Jak přežít pubertu svých dětí?

Jak přežít pubertu svých dětí?
16. 11. 2016

Puberta je složité období nejen pro rodiče, ale i pro samotné děti. Je to jedno z nejobtížnějších období života a mnozí rodiče jsou z chování svých dětí zaskočeni, rozčarováni a hlavně bezradní. Tolik let jste pro svého potomka téměř dýchali a dávali mu vše, co jste měli. Ale najednou se vám to roztomilé dítě doslova promění před očima a připadá vám nesnesitelné. Pro dítě v pubertě jsou rodiče ale nesnesitelní také. Nastává kruté období vzpoury a revolty. Jak tedy přežít pubertu svých dětí?

Co dělat, abyste neztratili s puberťákem kontakt a jak si se svým potomkem zachovat hezký vztah i v období puberty? Tuto otázku řeší všichni rodiče. Ti šťastní rodiče, kteří již mají pubertu svých dětí za sebou, říkají většinou to stejné - musíte zatnout zuby a vydržet. Dobrá zpráva je, že ani puberta netrvá věčně.

Jaký má puberta vlastně smysl?

Proč musíte mít doma drzého namyšleného puberťáka? Ptáte se, jaký to má vůbec smysl? Když je nejhůře, je důležité zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že puberta je přirozený proces a k dalšímu zdárnému psychologickému vývoji vašeho potomka je to proces nutný. Puberta je období, kdy se z vašeho dítěte stává pomalu dospělý člověk. To je zcela zásadní životní změna, které se neobejde bez různých komplikací.

V životě puberťáka se mění naprosto vše od základů. Probíhají zásadní tělesné změny, které pak mají vliv na psychiku. Za vším stojí hormony. Každé dítě zvládá hormonální nerovnováhu jinak a i věk nejhorší puberty se různí. Některé děti začnou jít do puberty již po 10 roce věku, jiné později. Obecně dnes puberta nastupuje dříve, než tomu bývalo.

Postupná snaha dítěte o vymanění se z vlivu rodičů je také nutná a přirozená, i když to některé rodiče může často bolet. Ale i vy jako rodiče přece chcete, aby z vašeho dítěte vyrostla samostatná, nezávislá a zodpovědná bytost, která si se životem poradí i bez rodičů. A k tomu období puberty slouží. Nebraňte dětem v jejich přechodu do dospělosti. Pokud je to možné, podpořte je.

Co puberťák prožívá?

Pokud se chcete se svým potomkem v pubertě dorozumět, zkuste se do něj občas vcítit. K tomu může pomoci vzpomenout si na svou vlastní pubertu. Puberťák se často chová drsně a nepřístupně, ale to by vás nemělo zmást. Puberta je období, kdy jsou děti obzvlášť zranitelné. Jsou extrémně citlivé na kritiku, vše si berou osobně.

Uvědomme si, že v tomto období se mladý člověk hledá. Zjišťuje, kam patří, hledá své místo v životě, poprvé se zamilovává. To, co prožívá, může být pro něj těžké. Co jste od svých rodičů potřebovali vy, když jste byli v pubertě? Zkuste se nad tím zamyslet a neopakovat chyby svých rodičů. Puberťák potřebuje cítit více než kdykoli předtím, že mu někdo rozumí! Hledá pochopení. To většinou najde spíše u kamarádů, než u rodičů, proto se vám vzdaluje. Jak přežít pubertu svých dětí a neztratit přitom tolik let budovaný pěkný vztah?

Zabít puberťáka, nebo se stát jeho přítelem?

Je-li vaším cílem udržet si dobrý vztah s vaším potomkem, i když je v pubertě, budete se mu muset přiblížit. Vystupování z pozice autority a moci vám v tomto období moc nepomůže. Spíš naopak. Zkuste se uvolnit a trochu povolit. Vzpomeňte si na svou pubertu a svému dítěti o ní povykládejte! Vaše dítě netuší, že jste byli možná úplně stejní, jako je teď on. To zase pomůže jemu přiblížit se k vám a dívat se na vás jinak, než jen jako na nesnesitelné monstrum, které mu nikdy nemůže rozumět.

