Jak se zbavit trémy? Řešením je nadhled, odstup i důkladná příprava

Jak se zbavit trémy? Řešením je nadhled, odstup i důkladná příprava
29. 06. 2016

Tréma je zvláštní psychologický fenomén. Vědci ji už dlouho zkoumají, ale zdá se, že si s ní nakonec musí poradit každý sám. Tréma je naprosto běžný pocit, který občas cítí úplně každý, a to obzvláště v naší kultuře. Kořeny trémy můžeme najít nejspíš v útlém dětství, kdy sebevědomí mohlo být narušeno rodiči, učiteli nebo nějakou špatnou zkušeností. V tomto článku vám poradíme, jak se zbavit trémy.

Celá naše společnost je ovládána tlakem na výkon a úspěch. To jsou hodnoty, za které se sbírají body. Proto svým výkonům přisuzujeme tak vysokou hodnotu. A to je to, co v nás vyvolává skličující pocity trémy a strachu z nezdaru. Člověk si například ríká: "Když se mi to nepodaří, když udělám chybu, nebudu stát za nic." Tyto myšlenky jsou původci následné paralýzy strachem, a to strachem ze selhání.

Tréma – kdo by ji neznal!

Mezi lidmi existuje jen velmi málo těch, kdo neví, co je to tréma. Při veřejných vystoupeních cítí trému až 50% z nás. Tréma je strach. Strach z vlastního selhání před podáním nějakého důležitého výkonu. Tréma provází téměř každého, kdo není zvyklý pravidelně vystupovat před větším počtem lidí, ať už jde o diváky, posluchače nebo kolegy v práci.

Tréma se ale nevyhýbá ani profesionálním hercům. Na někom je tréma vidět více a na někom méně, ale týká se téměř každého z nás. A každý z nás si musí vytvořit svůj vlastní know-how, jak se s trémou vypořádat, aby nás neochromila. Dnes se pokusíme si otázku trémy rozebrat, a pak se s ní i vypořádat. Zjistíme, jak se zbavit trémy natrvalo a s láskou.

Jak se tréma projevuje?

Tréma ovlivňuje fungování celého našeho těla. Na fyzické úrovni tělo reaguje na pociťovaný strach a úzkost zpravidla:

  • zvýšeným pocením, specificky pocením dlaní
  • zvýšenou srdeční frekvencí
  • žaludeční nevolností, bolestí v břiše, nechutenstvím
  • svalovým třesem (rukou nebo nohou)
  • střevními obtížemi
  • suchem v ústech
  • červenáním, návaly horka do hlavy nebo naopak extrémní bledostí

Na mentální úrovni působí tréma takto:

  • snížení schopnosti soustředění
  • zmatenost a roztěkanost
  • silné pocity strachu ze selhání
  • emoční vypjetí, stres
  • neschopnost ovládat své myšlenky

Pokud důvěrně znáte většinu z výše uvedených pocitů, pak je načase s trémou zatočit. Není to nemožné! Práce na sobě může být i zábavou. Je to výzva, které bychom neměli odolat. My jsme silnější, než naše tréma. To je první důležitá věc, kterou si musíme uvědomit, když se ptáme, jak se zbavit trémy.

Je tréma racionální?

Není. Tréma je iracionální strach, který dokáže nabýt takových rozměrů, že nás může zcela ochromit. Katastrofické scénáře, které naše strachem ovládaná mysl dokáže vytvořit, nemají s realitou nic společného.

Kdo už někdy před lidmi vystupoval, ví sám nejlépe, že skutečnost nebyla ani zdaleka tak strašidelná jako naše představy ovládané trémou. Tréma je součást našeho bludu. Když se ptáme, jak se zbavit trémy, odpovědí je naplno si uvědomit její nedůvodnost a nesmyslnost.

Tréma - co se za ní skrývá?

Každý, kdo cítí trému, by se měl zeptat sám sebe, co za tímto pocitem je. U každého to bude něco jiného. Společným jmenovatelem je strach. A ten sám o sobě je ve své povaze zcela nesmyslný. Strach není na místě! Proč také? Uvědomme si základní věc. Lidé, před kterými vystupujeme a máme strach z jejich úsudku (co tomu řeknou, zda se před nimi ztrapníme nebo co si o nás budou myslet), jsou ve své podstatě úplně stejní jako my.

Jsou to lidé, kteří se také bojí, také dělají chyby, také si někdy neví rady. Ti lidé, kteří nás tak znervózňují, nejsou o nic lepší, než jsme my. To jen my jim v téhle vypjaté chvíli přisuzujeme větší moc a hodnotu, než ve skutečnosti mají. Sami se pak cítíme malí, nejistí a naše sebevědomí trpí.

Jedna chyba vás nesmí položit

Každý člověk může něco splést, udělat chybu, zmýlit se. Každý. Proto nelpěte na tom, abyste byli právě vy dokonalí. Ne! Dokonalost je nudná, fádní, kdo je perfektní a bezchybný, ten nikdy nevykouzlí úsměv ve tváři ostatních. Proto na sebe nemějte přehnané nároky. Vycházejte ze své přirozené podstaty, kterou je lidství. A k lidem patří všechno, jen ne naprostá dokonalost. A tím je život právě krásný.

