Jak na sourozenecké vztahy: Jsou vaše děti jako Tom a Jerry?

Jak na sourozenecké vztahy: Jsou vaše děti jako Tom a Jerry?
18. 01. 2017

Mnozí rodiče, kteří mají více dětí, se občas trápí tím, že sourozenci nemají mezi sebou dobrý vztah. Tím je pak narušeno fungování rodiny jako celku. Je normální, že se sourozenci často hádají nebo perou? Jak mohou rodiče ovlivnit to, aby se sourozenci měli rádi? Jak jim pomoci budovat lepší sourozenecké vztahy, a jak řešit či neřešit konflikty? Nebojte, nejste sami, kdo se ptá, jak vyjít se sourozencem.

Pěkné a láskyplné rodinné vztahy by chtěl mít asi každý. Pořídili jste si dvě děti, aby si spolu mohly hrát, ale místo toho se ti dva málem nesnáší. Harmonická rodina je to, co si přejete, ale chování vašich dětí vaší představě často neodpovídá. Ne vždy se to prostě daří přesně tak, jak bychom si představovali...

Sourozenecká rivalita jako přirozený životní proces

S rivalitou mezi sourozenci se někdy setká každý rodič. Je to přirozená součást zdravého vývoje dětí. Pokud se situace nezvrhne a nepřevažují pouze hádky a konflikty, je sourozenecké hašteření a soupeření dobré přijmout. Rozepře mezi dětmi jsou normální a sourozenecké vztahy většinou provází. Do určité míry je toto soupeření i prospěšné, protože děti připravuje na život a naučí je lepšímu prosazení se i mimo rodinu. Děti se učí zvládat konfliktní situace, vyrovnat se s prohrou, se zklamáním atd.

Mezi konflikty dětí zasahujte co nejméně, dejte dětem důvěru v to, že se spolu nakonec dokážou dohodnout. Učte je, že odpouštět si je zdravé. Učte je, že hýčkat si křivdy a bolístky je škodlivé především pro ně samotné.

Pokud cítíte, že do konfliktu sourozenců musíte vstoupit, pak:

  • Vždy vyslechněte obě strany. Oběma názorům přikládejte stejnou hodnotu a berte je stejně vážně.
  • Dejte dětem možnost a svobodu vyjádřit, co cítí a jejich pocity uznejte.
  • Nesuďte a neodporujte, nenálepkujte. Pokud stále chování svých dětí posuzujete a hodnotíte, rivalitu a soupeření jen posilujete.
  • Vyhněte se srovnávání sourozenců! Každý člověk, ať už malý nebo větší, je individualita. Každý je jiný, respektujte osobnost svých dětí. Když budete jejich osobnost respektovat vy, děti to budou cítit a to povede k tomu, že i jeden druhého dokážou více respektovat.
  • Vyjádřete dětem svoji lásku a dejte jim důvěru. Řekněte jim, že jim věříte, že dokážou své spory vyřešit s rozumem a s láskou.

Na co si jako rodič musíte dát pozor:

  • Hádky dětí nepřeceňujte. Pokud vidíte, že se obě děti usmíří a je mezi nimi opět láska, je vše v pořádku.
  • Pozor, ať nevnášíte do jejich konfliktů ještě více vášní a hysterie, než už tam je.
  • Netlačte na děti, nestavte jako povinnost mít rád sourozence. Sourozenci se budou mít rádi jen tehdy, pokud se pro to sami rozhodnou.
  • Nenuťte děti se dělit o věci, o které se dělit nechtějí.
  • Tlakem na děti můžete posílit jejich vzájemnou nevraživost.

Každý rodič vycítí, zda sourozenecké vztahy mezi dětmi jsou v pořádku. Pokud cítíte, že v jejich vztahu převažuje více negativních pocitů, je čas dětem s budováním dobrého vztahu pomoci.

Jak budovat dobré sourozenecké vztahy?

Pokud mezi sourozenci v určitém období převažuje vzájemná nevraživost a vy máte pocit, že se přestávají mít rádi, promluvte si s nimi. Řešení problematických vztahů by mělo probíhat na dvou úrovních. Najít příčinu opakujících se potíží mezi sourozenci je první úkol pro rodiče.

Jak najít příčinu konfliktů mezi sourozenci?

Promluvte si s každým dítětem zvlášť. Zaměřte se na důvody, proč se chová tak, že to je pro vás nebo pro jeho sourozence nepřijatelné. Za zdánlivými maličkostmi může být ukrytý větší problém. Rozhovorem s dítětem můžete odhalit jeho hlubší citové zranění.

