírujících na Dopaminu.<br> Vím o čem mluvím, sám mám poruchu… celý příspěvek
  • Jiří Vlček
    5. 10. 2019 08:21
    Dopamin nevim jak u koho, ale u me ma velky dopad. Kupuju veci, ktere se mi libi a uz pri kupovani citim radost..a pri cekani na nej se jeste vic stupnuje. Kdyz dojde, v te chvili uz mam extazi radosti
  • Petr Kadlec
    26. 2. 2018 20:41
    Můžete mi poslat nějaký odkaz, z kterého vycházíte?
    Věnuji se dlouhodobě neuroscience, kterou jsem vystudoval před 7 lety v USA a mohu dodat odkazy na výzkum, který právě ukazuje nárůst dopaminu při naplnění očekávání.
  • Vladik Tulkov
    14. 12. 2017 18:44
    Dopamin se, při obdržení odměny, vylučuje minimálně. Proto nepište, že je to přenášeč odměny. Pomáhá se soustředit, vzrušit nebo rozrušit v kombinaci se s timulaci stresových hormonů na něco, co chceme. Je to látka, která funguje v procesu motivace k dosažení něčeho ale když už to máme tak většinou… celý příspěvek
  • Zobrazit další komentáře
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…