Agorafobie – strach z neznámých míst, veřejných prostorů i lidí

Agorafobie – strach z neznámých míst, veřejných prostorů i lidí
13. 04. 2016

Agora je řecké slovo, nejčastěji překládané jako prostranství, prostor. Od toho také vzniklo pojmenování pro specifický druh úzkostné poruchy, pro kterou je příznačný strach z neznámých míst, veřejného prostoru či otevřených prostranství. Lidé, kteří trpí tímto druhem úzkostlivé poruchy, se cítí bezpečně jen doma, a proto velmi neradi vychází ze svých domů. Výskyt v cizím veřejném prostředí se může projevit panickými záchvaty. Agorafobie však dnes patří mezi poruchy, které lze poměrně snadno různými metodami oslabit či zcela eliminovat.

Strach a úzkost

Strach je důležitou a přirozenou součástí našich životů. Ochraňuje nás v nebezpečných situacích, pomáhá vyostřit naše smysly a rychle rozhodovat. Strach nás v různých situacích pohání k jednání, ať už jde o útěk, nebo boj. Pokud však strach přeroste v úzkost, která se začne projevovat bez konkrétních podnětů a i v době, kdy jedinec není v ohrožení, jde o nepříjemnou a v mnoha případech i nebezpečnou chorobu, kterou je třeba léčit.

Co je agorafobie?

Existuje mnoho různých fobií a agorafobie je jednou z nich. Ačkoliv se v minulosti dávala do souvislosti jen se strachem z otevřených prostorů, dnes se vnímá trochu jinak, šířeji. Za agorafobii se považují veškeré úzkostné stavy, které souvisí se strachem z pobytu v místech, ze nichž lze uniknout jen stěží, nebo s prostory, kde v případě potřeby nenajde pomoc blízkého.

Existují přitom různá stádia této psychické poruchy, velmi často však dochází k postupnému prohlubování. V prvních fázích agorafobie někomu může činit problémy cestování bez známé osoby, později bude mít problém s cestováním ve veřejných prostředcích obecně. Pokud se agorafobie neléčí, úzkostný stav dosáhne takové míry, kdy se nemocný neodhodlá opustit svůj domov, místo, kde se cítí dobře. Doma pak neprokazuje žádné příznaky úzkostných stavů či paniky, dokonce je schopný plnohodnotné práce, ovšem jen do doby, než učiní několik kroků ze svého domova.

Agorafobie a kdo ji trpí

Podle statistických průzkumů trpí určitou mírou agorafobie až 10 % celkové populace, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Strach z lidí a prostor mají častěji ženy než muži, průměrný věk nemocného je kolem 30. S přibývajícím věkem se intenzita úzkostí prohlubuje a zintenzivňuje. Existují přitom různé fáze a projevy agorafobie, nejčastěji je toto onemocnění spjaté s panickými záchvaty, které se v případě silných úzkostí záhy dostaví.

Panické záchvaty a agorafobie

V případě, že agorafobik dosáhne silného stavu úzkosti, třeba vlivem pobytu v nepříjemném prostředí (v autobuse, nákupním centru, na festivalu apod.), často dojde ke vzniku silného záchvatu paniky. Postižení se pak cítí nechránění, pociťují extrémní pocity strachu. Panické záchvaty jsou doprovázeny třesem, návaly horka i chladu, nevolnostmi i obtížným dýcháním. Objevit se může i nadměrné pocení, bušení srdce, sucho v krku nebo náhlá silná bolest zubů. Neléčená panická porucha může vyžadovat i hospitalizaci, proto je třeba vnímat projevy agarofobie a zajistit adekvátní řešení.

Příčiny vzniku agorafobie

Existuje celá řadu faktorů, které mohou podpořit vznik či prohloubení agorafobie. Může jít přitom o vrozenou vadu či genetickou prepozici, vznik však může být zapříčiněn také konkrétními podněty.

