Relaxační techniky pro děti - malování prstem na záda i jóga

Relaxační techniky pro děti - malování prstem na záda i jóga
12. 10. 2016

Nestíhám. Musí se to udělat co nejrychleji. Už jsem tam měl být. Tyto a další věty poměrně dobře vyjadřují způsob současného života. Ten je hodně často plný napětí. Hektické tempo dnešní doby z něj dělá vlastně stresový maraton, který klade zvýšené nároky na celý organismus. Netýkají se zdaleka jen dospělých, ale mají své místo i ve světě dětí. Bohužel i ty se od útlého věku setkávají se zvýšenou psychickou zátěží.

Relaxace jako pomocník v boji proti stresu

Dlouhodobé psychické přetížení přitom vyvolává nejrůznější obtíže, které mohou vyústit až do onemocnění, nazývaného psychosomatické. Jednou z metod, kterými lze s těmito chorobami bojovat nebo jim předcházet, je relaxace. Ta pomáhá také při dalších onemocněních, například u lehkých i těžších duševních poruch, nežádoucích psychických stavů apod. Stává se doplňkem léčby také u vážných nemocí, kdy má podpořit psychický i tělesný stav pacienta.

Relaxační techniky pro děti vycházejí často z metod pro dospělé

Relaxaci lze využívat i u dětí a to podle odborníků přibližně od tří let věku dítěte. Není však možné ji aplikovat stejnou formou, jako u dospělých. Relaxační techniky pro děti jsou tedy spíše podobné hře, kdy se neočekává, že dítě zvládne relaxaci samostatně. Je nutné mu pomoci a vést ho.

Existuje široká škála relaxačních her a technik pro děti, mnohé z nich přitom vycházejí ze Schultzova autogenního tréninku a Jacobsonovy progresivní relaxace. Obě techniky byly vyvinuty pro dospělé, proto se u dětí využívají v modifikované formě. U nejmenších například vystupují v relaxaci zvířátka, princezny, skřítkové a další pohádkové postavičky. Využívat se mohou jak ve skupině ve školkách, školách, zdravotnických anebo volnočasových zařízeních atd., tak také individuálně doma s rodiči.

Relaxace u dětí má svá specifika

A jak dlouho by měla relaxace u dětí trvat? U předškoláků maximálně 5 až 7 minut, u mladších školáků pak přibližně 10 minut. Při relaxaci je vždy třeba vzít v potaz temperament dítěte a jeho schopnosti a těmto faktorům pak průběh relaxace přizpůsobit. Jestliže je dítě akčnější a temperamentní, používají se relaxační techniky s rychlejším a dynamičtějším průběhem, naopak dětem klidnějším nepůsobí problémy ani pomalejší tempo relaxace. Pokud je čas a možnosti, je vhodné používat během dne více různých relaxačních technik.

Kdy a jak pomáhá relaxace u dětí?

Stejně jako u dospělých pomáhá relaxace při úzkostných stavech nejrůznějšího původu, při neklidu, špatné koncentraci, problémech se spánkem a nočními děsy či pomočováním, logopedických vadách, psychosomatických obtížích. Uplatnění najde jako podpůrná metoda při léčbě lehčích i složitějších psychických poruch a mentálních postižení.

Relaxační techniky pro děti se však využívají i pro zdravé jedince pro zvýšení jejich koncentrace a soustředění anebo pro uvolnění například během dlouhého vyučování. Během relaxace se totiž uvolňují hormony, způsobující dobrou náladu, jako je serotonin, oytocin a endorfiny. Dochází k uvolnění svalového napětí a mentálního stresu, děti jsou pozornější a vnímavější k podnětům z okolí. Relaxace umožní nabrat síly pro jakoukoliv další činnost a zlepší tak i výkonnost.

Relaxační techniky pro děti - příklady

Pro předškolní děti

Děti si mohou v pohodlném sedu šroubovat prsty a to tak, že si jeden po druhém „vyšroubují“ krouživými pohyby odzdola směrem nahoru, dokud tak „neodšroubují“ všech deset prstů. Pak si zase jeden po druhém „našroubují“ zpět a to šroubováním opačným směrem, tedy odshora dolů.

