Má ve vztahu táhnout finance muž nebo žena?

Má ve vztahu táhnout finance muž nebo žena?
22. 01. 2020

Otázka ohledně toho, kdo by měl v domácnosti táhnout finance, určitě potkala alespoň jednou v životě každého z nás. Má být muž ten, který přichází domů s naditou peněženkou, zatímco hlavním údělem ženy je starost o děti a domácnost? Těmto časům snad již dávno odzvonilo. Nyní žijeme ve svobodné zemi, kde jsou to mnohdy právě ženy, které finančně táhnou celou domácnost.

Patriarchální mýtus: muž jako nositel peněz

Dříve by se tomu nikdo ani nepodivil, kdyby muž vydělával na stejné pozici jako žena třeba jednou tolik s odůvodněním, že je živitelem rodiny a peníze potřebuje více. Tento patriarchální názor je dnes snad již minulostí. Ženy dnes vydělávají v mnoha zemích stejně jako muži, ne-li někdy i více.

Čtěte také:

Rodinné konstelace – vyřešte vztahy v rodině jednou provždy díky oblíbené terapii

Dnes již otec a manžel automaticky u mnohých rodin neznamená živitel a hlavní zdroj peněz. Můžeme to vidět na příkladech, kdy muži zůstávají s dětmi doma, jelikož žena vydělává více peněz.

Peníze často nabourávají vztahy

Velice komplikovaným tématem ve vztahu nejsou ani tak děti nebo sex, ale spíše peníze. Určitě si vzpomenete na první rande, kdy jste v tichosti přemýšleli, zda má útratu v restauraci platit muž, žena anebo se o účet rozdělí. Podobné komplikace mohou nastat i dále.

Mnohdy se stává, že neshody ohledně financí pak nabourávají vztahy a způsobují páru problémy. A nemusí se vždy jednat o páry nesezdané. Mnohdy mají problémy i páry manželské. Často se totiž řeší otázka, kdo by měl finance držet na uzdě.

Kdo by měl finance kočírovat?

Vše je na dohodě. Neexistuje žádné pravidlo a jasné určené, kdo by měl ve vztahu držet kasu anebo přinášet větší finanční obnos. Je ale pravda, že mnozí muži se nedokáží smířit s tím, že žena vydělává více. Mohou mít pocit méněcennosti a prohry, neboť v očích společnosti jsou někdy bohužel vnímání jako neúspěšní.

Téma peníze a finance rozhodně nejsou příjemné, je ale potřeba o nich mluvit. Buďte k sobě upřímní a narovinu si promluvte o tom, jak vnímáte finanční stránku vašeho vztahu. Můžete se tak vyhnout mnoha problémům.

Rodinné finance: nejčastější chyby

Problémy si děláme sami. Mnohdy si to ani neuvědomujeme. Vybrali jsme ale pro vás nejčastější chyby, kterých se lidé ve vztahu ohledně peněz dopouštějí, a které jim mnohdy způsobují napnutí vztahy.

  1. Rozhoduje ten, kdo přináší více

Mnohdy i nevědomě dáváme partnerovi, který vydělává méně, najevo, že my jsme ti, kdo mají větší právo rozhodovat o věcech ve vztahu a domácnosti. Ovšem věta: „Bude to takto, protože platím více.“ by měla z vašeho slovníku naprosto vymizet. Partner, který se totiž smiřuje s tímto prohlášením, se může po čase cítit nespokojený, což může vést k rozhořčení a hádkám.

  1. Já jsem živitel rodiny

Stále si hodě mužů, a nejen nich, myslí, že chlap je přeci od toho, aby živil rodinu a přinášel domů peníze. Pokud máte doma takové nastavení, může se velmi snadno sát, že muž bude pod velkým tlakem a se sebemenší finanční krizí přijde i krize osobní. Ani jeden z partnerů by neměl mít pocit, že na něm stojí veškeré finance.

  1. Všechny účty platí jeden z páru

Některé páry nechávají placení veškerých účtů na tom, který více vydělává. Zodpovědnost za účty tak přechází jen na jednu osobu. Partner, který vydělává méně, si pak může myslet, že vydělané peníze jsou jen jeho. Finančně slabší partner si tak může dělat zásoby ve snaze se alespoň částečně zbavit závislosti na své drahé polovičce.

  1. Pocit viny za menší přínos

Není ojedinělé, že ten z partnerů, který do rodinného rozpočtu přináší méně peněz, má také menší sebevědomí a objevují se u něho pocity viny. Ty se mohou hromadit a proměňovat v pocity žárlivosti a nespokojenosti.

  1. Kdo vydělává více, dělá doma méně

Některé páry fungují také na principu, že finančně zdatnější partner nemusí v domácnosti dělat téměř nic. On je přeci ten, kdo rodinu zajišťuje finančně, další starost je pak na druhém. Partner s větší částkou na účtu může mít pocit, že svůj díl práce splnil, mnohdy méně vydělávající partner zároveň nabývá pocitu, že musí méně financí kompenzovat větší péčí.

muž žena peníze

Peníze: základní pravidla a uspořádání

Jestli se chcete vyhnout hádám o peníze a nepříjemným pocitům, pak si musíte stanovit jasná pravidla a uspořádání. Jak na to?

  • Upřímně o financích hovořte a sdělujte partnerovi své pocity. Myslíte si, že by měl více pomáhat s placením účtů anebo přidat v domácnosti ruku k dílu? Řekněte mu to.
  • Promluvte si o založení účtu. Můžete mít jeden společný účet, kam si měsíčně budete posílat peníze na společné výdaje. Každý pak ještě může mít svůj účet, který vám dá pocit svobody.
  • Rozhodněte se o tom, zda budete přispívat na společné výdaje stejnou měrou anebo jeden z partnerů více. Je potřeba si ale vše vyříkat a být s tímto rozhodnutím vnitřně v pohodě.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…