Jak zachránit vztah či manželství a zároveň si udržet důstojnost?

Jak zachránit vztah či manželství a zároveň si udržet důstojnost?
26. 04. 2017

Partnerské vztahy jsou velice složitou a křehkou záležitostí, ať už se jedná o manželství, randění, milenecký poměr či jiný blízký vztah. Mezi mužem a ženou často dochází k situacím, které nejsou vůbec jednoduché. Pokud se k nim přistupují špatně, mohou i řešitelné problémy způsobit rozpad jinak fungujícího vztahu. Chcete vědět, jak se vyhnout zbytečným rozchodům? Jak nenásilně, ale úspěšně řešit situace, kdy si váš partner zamane, že bez vás by mu bylo lépe? A jak poznat, jestli má cenu vztah vůbec zachraňovat? Odpovědi na takové otázky nemusí být tak složité, jak si možná myslíte.

Kdy má cenu partnerské vztahy zachraňovat?

První otázkou, kterou bychom si měli vždy při vážné partnerské krizi položit, jestli má vůbec smysl dané manželství či partnerství zachraňovat. Jestli pro vás platí jeden či více z následujících bodů, pravděpodobně bude lepší vaše úsilí vynaložit na něco jiného než na záchranu vztahu.

Čtěte také:

Pauza ve vztahu: Je lepší dát si pauzu, nebo vztah ukončit?

  • tato krize nenastala poprvé, jedná se o stále se opakující a vážný problém
  • ve vašem vztahu dochází k fyzickému násilí či psychickému týrání
  • vašimi problémy trpí i děti (je třeba si uvědomit, že dětem může více ubližovat život v neustále napjatém a problematickém prostředí než rozvod)
  • již nemilujete svého partnera
  • ve vztahu je dlouhodobá nevěra
  • partner je vám lhostejný nebo jím dokonce opovrhujete

Jestli se vás ale výše zmíněné body netýkají, váš vztah má ještě dost možná šanci na normální a příjemnou budoucnost. Tedy pokud budete postupovat správně. Existuje spousta návodů, jak zachránit vztah, ale ne každý z nich funguje tak, jak byste si představovali. Účelem zažehnání krize by totiž nemělo být jen zametení problému pod koberec, ale také jeho řešení. A co víc – zachování si důstojnosti.

Krize ke vztahům patří, nesmí ale překročit určitou mez

Je třeba si uvědomit, že i ty nejlepší a nejšťastnější vztahy prochází krizemi. To je zkrátka zcela normální a přirozený jev. Pokud se ale partneři stále milují, váží si sebe navzájem, a i když to tak momentálně necítí, v hloubi duše chtějí být spolu, dá se jejich vztah či manželství samozřejmě udržet a uzdravit. Nezapomeňte však, že pokud chcete partnerské vztahy zachraňovat, musíte to chtít kvůli sobě. Nikdy ne kvůli okolí, rodičům, starým závazkům a podobně.

V případě, že váš vztah prochází krizí, kterou však chcete přestát, budete se muset snažit dělat všechno proto, abyste si vy i váš partner znovu připomněli důvody, proč spolu jste a proč jste se do sebe navzájem zamilovali. Kromě toho byste měli přijít na kloub jádru vašeho problému a otevřeně si promluvit o tom, co je špatně a jak by se vzniklá situace dala řešit.

Jak zachránit vztah, který prochází krizí?

Řešte problémy konstruktivně

Ještě nikdo nic nevyřešil tím, že by druhému něco neustále vyčítal, předhazoval mu jeho špatné stránky, avšak bez návrhu na zlepšení. Pokud máte nějaký problém, upřímně jej sdělte a zároveň také vyjádřete svoji představu, jak by se daná věc dala zlepšit. Ptejte se partnera také na jeho pocity a přejte si, aby vám na oplátku i on řekl své představy, problémy a návrhy na zlepšení vašeho vztahu. A hlavně – pokud možno v klidu.

Hledejte kompromisy

Jakmile si s partnerem na rovinu řeknete, co každému z vás vadí, popřípadě co vám chybí, snažte se společně přijít na takové řešení, které by oběma vyhovovalo, a na kterém byste se oba dva svou měrou podíleli. Nikdy nechtějte po partnerovi, aby vše řešil, přizpůsoboval se či omezoval pouze on. Jinak se uzavře ještě více a ztratí chuť vztah zachraňovat.