Vrozené faktory

Tendence k intenzivním prožitkům strachu jsou vrozenou záležitostí. Mnohé průzkumy ukázaly, že pokud se tendence k agorafobii a sklonu k úzkostem vyskytne u jednoho jedince, velmi často je i u dalších členů rodiny. Sklon ke strachu a stresu je ovlivněný povahou, temperamentem a povahovými vlastnostmi. Ty sice nemůžeme přímo změnit nebo ovlivnit, můžeme však další rozvoj strachu potlačit.

Výchova, vývoj a agorafobie

Rozvoj agorafobie bývá velmi často způsoben konkrétním podnětem, který souvisí s výchovou a vývojem jedince. Při léčbě je důležité odhalit konkrétní příčinu vzniku, proto se psychiatr zabývá podrobnou analýzou a zjišťuje od nemocného prožitky z dětství, které mohly fobii způsobit či rozvíjet. Strach z lidí a veřejných pseudonebezpečných míst může vzniknout třeba pod vlivem výchovy stejně úzkostlivého rodiče, kvůli náhlému úmrtí někoho blízkého nebo kvůli předčasnému oddělení dítěte od matky.

Biochemická porucha

Pokud dojde k poruše přenosu serotoninu do mozku, může se objevit agorafobie náhle. Serotonin je látka, která psychický stav, pocity štěstí a pohody velmi silně ovlivňuje. Součástí léčby agorafobie je tak zvýšení hladiny této látky, ať už pomocí syntetických léčiv či přírodních zdrojů.

Léčba agorafobie

Úzkostlivé stavy, panické záchvaty a různé druhy fobií včetně agorafobie se daří díky moderním psychiatrickým postupům i lékům poměrně snadno a dobře léčit. Léčba tohoto onemocnění vyžaduje obvykle kombinaci terapie a příjmu léků, ať už jde o antidepresiva nebo jiné psychofarmaky.

Kognitivně-behaviorální terapie při agorafobii

Základem léčby agorafobie je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), jejímž cílem je změnit chování i myšlení pacienta a dosáhnout tak lepšího psychického stavu. Lidé, kteří trpí strachem z lidí, davů, veřejných prostředků a potřebují se dostat zpět k normálnímu životu si účinky KBT vskutku pochvalují. Součástí této psychoterapie je plnění různých úkolů na doma, hodně se přemýšlí a mluví. Jedno sezení netrvá zpravidla déle než hodinu, zato je třeba jednotlivá sezení uskutečňovat pravidelně a po mnoho měsíců. Výsledky jsou však prokazatelné a dlouhodobé.

Léčba agorafobie pomocí léků

Fobie se kromě terapie léčí také různými léky. Konkrétně pro léčbu agorafobie a panických záchvatů účinně působí antidepresiva, která podle dostupných statistik vedou až v polovině případů ke zlepšení či celkovému vyléčení. Antidepresiva se podílí na zvýšení a vyrovnání hladiny serotoninu, který, jak již bylo zmíněno, má na úzkosti výrazný vliv. Konkrétní přípravek musí vybrat sám lékař, který jej stanoví v kombinacích se zvolenou terapií.

Kromě antidepresiv lze agorafobii léčit také léky SSRI a SNRI, které také slouží k upravení hladiny serotoninu. Panické stavy a úzkosti se léčí tak benzodiazepiny, TC antidepresivy, Propranolem či kombinací jednotlivý léků. Konkrétní výběr a dávkování však vždy musí stanovit lékař. Rozhodně se nepouštějte do shánění léků tohoto typu bez lékařského předpisu, stejně tak si neupravujte dávkování ani bez porady nekombinujte různé přípravky.

Agorafobie je nepříjemnou psychickou poruchou, která může velmi zásadně ovlivnit kvalitu života nemocného. Pokud se však odhodláme a začneme tyto problémy řešit, s velkou pravděpodobností se strachu z lidí, otevřených i veřejných prostor zbavíme a budeme moci opět bez problémů cestovat, navštěvovat blízké a jezdit veřejnou dopravou. Léčba je však dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje odhodlání, pílí a důvěru v odborníky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…