Arteterapie může pomoci tam, kde to slova nezvládnou

Arteterapie může pomoci tam, kde to slova nezvládnou
28. 02. 2016

Napětí a stres. Problémy moderní doby, které zná snad každý, a které mohou stát v pozadí dalších potíží. Někteří z nás trpí strachy a úzkostmi, vnitřním napětím, které třeba nedokáží popsat, tedy ani pochopit a zpracovat. Pomoci s tím může například arteterapie, která léčí prostřednictvím výtvarných aktivit. 

Arteterapie čili léčba uměním

Výtvarná činnost může posloužit k terapii a léčení, toho využívá právě arteterapie. Jde o léčebný postup, kterému umění a výtvarné aktivity slouží jako terapeutický prostředek k poznání a ovlivnění lidské psychiky. Výtvarná činnost totiž může být tím nejlepším způsobem vyjádření problému, bolesti či strachu v případě, že jej neumíme nebo nemůžeme popsat slovy. Terapeut pak může toto vyjádření odhalit a pacientovi pomoci. 

Původ metody arteterapie

Arteterapie je poměrně mladým psychoterapeutickým oborem, který vznikl ve třicátých letech dvacátého století ve Spojených státech amerických, a který se dnes slibně rozvíjí. V Evropě se metoda začala používat až v osmdesátých letech. 

V užším měřítku arteterapii chápeme jako léčbu výtvarným uměním, lze ji ale pojmout i šířeji a brát ji jako léčbu uměním obecně, tedy hudbou, tancem, divadlem, poezií i prózou. Původně totiž tvořila širokou oblast léčby umění, ze které se časem vydělila stejně jako další umělecké terapie, které se liší prostředkem, který k léčbě využívají. Muzikoterapie používá například hudbu, dramaterapie zase dramatické a herecké vyjádření, dále se využívá také třeba tanečně-pohybová terapie

Arteterapie má dvě podoby. Receptivní arteterapie funguje na základě působení umění na klienta, který do procesu výroby díla není zapojen. Je to například prohlídka muzea, obrazové galerie a podobně. Naopak produktivní arteterapie spočívá ve vlastní výtvarné tvorbě klienta, který se prostřednictvím malby, kresby, koláže či jiného vyrábění snaží vyjádřit a projevit. 

U arteterapie je důležitý proces tvorby

Arteterapie využívá různé výtvarné činnosti od kresby a malby přes koláž po práci s hlínou i jiným materiálem k tomu, aby léčený člověk mohl vyjádřit své pocity a posléze se na ně podívat s odstupem a z jiného úhlu pohledu. 

Nejde přitom vůbec o to, aby byl výsledek esteticky uspokojivý. Umělecké výtvarné dílo je prostředek léčby a důležitá je jeho tvorba, výtvarný projev jedince tedy může být na jakékoliv úrovni, podstatný je tvořivý projev. 

Průběh arteterapie

Terapie probíhá v různých formách, závisí na problému, se kterým klient přichází. Může být prováděna individuálně nebo ve skupině. Díky tomu, že vyvede pocity na povrch, umožní vnější dialog o problémech buď s terapeutem, nebo se skupinou dalších lidí. Tím pacient získá odstup a jiný pohled na své problémy. 

V počátcích léčby se využívá spíše individuální arteterapie, které se účastní klient jen s terapeutem. Je vhodná také u lidí, kteří by mohli narušovat skupinovou terapii, tedy agresivní, hyperaktivní lidé nebo pacienti s psychotickými projevy. Skupinová terapie je náročnější pro terapeuta, ale výhodou je to, že pacienti navzájem sdílí své problémy a zkušenosti, vidí, že stejné potíže má i někdo jiný a pomáhá jim to se s nimi vyrovnat a léčit je. 

Arteterapie uvolňuje stres a napětí

Léčba výtvarným uměním má mnoho možností využití a slouží jako doplňková terapie při řešení různých problémů. Arteterapie může sloužit při léčbě psychosomatických nemocí, jejichž příčinou je napětí v těle v důsledku stresu a frustrace. Pomocí výtvarného tvoření totiž během ní dochází k uvolňování emocí a tím i odeznění tělesného napětí, jako jsou třeba ztuhlé krční a zádové svaly, způsobující bolesti hlavy. Tělo tak znovu nabyde přirozenou rovnováhu a zdraví. 

Arteterapie vychází z pocitů a emocí, které prožíváme v sobě a které nás ovlivňují. Pomáhá je odhalit a na základě toho lze toto vnitřní prožívání změnit. Může tak pomoci překonávat úzkost, strach a vyrovnávat se s životními změnami, jakými jsou například ztráta zaměstnání nebo partnera. Užitečná je také při snaze porozumět sobě i druhým, pomáhá řešit konflikty v mezilidských vztazích. Používá se také k prevenci, relaxaci, podporuje sebevědomí a důvěru v sebe sama. 

Léčba uměním jako způsob sebepoznání

Díky výtvarné činnosti umožňuje arteterapie člověku poznat sám sebe, vyjádřit své pocity, uvědomit si podstatu svých psychických problémů a naučit se, jak je řešit. Arteterapie může pomoci jak lidem s vážnějšími psychickými potížemi, tak i těm, kteří jen hledají odreagování a touží po získání psychické rovnováhy. Pomáhá také při zbavování se nočních můr, dále třeba se sebevyjádřením, osobnostním růstem, podporuje tvořivost v rámci harmonizace osobnosti a podobně. 

Výtvarná tvorba místo slov

Na arteterapii se nesmíme rozhodně dívat jako na metodu, která vyřeší všechny problémy. Zkušení terapeutové s její pomocí ale mohou poznat stav klienta v podstatě na první pohled podle motivů a barev, které se v kresbě a malbě objevují, a které vypovídají o problémech, které pacient prožívá. Mohou rozpoznat některé osobnostní rysy klientů, které jsou jinak těžko přístupné. 

Kdybychom chtěli podobného výsledku jako při arteterapii dojít slovy a mluvením, trvalo by to mnohem déle. Při výtvarném tvoření se totiž bezděky slučují vědomé a nevědomé tendence, tím se mohou odkrývat skryté a potlačované problémy. Arteterapie je tedy vhodná zejména tam, kde člověk slovy neumí pojmenovat své problémy. Pomůže mu je s pomocí terapeuta odhalit, podívat se na ně a řešit je. 

Významná úloha arteterapie u dětí

Jelikož dětská slovní zásoba ještě není tak bohatá, aby mohly výstižně popsat své pocity, nachází arteterapie velké využití právě u nich. Může totiž být jedním z mála komunikačních prostředků a způsobů jejich sebevyjádření. Arteterapie slouží k pohledu do duše a světa třeba těch dětí, které trpí poruchami řeči, sluchu, autistického spektra nebo dětí s mentálním postižením a dalšími zdravotními problémy. Pomoci také může týraným a zneužívaným dětem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…