Jak se zbavit deprese? Udělejte maximum pro své duševní zdraví

Jak se zbavit deprese? Udělejte maximum pro své duševní zdraví
22. 03. 2017

Cítíte se v poslední době neustále skleslí a rozmrzelí? Máte pocity bezmoci a neumíte si najít radost ze života? Nejste jediní - deprese je obrovský problém, se kterým se setká alespoň jednou za život každý pátý člověk. Názory na to, jak depresi zvládnout nebo se jí zbavit, jsou však  různé. Návštěva psychologa, antidepresiva nebo jen změna jídelníčku vám mohou pomoci. Každý z nás si však musí vybrat a vyzkoušet, kterou cestou se chce dát.

Co je deprese

Nesmíte si splést depresi s přechodnou špatnou náladou. Něco se vám nepovede, jste naštvaní. Stačí se však dobře vyspat a vše se zdá zase v pořádku. Mezi nijak neobvyklou “depkou” a o dost nebezpečnější depresí je však velký rozdíl. Opravdová deprese je duševní nemoc, která celosvětově alespoň jednou za život postihne přes dvacet procent celosvětové populace.

Depresi způsobuje chemická nerovnováha v mozku. Výrazně se sníží hladina hormonu jako je serotonin a dopamin, které jsou obvykle zodpovědné za naše příjemné pocity a prožitky. Právě proto se lidé trpící depresí cítí tak skleslí. Jejich vlastní mozek jim pocit radosti v té chvíli v podstatě neumožňuje.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také článek Jak se zbavit stresu? Relaxovat, myslet pozitivně a nenechat se pohltit sociálními sítěmi!

Typy deprese

Každý člověk má určitou míru náchylnosti pro prožívání depresí. Ať jsou vaše vrozené dispozice jakékoliv, stačí dostatečný spouštěč - tragická událost v životě, přemíra stresu či choroba. Podle typu vzniku můžete rozdělit deprese na:

  • Endogenní - Vrozené dispozice způsobí deprese, obvykle jde za hlavní příčinu označit nižší hladinu látek přenášejících informace mezi nervovými buňkami. Výsledkem je chemická nerovnováha v mozku a vznik deprese. Spouštěčem tak může být například přechod do puberty.
  • Psychogenní - Deprese může vzniknout také jako přehnaná reakce na traumatizující zážitek.
  • Somatogenní - Některé nemoci mohou způsobovat deprese, kvůli přítomnosti škodlivin a choroboplodných podnětu, které poškozují mozkovou tkáň.

Hlavní příčiny, které vám mohou depresi způsobit, jsou poté následující:

  • Porucha mozkové chemie - Nižší hladina hormonu dopaminu a serotoninu způsobí depresi
  • Přemíra stresu - Deprese může vzniknout také jako reakce na dlouhodobou traumatizující událost
  • Úrazy nebo nemoci - Poškození mozku způsobené nádorem nebo úrazem může způsobit depresi. Podobný efekt může mít i cukrovka a další choroby
  • Vedlejší účinek léků - Některá léčiva či preparáty mohou vyvolat deprese. Zejména se jedná léky, které nějakým způsobem ovlivňují hladiny hormonů v těle, jako je hormonální antikoncepce.

Depresivní stavy většinou vznikají kombinací více spouštěčů, negativně působí i životní ztráty a nedostatek sociální interakce s okolím.

Jak se zbavit deprese

Předtím, než budete vyvozovat sami závěry, zda depresí trpíte, nebo ne, navštivte psychologa nebo následně psychiatra. Po konzultaci s vámi zcela jistě zvolí tu nejvhodnější léčbu. Dost možná se poté vaše problémy velmi rychle vyřeší. Není radno depresi nijak podceňovat. Pokud jí trpíte vy nebo někdo ve vašem okolí, vždy zavčas navštivte lékaře, který vám poskytne pomoc. Podle závažnosti poté můžete čekat léčbu antidepresivy, psychoterapii nebo nutnost lepší psychohygieny.

Antidepresiva vám předepíše každý dobrý psychiatr. Na českém trhu jich je velké množství. Antidepresiva blahodárně působí v mozkových centrech. Trvá zpravidla minimálně deset až čtrnáct dní, než začnou působit. Užívají se minimálně půl roku, jen nástup jejich efektu trvá až šest týdnů. Poté, co vám antidepresiva zaberou, začíná období, kdy se musíte mentálně zotavit a odpočívat. Postupně se vám navýší hladina serotoninu a deprese se už nedostaví.

Pokud máte k depresi velké dispozice a bojíte se, že se vám vrátí, lze užívat antidepresiva preventivně v malých dávkách. Jejich konzumaci však vždy diskutujte s lékařem.

Během deprese a průběhu její léčby je nutné klást velký důraz na kvalitní psychohygienu. Měli byste vědět, z čeho vaše deprese pochází, a co s ní sami svépomocí můžete udělat. Léky vám sice napomohou, hlavní díl práce na zlepšení vašeho duševního stavu však musíte zvládnout sami. S takovým snažením vám pomůže psycholog, který pro vás zároveň vybere nejvhodnější terapii. Poradí vám, jaké pomůcky byste měli v depresivních stavech využít. Přitom využije kognitivně-behaviorální psychoterapie.

V rámci hlubinné psychoterapie s vámi psycholog rozebere mezilidské vztahy, které nefungují tak, jak by měly. Měl by vám pomoci dojít k lepšímu životnímu fungování a ke šťastnějším důsledkům v životě.

Gestalt psychoterapie, psychoanalyticky orientovaná skupinová psychoterapie, vás poté naučí správně a pravidelně relaxovat. Kdykoliv to budete potřebovat, budete schopni svůj nervový systém uvést do mnohem vyrovnanějšího stavu.

Při léčbě se většinou jednotlivé postupy kombinují spolu s léky, aby se dosáhlo maximálního možného účinku. V zotavení musíte sami věřit a všechny potenciální problémy, které vám způsobují stres a sklíčenost, včas řešit. Najděte si čas sami na sebe a zjišťujte, co by vám mohlo pomoci. Nemusíte se bát ani přírodních antidepresiv, jako je třezalka. Udělejte pro své duševní zdraví maximum.

Depresi je třeba zahnat

Deprese je vážné onemocnění, kterým trpí velká část populace. Pokud se její průběh nijak neřeší, může končit tragicky. Pokud k ní máte přirozené dispozice, vyhledejte včas vhodného psychologa. Nebojte se svěřit svému okolí, vaši blízcí vám určitě rádi pomohou a podrží vás ve chvílích nesnází.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • 8. 2. 2018 19:34
    Je těžké v depresi žádat o pomoc, protože člověk se hlavně stydí, že své problémy neumí vyřešit sám. Když o pomoc požádá a blízcí se zapojí, pak musí stále čelit tlaku, kdy se to už zlepší a jak to, že je to už dva měsíce (!) a ještě pořád se necítí dobře. Deprese je záležitost na dlouhou trať a je… celý příspěvek
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…