Kolik denně zkonzumujete cukru? Strašák jménem závislost na cukru může zabíjet!

Kolik denně zkonzumujete cukru? Strašák jménem závislost na cukru může zabíjet!
11. 10. 2017

V dnešní době na nás cukr číhá téměř na každém kroku. Je obsažen nejen ve slazených nápojích, ale také v pečivu, pivu nebo v uzeninách a spoustě polotovarech. Za rok u nás spotřebuje každý Čech v průměru až 38 kilogramů cukru v mnoha podobách. A jaká jsou rizika? Obezita, cukrovka 2. typu nebo třeba vysoký krevní tlak. Závislostí na cukru však netrpí pouze dětí, ale také dospělí. Poradíme, jak se zbavit závislosti na cukru, na co si dávat při jídle pozor a co naopak do jídelníčku zařadit.

Závislost na cukru způsobuje závažné nemoci

I když se to na první pohled nezdá, cukr se vyskytuje skoro všude, kam se podíváme. Spotřebováváme ho více, než by si naše tělo zasloužilo. Mnozí experti na výživu hovoří o cukru jako o droze, jejíž konzumace vede k touze po stále zvyšujících dávkách. Závislost na cukru se poté může lehce projevit na našem těle v podobě závažných zdravotních potížích. Onemocněních, které závislost na cukru způsobuje, je mnoho. Pojďme se na důsledky přemíry cukru podívat z blízka. Jak mnoho nám může závislost na cukru ublížit?

Čtěte také:

Cukrovka - její projevy a léčba

  • příčina nadváhy až obezity u dětí i dospělých
  • cukrovka 2. typu, tedy diabetes melitus (nejvíce jsou ohroženi lidé s obezitou)
  • cukr zvyšuje riziko dětské obrny
  • snížení funkcí dvou krevních proteinů – albumin a lipoproteiny – neschopnost organismu metabolizovat tuk a cholesterol
  • zvyšuje krevní tlak
  • narušuje hormonální rovnováhu
  • způsobuje hyperaktivitu, úzkost nebo poruchy koncentrace u dětí
  • riziko rakoviny prsu, vaječníků, prostaty a konečníku
  • může přispět k rozvoji Alzheimerovy choroby
  • riziko srdečně cévního onemocnění
  • může vést k tvorbě ledvinových kamenů
  • překyselení trávicího traktu
  • ztráta elasticity a funkčnosti tkání

Závislost na cukru (1)

Co způsobuje závislost na cukru?

Mnohé výzkumy potvrzují, že konzumace sladkého zvyšuje touhu člověka po dalším příjmu cukru. Přestává nás uspokojovat přirozená chuť cukru obsaženého například v ovoci a hledáme cukr jinde. Konzumace nepřirozeně koncentrovaných a vykonstruovaných potravin, které jsou velmi chudé na výživu, vede k uvolňování dopaminu jako například v případě konzumace kokainu. Nadbytek dopaminu přinášející pocit štěstí vede k závislosti na cukru, čímž se neustále zvyšuje chuť jíst. Ocitáme se tak v začarovaném kruhu, kdy chuť na sladké a pojídání sladkého zvyšuje naši závislost na cukru.

Mezi nejvíce návykovou kombinaci patří například kombinace cukru, tuku a soli, což nalezneme nejen v chipsech, ale i mnoha polotovarech. Tato kombinace a obecně zvýšený příjem cukru blokuje schopnost našeho těla dosáhnout nasycení, což vede k přejídání se a následné nadváze i s tím spojenými zdravotními problémy.

Jak se zbavit závislosti na cukru?

Lidské tělo, především mozek, potřebuje denně asi 25 gramů cukru. Tento cukr bychom ale měli získávat z přirozených potravin jako je například ovoce, luštěniny nebo kvalitní obiloviny. Pokud se chceme zbavit závislosti na cukru a jíst zdravěji, musíme si kontrolovat co kupujeme a jíme. Zbavit se závislosti na cukru může trvat několik dnů, měsíců nebo i roků. Záleží jen a jen na vás, jak se s omezením cukru poperete a jak moc si budete dávat pozor na to, co jíte. Závislostí na cukru se zbavíme jednak omezením, ale také nahrazením nezdravého cukru tím zdravým. Především byste měli omezit:

  • pití slazených nápojů
  • sladké potraviny jako jsou čokolády, suchary, zmrzliny, sladké musli a podobně
  • polotovary
  • sladké jogurty
  • kečupy
  • bílé pečivo
  • alkoholické nápoje
  • dresingy
  • hotové omáčky
  • slané pochutiny jako brambůrky, tyčinky, popcorn apod

Závislost na cukru (3)

Když něco z jídelníčku vyškrtneme, je potřeba do něj také něco jiného, zdravějšího, přidat. Maximálně omezíme průmyslově zpracované potraviny, které v sobě obsahují skryté cukry a začneme konzumovat potraviny přirozené. Do svého upraveného jídelníčku byste měli zařadit:

  • luštěniny
  • ryby
  • vejce
  • libové maso
  • ovoce
  • zeleninu
  • obiloviny
  • ořechy
  • semínka
  • celozrnné pečivo

Pokud si budete vybírat potraviny s dostatkem vlákniny, nebudete mít již tolik chutí na sladké, a tím snížíte svoji závislost na cukru. A proč zrovna vláknina? Protože chuť na sladké způsobuje rozkolísaná hladina cukru v krvi, kterou dokáže právě vláknina krásně srovnat. Potraviny s vlákninou navíc navozují pocit zasycenosti a podporují dobré trávení. Existuje také mnoho receptů na pokrmy bez cukru. Především pak pro milovníky dezertů jsme připravili článek o tom, jak snadno můžete nezdravý cukr v kuchyni nahradit a přichystat si tak zdravější mlsání

Závislost na cukru

Vyzkoušejte recepty pro diabetiky, které obsahují minimum cukru.

Pokud dostanete chuť na sladké, doporučujeme vzít si hrst oříšků jako jsou mandle, buráky nebo kešu, které můžete zobat například u televize. Zkusit můžete také žvýkačky. Pokud vás chytne mlsná, místo ujídání čokolády si raději zažvýkejte, což mimochodem doporučují i někteří lékaři při odvykání kouření. Nebo se raději zakousněte do jablka nebo banánu. Zbavit se závislosti na cukru jde krok za krokem. Musí se jen chtít, přemýšlet nad tím, co jíme a začít co nejdřív.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…