Jak se učit správně a efektivně, abyste u zkoušek vždy uspěli?

Jak se učit správně a efektivně, abyste u zkoušek vždy uspěli?
17. 01. 2018

Znají to všichni studenti, kteří se potřebují během zkouškového naučit kvanta informací. I když u poznámek a textů sedíte od rána do večera, další den si ani nevzpomenete, co jste se to vlastně učili. Víte, kde děláte chybu? Přinášíme vám skvělé tipy a rady, jak se efektivně učit a čeho se vyvarovat, abyste si při učení vtloukli do hlavy vše podstatné.

Jak se učit: 5 nejzákladnějších pravidel

Ještě před tím, než se začnete učit, je potřeba ujasnit si několik základních věcí a připravit si vhodné podmínky pro to, abyste se naučili co nejvíce. Učit se, jak se efektivně učit, je také nezanedbatelná část vaší přípravy. Podceňovat byste neměli především těchto 5 základních pravidel.

Čtěte také:

Jak se naučit cizí jazyk sami doma? S našimi tipy se brzy stanete mistry

1. Místo

Musíte si najít místo, kde se vám bude nejlépe učit. Někomu vyhovuje jeho vlastní pokoj a stůl, někomu jinému postel, knihovna nebo dokonce rušná kavárna či hospoda. Místo tvoří při učení opravdu důležitou součást toho, jak se efektivně učit. Pokud potřebujete klid, upozorněte rodiče nebo spolubydlící, že se jdete učit.

Místnost, ve které se učíte, by měla být dobře provětraná. Mnohé studie také poukazují na správný soulad barev, které údajně podporují učení. Těmito barvami jsou modrá a žlutá. V takové místnosti je vyvážená kombinace teplé a studené barvy, a tak se vám bude i lépe učit.

2. Udělejte se na učení čas a klid

Nikdo se nenaučí nic hned jen tak lusknutím prstu. Nestále nás něco při učení rozptyluje, a to především internet a v posledních letech hlavně Facebook a Instagram. Proto si na učení opravdu udělejte čas. Nejlepší bude, když si vypnete počítač, notebook a nebudete se zabývat tím, kdo co nového přidal na facebookovou zeď. De facto se izolujte od všeho, co by vás mohlo od učení rušit a nabourávat vaše soustředění.

Někteří lidé si myslí, že při hudbě nebo zapnuté televizi se jim učí lépe. Je to ale správný způsob, jak se učit? Údajně nikoliv. Říká se, že hudba náš mozek akorát zbytečně zaměstnává a narušuje soustředění. Učení jde poté pomaleji a není tak efektivní, jak by mělo být.

3. Rozložte si učení po dnech

Dalším krokem, který nám napomůže, jak se efektivně učit, je rozplánování si učiva. Je nutné, abyste si třeba na každý den dali limit například 20 stran. Během jednoho dne si tak poznámky nejprve pročtete, utřídíte si myšlenky a naučíte se vše podstatné. Je na každém individuálně, kolik stran za jeden den zvládne. Samozřejmě záleží i na tom, co se musíte učit. Něco, co nás baví, se naučíme rychleji než látku, které nerozumíme a moc se nám do ní nechce.

4. Předem si nachystejte potřebné učivo

Ještě než se začnete opravdu učit, musíte si sehnat všechny potřebné materiály. Poznámky z hodin a přednášek, materiály od spolužáků, skripta nebo učebnice. Když budete mít vše pohromadě a budete vědět, že vám potřebné texty leží na stole nebo je máte v počítači, učení půjde hned lépe. Nebudete totiž v tak velkém stresu a budete si jisti, že jste nic nevynechali.

5. Dělejte pravidelné přestávky

Další velmi podstatná věc při učení a na kterou se často zapomíná, jsou přestávky. Ano, přestávky během učení jsou pro náš mozek a soustředění nezbytné. Doporučuje se dělat si přestávky mezi učením po 30-45 minutách až 1 hodině. Přestávka by měla trvat asi 5 minut, přičemž byste se neměli zabývat učením něčeho jiného. Měli byste se například projít, dát si něco malého k jídlu nebo doplnit potřebné tekutiny.

Co vám při učení nejvíce pomůže?

A teď je konečně potřeba přejít na triky, které vás naučí, jak se efektivně učit. Těchto několik málo rad vám pomůže nejen při zkouškovém období, ale vždy, když se budete potřebovat něco naučit.

Říkejte látku někomu druhému

Když se budete učit, nejefektivnější je, abyste si látku opakovali:

  • Nahlas
  • Po každých 10 minutách
  • Opakovali si látku cca 5 minut

Jak se efektivně učit na zkoušky (1)

Pokud budete učivo říkat nahlas někomu jinému, jedná se o jeden z mnoha skvělých způsobů, jak se efektivně učit. Nejenže se budete sami poslouchat, formulovat věty, přemýšlet nad tím, co říkáte, ale především se naučíte přeříkat text někomu jinému, který o předmětu vašeho učení nic neví. Takové učení je mnohem efektivnější, než když si látku říkáte sami pro sebe v duchu. Navíc vám mohou lidé pokládat otázky, čímž si informace budete logicky propojovat a mnohem snáze si vše zapamatujete.

Také pomáhá, když si naučenou látku přepíšete například na papír nebo do počítače. Když sami sebe budete testovat a zkoušet, co jste si zapamatovali, cvičíte si svůj mozek a lépe si vše nové vryjete do paměti.

Podtrhávejte a využijte papírové poznámky

Pokud budete číst dokola jeden a ten stejný text bez jakéhokoliv odlišení, zapamatujete si rozhodně méně a pomaleji. Důležitá slovní spojení či slova si barevně zvýrazňujte nebo podtrhujte. Papírové poznámky nalepené všude po místnosti jsou také perfektní způsob, jak se efektivně učit. Po pár dnech poznámky obměňte, ať si všímáte zase něčeho jiného.

Jak se efektivně učit? Pomůže cvičení i plný žaludek

Možná se to zdá jako nesmysl, ale s plným žaludkem jde vše lépe. Před učením ale jezte tak, abyste nebyli přecpáni. Zkuste lehčí jídla, ovoce nebo občerstvení s vysokým obsahem bílkovin (luštěniny nebo drůbež). To vše vám napomůže udržet po celou dobu učení optimální výkon paměti.

Navíc byste měli dopřát svému tělu také pohyb. Pohybem se zlepšuje hladina kyslíku v mozku, čímž si naučenou látku snadněji vybavíte. K tomu všemu přidejte dostatek odpočinku, uvolnění, dodržujte pitný režim a věřte, že půjde učení raz dva.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • daniela
    12. 2. 2019 15:02
    Vždycky se tedy před tím, než se vrhnu na učení, pořádně a hlavně kvalitně najím. Potom si zapnu relaxační hudbu a připravím podklady. Učivo se do sebe nesnažím jen tak nadrtit, ale hlavně ho i pochopit. Když danou problematiku pochopíte, máte z velké části vyhráno.
  • Robin Hudec
    13. 2. 2018 15:05
    Z vlastní zkušenosti vím, že když nic jiného nepomáhá, člověk se může aspoň vždy spolehnout na http://www.bakalarky-diplomky.cz/ a nebo http://www.vsprace.cz/bakalarske-prace. Asi nejsem jediný, kdo o této možnosti ví.. :)
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…