Dejte protějšku najevo, že vám na vašem vztahu také záleží, a že i vy chcete udělat vše proto, abyste spolu byli šťastní. A to i v případě, že vás to bude stát jisté úsilí či kompromis. Vyčítat chyby a chtít po protějšku změny dokáže totiž každý. Aby byl vztah vyrovnaný a harmonický, musíte do něj ale oba přinášet stejnou část lásky, ale také obětí a kompromisů.

Vadí vám například, že váš přítel nemá vlastní byt, a že nebydlíte společně? Nechtějte po něm, ať si jej koupí. Vy ho možná také nemáte a stejně tak, jak nemá právo vyčítat to on vám, nemáte právo ani vyčítat to vy jemu. Řešením, které nepovede dřív nebo později do pekel, je pronajmout si byt společnými silami.

Udělejte si na sebe víc času

Spousta nedorozumění a problémů v manželství či vztahu plyne z nedostatku komunikace. Tu partnerské vztahy zkrátka pro svůj šťastný chod potřebují. V dnešní době tráví lidé v práci hodně času a bohužel si nezřídka kdy berou pracovní záležitosti ještě domů. Snažte se to nedělat. Pokud to povaha vašeho zaměstnání dovoluje, domluvte se, že po příchodu domů se budete věnovat už jen sobě navzájem, dětem a domácnosti.

Velmi často se totiž stává, že partneři přijdou domů z práce až ve večerních hodinách, a poté, co se nají, zasedají k počítači a znova začnou řešit pracovní věci, popřípadě projíždět internet, sociální sítě a podobně. Proč? Konečně jste se přeci po celém dni dostali domů k člověku, se kterým chcete žít. Pro život jste si nevybrali svého šéfa, internet ani Facebook. Není tedy škoda tento už tak dost krátký čas ztratit opět u počítače? Ano, je.

Choďte si tedy domů hlavně odpočinout, hoďte pracovní starosti za hlavu a uvědomte si, že váš pravý život by se měl odehrávat právě doma. Věnujte se rodině, domácnosti a vyhraďte si denně také nějaký čas pouze na svého partnera. Čas, během kterého budete vnímat jen sebe navzájem, povykládáte si, co jste během dne zažili, jak se cítíte a podobně. Nemusí se jednat o dlouhou dobu, stačí půl hodinka - hodinka denně. Uvidíte, že se na tento čas budete těšit, a že vašemu vztahu bude jen ku prospěchu.

Zajděte si občas na dobrou večeři, do divadla či do kina, nebo jen tak posedět s přáteli. Nezapomeňte také občas potěšit svůj protějšek malým překvapením, kterým mu dáte najevo, že na něj myslíte. Pánové mohou dámám přinést například malou květinu, dámy svým partnerům třeba zákusek.

Nenarušujte partnerovi soukromí

Pokud jste se už ocitli v situaci, kdy musíte přemýšlet o tom, jak zachránit vztah, pravděpodobně něco není v pořádku. A problémy jsou samozřejmě velice úrodná půda pro pochybnosti. Je tedy přirozené, že v době krize čeká na partnerské vztahy řada nástrah a lákadel. Možná budete mít nutkání zjišťovat, jestli protějšek náhodou nedělá za vašimi zády něco, co by neměl. Nikdy se však nesnižujte k tomu, abyste si navzájem tajně procházeli telefony či počítače a hledali důkazy o nevěře nebo něčem podobném.

Pokud to uděláte, vaše důstojnost zbytečně prožije pořádnou újmu. Je potřeba partnerovi ukázat svoji důvěru. Pokud něco tají, praskne to dřív nebo později i bez toho, aby se člověk ponižoval.

Nechejte si navzájem určitou volnost, dopřejte si oba čas na vlastní koníčky a přátele. Jen tak budete mít důvod se na sebe neustále těšit.

Ukažte svému protějšku, že stojíte za to

Za krizemi v manželství či vztazích často stojí fakt, že se lidé přestanou snažit svého partnera překvapovat a dávat mu svoji lásku najevo. Vzpomeňte si, jak jste se chovali na začátku vztahu. Určitě jste se v mnoha ohledech snažili víc. Zkuste se tedy vžít do situace, kdy někoho svádíte, připravte občas slavnostní večeři, napečte jednou týdně nějakou sladkou dobrotu, přineste sem tam svému protějšku drobnou pozornost, buďte pozitivní, usměvaví a vytvářejte pocit domova. Zkrátka a dobře, ukažte svoji hodnotu a své silné zbraně.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…