Dovolená podle vašeho gusta: Jak si užít dovolenou a vypnout na ní unavený mozek?

Dovolená podle vašeho gusta: Jak si užít dovolenou a vypnout na ní unavený mozek?
30. 08. 2017

Čeká vás vytoužená dovolená a vy usilovně přemýšlíte, jak si užít dovolenou podle svého? Nechcete jí už letos strávit doháněním pracovních restů, naháněním neposedných dětí či nasloucháním stížností své nevrlé tchyně jako loni? Poradíme vám několik jednoduchých triků, jak vypnout mozek na dovolené a dopřát mu tak tolik potřebný životodárný restart.

Jak vypnout mozek a jak si užít dovolenou na maximum?

Odborníci na lidskou psychiku tvrdí, že na dovolené je třeba svůj mozek zcela vypnout a restartovat, aby se mohl občerstvit a vyčistit od všech nepotřebných a stresujících myšlenek. Idea je to bezpochyby pěkná, nicméně v praxi obtížně realizovatelná a pro současného moderního on-line člověka, který je naopak zvyklý mít mozek neustále zapnut a permanentně připojen k nejrůznějším informačním sítím, téměř nestravitelná. Dovolenková vypínací povinnost se pak stává paradoxně stresujícím faktorem, neb když se ji svědomitě se rekreující nebožák pokusí splnit, ocitne se náhle v nezvyklém informačním vakuu, kdy prostě z ničeho nic absolutně neví, co se doma či na pracovišti děje. A to jednomu mnoho vytouženého klidu nedodá, co myslíte?

Čtěte také:

Sexuální turistika a sex na dovolené: Podívejte se, kam Češi nejčastěji vyrážejí

Půjdeme-li v naší úvaze o nutnosti vypnout mozek na dovolené dále, narazíme na otázku, zda tento trendy požadavek není dokonce život ohrožující. Dovedete si kupříkladu představit, jak se zcela vypnutým mozkem sjíždíte o dovolené na kajaku divoké peřeje, zdoláváte vrcholy strmých hor anebo brázdíte s loďkou nekonečný oceán? Ne ne, pohotově reagující zapnutý mozek se vždycky hodí, a proto jej nevypínejte ani na dovolené, ať vám budou tvrdit, že to prostě za účelem odpočinku udělat musíte. Nemusíte nic, máte přece dovolenou!

Není třeba svůj mozek povinně VYPNOUT, ale stačí jej prostě jen PŘEPNOUT na tzv. úsporný prázdninový režim, který vám umožní zpomalit, relaxovat a vychutnat si chvíle zaslouženého volna tak, abyste se po skončení dovolené nenavraceli do zaměstnání ještě naštvanější a unavenější, než jste jej opouštěli. Z tohoto „ekologického“ nastavení se vám navíc bude zpět do pohotovostního stavu „zapnuto“ jistě přecházet mnohem snadněji, než z tolik doporučovaného absolutního „vypnutí“.

Ideálně dlouhá dovolená aneb čím delší, tím lepší

Když už se do plánování dovolené jednou pustíte, netroškařte a vyhraďte si na ni alespoň 2 týdny. Pokud se už jen při představě tolika dní volna zděšeně chytáte za hlavu a hořekujete, jak takovou dlouhou dobu mimo pracovní proces přežijete, uvědomte si kolik času (o vynaložené energii ani nemluvě) vám zaberou jen samotné přípravné dovolenkové činnosti jako je balení, zdlouhavá cesta na místo určení, nutná aklimatizace… a pak další balení, stejně zdlouhavá cesta domů a ještě nutnější aklimatizace po návratu.

Z kratší dovolené by vám pak na samotný odpočinek mohlo zbýt jen ubohých pár dní, během níž byste se úporně snažili si honem rychle povinně odpočinout, což by se vám zákonitě nedařilo a tato marná snaha by ve vás ještě vyvolala frustrující pocit viny, že zase neplníte plán.

Není snad lepší takovémuto katastrofickému scénáři předejít, plánovaný hubený dovolenkový týden si vynásobit dvěma, a na takový nesmysl jako je prodloužený víkend zcela zapomenout? Možná to je právě řešení, jak si užít dovolenou naplno. 

Jak si užít dovolenou? 

Jak si užít dovolenou naplno? S mottem starého Lotranda

Stejně jako všechny velké věci je i tajemství příjemně strávené dovolené velmi prostinké a nejlépe je vystihuje životní moudro starého loupežníka Lotranda, který kladl svému, pro loupežnické řemeslo zcela nepoužitelnému, synkovi na srdce „Hlavně chlapče nepracuj!“.  Nebojte se, určitě to těch pár dní také dokážete, stačí si jen věřit a zůstat pevný ve svém rozhodnutí! Pomůže vám k tomu několik následujících tipů:

I dovolená má svá TABU: Tohle na dovolené rozhodně NEdělejte

  • Jak si užít dovolenou bez stresů? Nebalte si s sebou žádnou (ale opravdu žádnou) nedodělanou práci v naději, že se na ni po večerech ve volné chvíli jen tak zběžně jedním očkem mrknete. Nemrknete! Zbláznili jste se? Raději před odjezdem rozdělte své urgentní úkoly mezi kolegy. Vaše důvěra v ně vložená je jistě potěší a nepochybně vás před svou dovolenou nezapomenou požádat, abyste jim tuto přátelskou laskavost bezezbytku vrátili.
  • Jak vypnout mozek na dovolené? Neberte si s sebou firemní mobil, buďte silní a nechejte ho doma (bez milosti a bez nabíječky). Svůj osobní telefon rozhodně nepoužívejte pro zdánlivě nevinné hovory s kolegy na téma „co je v práci nového“.
  • Totéž platí i pro služební notebook. Rovněž využívání soukromého počítače k nedočkavému nakukování do pracovní pošty je na dovolené přísně zapovězeno. Nebo se raději ani nevystavujte pokušení a nechejte ho doma také! Je to řešení na otázku - jak si užít dovolenou. 

Uvědomte si, že dovolená je od slovního spojení „dovolit si“ a tak si v tomto požehnaném čase dovolujte dělat to, co si normálně dělat nedovolíte i kdyby to bylo ono legendární nic. No a co? Máte přece dovolenou!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…