Nabídněte svému drzému potomkovi přátelství. Zkuste to. Nejednejte s ním jak s malým dítětem, protože to on už dávno není (nebo si to alespoň myslí). Zkuste k dítěti přistupovat lidsky, ne autoritářsky. To bude mít spoustu výhod. Budete tak budovat silný vztah, který vydrží. Nedojde k odcizení a vy také budete mít mnohem lepší přehled o tom, co vaše dítě dělá. K tomu, abyste jej mohli pochopit, musíte znát pozadí toho, co prožívá, s kým se stýká atd. Zkuste občas vypadnout z role rodiče. Nejste jen rodič, jste také lidská bytost, která svého potomka miluje. To dávejte svému dítěti najevo. Je možné, že puberťák si to v zahledění sám do sebe vůbec neuvědomuje.

Co získáte přátelstvím s puberťákem?

Pokud svému dítěti nabídnete přátelství, se kterým je spojená vzájemná důvěra, respekt a snaha o pochopení, můžete hodně získat. V nejlepším případě získáte přítele na celý život. Co dělají přátelé? Přátelé spolu tráví čas. Hledají společné chvíle, kdy se pobaví. Přátelé si povídají o tom, co cítí, jak jim je, co je trápí. Přátelé se neodsuzují a nekritizují. Snaží se pochopit jeden druhého, i když spolu nemusí ve všem souhlasit.

Přátelé si důvěřují a mohou se spolehnout jeden na druhého. Přítel nekritizuje to, co má druhý na sobě, jaký má účes nebo jaké má další přátele nebo koníčky. Budete-li si spolu povídat o životě, budete vaše dítě lépe znát. Neunikne vám pak možná ani to, zda zkouší alkohol či drogy nebo zda hodlá začít žít sexuální život. Kritické okamžiky v životě vašeho dítěte budete mít více pod kontrolou.

Vše má také své hranice!

Puberťák přítele potřebuje. Ale pozor. Pokud překlopíte vztah s dítětem na kamarádskou úroveň, pak to nesmí být jednostranné. Váš potomek musí přijmout pravidla fair play, být k vám upřímný a to, co dáváte vy jemu, musí on dávat vám. I on se musí chovat jako přítel. Ne jen vy musíte chápat jeho, ale i on musí mít snahu chápat vás. Nezapomeňte na pravidla, která se musí dodržovat i na jasně nastavené hranice, které nesmí být nikdy překročeny.

Je pravdou, že zkombinovat roli rodiče a přítele je uměním. Dítě sice potřebuje přítele, ale stále také potřebuje rodiče, kteří se podílí na formování nové bytosti na korekcích jeho chování. Potřebuje vedle sebe rozumného dospělého, který mu občas udělá jasno v tom, jak to na světě chodí. Dovolte puberťákovi, aby byl sám sebou. Dovolte mu, aby nosil bláznivé oblečení a šílené účesy. Na oplátku ale požadujte, aby dítě neslo zodpovědnost za důsledky svého jednání. Nežehlete jeho průšvihy. Ukažte mu, že svoboda a samostatnost nepřináší jen samá pozitiva.

Buďte svému dítěti příkladem

Ukažte svému potomku svou lidskou stránku. Co dělat, aby vás puberťák do svého života přijal?

  • Mluvte o svém životě, o své minulosti, kterou vaše dítě nezná. Možná se mu uleví, když zjistí, že jste prožívala něco podobného.
  • Když uděláte chybu, přestřelíte, ujedou vám nervy, přiznejte to a omluvte se. Tak naučíte své dítě totéž.
  • Dodržujte své sliby a ctěte vzájemné dohody. Jen tak přimějete své dítě, aby dělalo totéž.
  • Svěřujte se i vy svému dítěti se svými aktuálními problémy. Můžete být mnohdy překvapeni, jaký dokáže mít puberťák vhled nebo jaké dokáže vymyslet řešení. Naučte ho diskutovat o problémech a řešení problematických situací hledat společně.
  • Chovejte se zásadově a morálně, pokud chcete mít čestné dítě. Morální žebříček hodnot přejímá dítě od rodičů.

Nepropásněte ten čas, kdy je zapotřebí položit základy vztahu založeného na důvěře a upřímnosti, respektu a pochopení. Počínající puberta je vhodný čas. Promarníte-li tuto příležitost, je možné, že se vám už vaše dítě nebude chtít otevřít a přiblížit. Nevzdávejte to. Život s puberťákem může být i plný legrace, protože se díky tomu můžete alespoň na chvíli vrátit do svého mládí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…