Všichni také víme, že svět se kvůli přešlapu rozhodně nezboří a všechno půjde dál. Naše případné zaškobrtnutí chod dějin opravdu neovlivní a paměť lidí je krátká. Proto nedělejme v mysli z našeho vystoupení událost většího významu, než skutečně má. Zkuste to, co vás čeká, postavit do kontextu s celým vaším životem, s tím, co je ve vašem životě skutečně důležité. Nebo porovnejte své vystoupení s tím, kolik obtížnějších věcí jste už v životě vykonali. A naše tréma? Na nic ji nepotřebujeme, neslouží nám. Svoji pozornost věnujme tomu, co nám pomůže, ne tomu, co nám ubližuje.

Ať tréma nevládne nám, ať my vládneme jí!

Lehko se to řekne. Jak to ale udělat? Návodů, doporučení a různých tipů je celá řada. My se s trémou zkusíme vypořádat metodou, kterou je nadhled. Domnívám se, že pokud se dokážeme na situaci, na sebe, stejně jako na celý život podívat s nadhledem, zmizí většina těch tolik nepříjemných pocitů, které nás sužovaly, a my už se nebudeme muset ptát, jak se zbavit trémy.

Tréma je špatným pánem

Jak se vypořádat se strachem? Nejprve si jej uvědomíme. Naplno jej připustíme, přijmeme tento pocit. Neodmítejte ho, nepotlačujte ho. Dokud strach cítíme, je v nás. Přijměte tento strach jako váš prozatímní způsob reakce na situaci a neodsuzujte se za to, že strach cítíte. Cítí ho někdy úplně všichni! Ano, momentálně máte strach. Ale vy jste ti, kdo rozhodnou, že už vám na nic dobrého neslouží.

Pojďme teď strach nahradit nějakou pozitivní emocí, a to nejlépe emocí zcela protichůdnou. Opakem strachu je láska. Láska k životu, láska k sobě, láska k lidem, láska k tomu, co mě čeká. Řekněte si, že to, co vás čeká, není katastrofa, je to výzva, ke které můžete přistoupit také radostně a s láskou. Strach a vzrušení jsou vlastně stejné pocity, jen mají opačnou polaritu. Proč mít strach, když se můžete těšit? Adrenalin ve vaší krvi lze využít i pozitivně.

Nadhled, odstup a podpora sebe sama

Další skvělou možností je poměrně jednoduchá věc. A tou je odstup. Odstup především od sebe a od svých skličujících pocitů. Přílišné ztotožnění se se vším, co v danou chvíli cítíte, vás může pohltit. Proto se zkuste stát nezávislými pozorovateli sebe sama. Vystupte ze sebe. Pozorujte se tak, jako byste pozorovali cizí osobu, kterou máte sice rádi, ale nejste emočně zainteresováni v jejích pocitech.

Pokuste se sami sebe sledovat, ne se topit v záplavě emocí této bytosti. Vy nejste všechno to, co právě cítíte, a co s vámi tak zmítá. Vy jste skvělá lidská bytost plná lásky, která podpoří a uklidní tu, která se momentálně tolik bojí.

Nepodceňujte přípravu

Každý způsob veřejného vystoupení, přednášky, pohovorů si žádá jiný způsob přípravy, co se týče technických podmínek. Je samozřejmé, že se připravíme tak dobře, jak jen to půjde, že náhodě necháme jen minimum věcí, které nemůžeme ovlivnit. Připravíme si podklady, pomůcky, vyzkoušíme veškerá technická zařízení, se kterými budeme pracovat, protože pokud nebude fungovat počítat či mikrofon, nebo pokud zapomeneme důležité věci doma, je jasné, že nadhled jako řešení problému asi nebude stačit.

V tomto případě platí beze zbytku staré přísloví „Těžce na cvičišti, lehce na bojišti“. Improvizovat si může dovolit jen ten, kdo má trému pod kontrolou a kdo si věří, že se dokáže vypořádat hravě i s neočekávanými potížemi či komplikacemi.

Udělejte maximum toho, co můžete, abyste věděli, že vše, co můžete mít pod kontrolou, skutečně pod kontrolou máte. Když jste si jistí, že se můžete spolehnout na lidi kolem, na techniku a na to, že vše je na svém místě, pak už můžete s klidným nadhledem, se vztyčenou hlavou a s úsměvem předstoupit s láskou před ostatní lidi, ať už jich je pět nebo sto. Nakonec přece všechno dobře dopadne!



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Marek Hrkal
    9. 11. 2018 21:05
    Tréma je při veřejném vystupování a prezentování opravdu problémem číslo jedna pro spoustu lidí. Možná dokonce víc než 50 %. Souhlasím, že dobrá příprava vede k uklidnění. Bohužel těch potenciálně stresových situací se během prezentování může objevit docela dost. Dali jsme s kolegy dohromady 10… celý příspěvek
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…