Hypnóza - účinná psychologická metoda, nebo pouhé šarlatánství?

Hypnóza - účinná psychologická metoda, nebo pouhé šarlatánství?
26. 10. 2016

Díky bohaté fantazii filmových scénáristů považuje mnoho lidí hypnózu za nebezpečný obor šarlatánů, šamanů a kouzelníků. Ve skutečnosti je však hypnóza psychologickou metodou, kterou lze plnohodnotně terapeuticky využívat. Hypnóza je změněný stav vědomí, ve kterém je hypnotizovaná osoba připravena přebírat tvrzení hypnotizéra. Pomocí hypnózy tak lze úspěšně léčit mnohé neurózy, závislosti, poruchy spánku i psychosomatické potíže.

Historie hypnózy sahá až ke kořenům lidstva

Ačkoliv byly základy moderní hypnózy položeny až v průběhu 18. století, o možnostech léčení ve změněném stavu vědomí se vědělo již mnohem dříve. Rané záznamy o využití hypnotických stavů můžeme najít v dochovaných nálezech ze starověkého Řecka i Egypta, ovšem ani starobylé prameny ze starověké Číny či Indie o podobných stavech nemlčí. Od pradávna je hypnotický stav využíván v oblastech šamanství, druidismu, ale také některých náboženství.

Vzhledem k tomu, že provádění hypnózy může být často divácky působivé, stala se hypnóza častou zábavou salónků i kabaretů. Do medicinské praxe se rakouskému lékaři F. A. Mesmerovi podařilo dostat hypnózu na sklonku 18. století. Tehdy položil základy hypnózy v terapeutické praxi, ačkoliv jeho domněnky o vzniku hypnotického stavu byly mylné – jeho teorie se zakládala na působení magnetismu.

Významným propagátorem hypnózy byl Sigmund Freud, který se s ní poprvé seznámil při studiu vědomí a nevědomí ve Francii. V dnešní době je hypnóza považována za plnohodnotnou terapeutickou metodu v oblasti psychologie, má jasně danou metodiku a umožňuje léčbu řady psychických poruch.

Hypnóza a její využití

Před příchodem moderních anestetik umožňovala hypnóza provádění chirurgických zákroků, aniž by pacienti pociťovali bolest. Dnes slouží jako terapeutický nástroj psychologů, kteří se snaží ve stavu změněného vědomí vyléčit mnohé, nejen psychické problémy. Podle odborníků lze hypnózu využít v mnoha oblastech.

Hypnóza je účinným pomocníkem při boji se závislostmi různého typu, ať už jde o alkohol, léky, drogy či nikotin. Díky zvýšené sugestibilitě lze pomocí hypnózy bojovat také proti poruchám příjmu potravy. Dle profesionálních hypnotizérů lze uvedení do stavu změněného vědomí využít také pro léčbu sociálních fobií, poruch spánku či psychosomatických problémů různého charakteru. Hypnóza může vést také k prohloubení vědění o sobě samém a k vyřešení problémů s depresemi nebo nízkým sebevědomím.

Charakteristické vlastnosti hypnotického stavu

Stav hypnózy lze využívat k léčbě celé řady problémů díky svým specifickým vlastnostem. I duševní činnost v hypnotickém stavu má svůj neurofyziologický podklad v mozku. Hypnóza je tedy stav rozšířeného vědomí, které je charakterizováno:

Zvýšenou sugestibilitou – Nejvýraznějším a nejdůležitějším rysem stavu změněného vědomí je zvýrazněná sugestibilita. Podle mnohých odborníků dochází v tomto stavu k možnosti rozšíření sugestivního ovlivnění i takových fyziologických funkcí, které v běžném stavu ovlivnitelné nejsou. Díky zvýšené sugestibilitě je také hypnotizovaná osoba schopna uposlechnout příkazy a přebírat tvrzení hypnotizéra, a to bez kritického myšlení. Díky této schopnosti lze pacientům vsugerovat odpor k návykovým látkám či je přimět ke zvýšené sebedůvěře apod.

Souladem s hypnotizérem – Do stavu hypnózy je možné se dostat pouze v případě zřejmého duševního souladu hypnotizéra s hypnotizovaným. V opačném případě nebude hypnotizovaný na podněty hypnotizéra reagovat, může jeho příkazy ignorovat nebo proti nim vzdorovat.

Změněným prožíváním – Osoba ve stavu hypnózy prožívá změny ve vnímání, pohlcuje vsugerované zážitky a sugerované emoce i paměti prožívá jako realitu.

Změněný stav vědomí není pro každého

Je třeba říci, že hypnóza není vhodná pro každého. Pro některé se nedoporučuje ze zdravotních důvodů, vyhýbat by se jí měly především osoby trpící schizofrenií a různými formami tohoto onemocnění. Naopak je vhodná pro osoby v jakémkoliv věku včetně dětí, u těch se však postupuje jinou metodikou. Podle mnohých odborníků je hypnóza vhodná i pro těhotné ženy.

Musíme čtenáře také upozornit, že člověk musí být vybaven schopností dostat se do hypnotického stavu, podle odborných průzkumů až 15 % populace nemůže takového stavu nikdy dosáhnout. Této schopnosti se odborně říká hypnabilita. Ta se vyskytuje v různé škále a je měřitelná, některé osoby se zkrátka do hypnotického stavu dostanou velmi snadno a rychle, jiným se to nikdy nepodaří.

Aby byla hypnóza úspěšná, musí být hypnotizovaná osoba duševně naladěna na hypnotizéra. I osoby s vysokou mírou hypnability mohou mít s vyvoláním stavu změněného vědomí u jistých hypnotizérů problémy. Nemusí jít nutně o neschopnost hypnotizéra, v běžném životě si dvě osoby zkrátka nemusí sednout a dvojnásob to platí při hypnóze.

Hypnóza – průběh

Každý hypnotizér má trochu odlišný postup při provádění hypnózy. Na počátku je vždy důvěrný rozhovor mezi terapeutem a pacientem, v rámci kterého jsou probírány vnitřní traumata, problémy a cíle hypnózy. Následuje proces uvádění do hypnotického stavu, ke kterému je třeba dosáhnout naprostého pocitu relaxace a uvolnění. Hypnotizovaný má zavřené oči a je v příjemné volné poloze.

Hypnotizér na něj mluví a postupně jej dostává do stavu hypnózy. Následně může pracovat na vyvolání sugestivních příkazů a sledovat pacientovy reakce. Aby byla léčba hypnózou účinná, je třeba sezení několikrát opakovat.

Hypnóza tak patří k tradičním účinným psychologickým metodám, jejichž účinky bychom rozhodně neměli podceňovat. Pokud dlouhodobě bojujeme s určitým psychickým problémem, psychosomatickou poruchou nebo závislostí, hypnóza může být vhodnou léčebnou metodou.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…