Děti si sednou si v kroužku anebo ve dvojicích a navzájem si prsty "malují" na záda obrázky z pohádek, zvířátka, princezny, hrady... Nesmí tlačit, pohyby musí být jemné a uvolněné.

Relaxaci je možné provádět i v domácím prostředí. Sedneme si s dítětem ke krabičce s různě nastříhanými kousky barevného papíru, postupně je bereme do rukou a povídáme si, co nám připomínají a proč.

Někdy je třeba také uvolnit přebytek energie. Pak je vhodná například metoda, kdy děti mohou vydávat hlasité zvuky, jako je dupání, syčení, tleskání, mohou přitom poskakovat apod. Na pokyn se může intenzita projevů zvyšovat anebo snižovat.

Pro děti na 1. stupni základní školy

Dítě se usadí anebo položí v pohodlné, uvolněné pozici se zavřenýma očima. Popisujeme mu, jak mu po těle přechází mravenec. Může začít u prstů ruky či nohy a pokračuje po celém zbytku těla. Dítě se soustředí na jeho cestu a postupně tak uvolňuje napětí ve svalech i zklidňuje mysl.

Dítě se položí se zavřenýma očima a podle pokynů terapeuta, pedagoga anebo rodiče se soustředí na klidné dýchání. Pak se v myšlenkách přenese na místo, které je mu milé, kde se cítí dobře a na které má hezké vzpomínky a popisuje, co tam vidí. Může vzpomínat na prázdninový den u babičky, na krmení zvířátek v zimě u krmelce, na procházku s rodiči apod.

Opět je možné nabídnout dětem relaxační techniku, kdy mohou uvolnit nakumulovanou energii. Na pokyn mohou děti poskakovat nebo tancovat na místě, dokud se jim bude chtít. Koho už hra nebude bavit nebo se bude cítit unavený, může si sednout. Děti v tomto věku jsou již schopny respektovat pravidla bezpečnosti a navzájem do sebe během hry nestrkat.

Pro děti na 2. stupni základní školy a mládež na střední škole

Vhodnou metodou je klasický autogenní trénink, jehož autorem je německý lékař Johannes Heinrich Schultz. Metoda byla vypracována jako relaxační metoda pro dospělé, avšak užívá se v modifikované verzi i jako relaxační technika pro děti. U menších v podobě pohádkového výletu, kdy se setkávají s pohádkovými postavičkami, u větších ve své standardní verzi, kdy se postupně dosahuje uvolnění celého těla. Děti se vleže soustředí na šest uvolňovacích kroků:

  • pocit tíhy v končetinách
  • pocit tepla v končetinách
  • klidné dýchání
  • pravidelnou srdeční činnost
  • teplo v břiše, rozlévající se do celé okolní oblasti
  • příjemně chladný pocit na čele

Zpočátku je vhodné nacvičovat každý krok zvlášť a postupně je pak spojit do jednoho celku.

Využít se dá také Jacobsonova relaxace. Ta je založena na metodě svírání a uvolňování svalstva. Má šest základních kroků:

  • uvolnění rukou a paží
  • uvolnění obličeje
  • uvolnění šíje, ramen a horní části zad
  • uvolnění hrudi, břicha a zad
  • uvolnění beder, stehen a lýtek
  • uvolnění celého těla

Každý z nich je možno provádět samostatně anebo postupně jako jeden celek.

Další relaxační techniky pro děti

U starších dětí a mládeže je vhodné používat také nejrůznější relaxační cvičení z jógy, dechová cvičení a relaxační metody s využitím představivosti. Kromě těchto relaxačních technik pro děti a her existují další způsoby relaxace. Zklidnit se a zbavit napětí se mohou děti nejrůznějším kreativním tvořením, hudbou, tancem a dalšími podobnými aktivitami.

Pokud během těhotenství provádí nastávající maminka relaxaci, vhodnou pro těhotné ženy, pak hormony a neurotransmitery, přinášející pohodu a uvolnění, doputují i do dělohy. Klid a spokojenost tak pocítí spolu s maminkou i miminko.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…