Za problematickým chováním se většinou skrývá nějaký silný negativní pocit. Pokud je vaše dítě agresivní, vyvolává konflikty, chová se sobecky a má problém respektovat a tolerovat sourozence, hledejte skrytou příčinu. Umožněte dítěti, aby se vám otevřelo a svěřilo. Jeho slovům přikládejte váhu, vnímejte, co vám říká. Pozorně vnímejte, jaké emoce provází to, co vám vaše dítě popisuje. Soustřeďte se na to, co z vašeho dítěte cítíte a co potřebuje.

Možná se cítí málo milované, odstrkované nebo nerespektované. Jeho sebevědomí může trpět. Nezáleží na tom, co si o tom myslíte vy. Vaše dítě má právo na svůj názor a na to, aby se mu rodinné vztahy jevily tak, jak se mu jeví. Neberte si to osobně. Ano, všichni děláme, co můžeme a milujeme všechny své děti. Ale pozor, některé z vašich dětí může mít jiný dojem. Berte ho vážně. Jeho pocity nikdy nezlehčujte. Pokud nebudete ctít jeho pocity, dítě nebude mít chuť se vám svěřovat.

Dítě bude spokojené samo se sebou, jen pokud má jistotu, že ho rodiče milují, respektují a přijímají takové, jaké je. Dobré rodinné vztahy by měly mít svůj pevný základ v pevném a láskyplném vztahu rodičů a dětí. Funguje-li harmonicky vztah rodič – dítě, je pravděpodobné, že se budou dobře vyvíjet i sourozenecké vztahy.

Jak nenásilně posílit sourozenecké vztahy?

S ohledem na jejich věk a rozumové schopnosti vždy uveďte děti do širšího kontextu. Nezabíhejte do detailů, ale vysvětlete jim, proč je dobré mít hezký vztah se sourozencem. Důvodů je přece spousta. Pomozte dětem, aby si uvědomily například tyto věci:

  • To, že mají sourozence, je dar. Učte své děti vážit si toho, že tu nejsou sami.
  • Sourozenecké vztahy patří mezi ty nejbližší mezilidské vztahy, které v životě máme. Jak vyjít se sourozencem, je otázka, kterou stojí za to se zabývat.
  • Vaše děti nejsou sourozenci náhodou. Mají se od sebe něco naučit. Pomozte jim vidět to dobré na sobě navzájem.
  • Naučte své děti vnímat sourozenecký vztah pozitivně. Připomínejte jim výhody, které ze sourozeneckého vztahu plynou.
  • Mluvte o budoucnosti a o tom, jak je dobré být sourozenci, kteří se mají rádi. V životě může nastat mnoho nepříjemných situací, člověk může zůstat sám, může mít potíže zdravotní, finanční, vztahové. Mít sourozence, za kterým mohu přijít, a který mi pomůže, je obrovské požehnání. Role sourozence v dospělém věku může být zásadní. Ukažte dětem, že se vyplatí budovat dobré sourozenecké vztahy.
  • Kamarádi přicházejí a odcházejí, málokterý z nich se stane celoživotním. Sourozenci se ale provází celým životem. Společně vyrůstají, společně se účastní přímo či nepřímo svých životů navzájem. Prožívají společně štěstí i neštěstí své rodiny. Sourozenci jsou spojeni silným rodinným poutem a zpřetrhat a zničit tato pouta je vždy ke škodě všech.
  • Učte děti lásce a úctě k lidem obecně, respektování svobody a individuality ostatních. Jděte jim příkladem. Naučte je, aby si děti vážily toho, že mají rodinu. Naučte je, že na dobrých vztazích je potřeba pracovat. Učte je především svým vlastním chováním a jednáním. To je nejúčinnější metoda.


Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Redakce - Spektrum Zdraví
    23. 1. 2017 09:30
    Děkujeme za upozornění, chyby z nepozornosti jsme snad už odstranili. Klidně se nám ozývejte dál, nebude-li se vám něco zdát, stejně jako pokud by vás zajímalo nějaké téma, kterému se na Spektru Zdraví zatím nevěnujeme. Zpětná vazba od našich čtenářů je pro nás moc důležitá.<br> <br> Děkujeme! celý příspěvek
  • Milena Huber
    22. 1. 2017 21:13
    Tolik hrubek pohromade uz jsem dlouho nevidela.....Uplne mi to odvadi pozornost od samotneho obsahu clanku, ktery me jinak zajimal...
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…