Jak vyjít se šéfem? Pár osvědčených tipů existuje
Během svého života se můžete setkat se spoustou šéfů. Každý z nich bude pravděpodobně jiný, s některým vyjdete v naprosté pohodě, s jiným to bude dennodenní boj. Například takový arogantní šéf vám dokáže pořádně znepříjemnit život, pokud s ním neumíte vycházet. Existuje ale naštěstí pár pravidel, kterých je dobré se držet, abyste se co nejvíce vyhnuli zbytečným nepříjemnostem.
Poznejte svého šéfa a jeho požadavky
Aby byly vztahy na pracovišti mezi šéfem a vámi, jako zaměstnancem, co nejlepší, pokuste se pochopit, co váš šéf od vás vyžaduje, co očekává a co naopak nemá rád či dokonce nesnese. A toho se za každých okolností držte, a to bohužel i v případě, že podle vás nemá pravdu a dalo by se něco dělat lépe a jinak. S většinou šéfů totiž nemá smysl se dohadovat a dávat jim najevo, že nesouhlasíte s jejich názory. To totiž bývá často právě zdrojem následných nepříjemností.
Je samozřejmě možné, že narazíte na výjimku a váš šéf bude otevřený debatám, ale v tom případě máte štěstí a pravděpodobně s tímto člověkem bude spolupráce bez vážnějších problémů. Nebo alespoň v pracovní rovině.
Dobré vztahy se šéfem - vžijte se do jeho kůže
Univerzální postup, jak vyjít se šéfem, se velice těžko hledá. Ať už se ale jedná o vztah s kýmkoli, je vždycky nutné danou osobu dobře poznat a umět se na danou problematiku podívat jejíma očima. Často totiž člověk pochopí, proč se tak či onak člověk chová, až když je v jeho situaci.
I když na první pohled se vám tedy může zdát, že jediná starost vašeho šéfa je brát veliké peníze a komandovat své podřízené, ve skutečnosti za jeho postavením stojí zpravidla spousta práce, zkušeností a taky zodpovědnosti za chod společnosti. A to mu mnohdy dává právo po vás vyžadovat to, co vyžaduje.
Snažte se tedy pochopit, proč to či ono váš šéf po vás chce, a jestli to náhodou nevyžaduje oprávněně, i když je vám to třeba nepochopitelné či dokonce nepříjemné. Někdy to tak na první pohled nevypadá, ale pokud se nad danou věcí lépe zamyslíte, třeba pochopíte, že má nějaký význam, například pro lepší firemní výsledky.
NÁŠ TIP:
"Hrozí" vám v kanceláři milostný vztah na pracovišti? Přečtěte si nejprve náš článek věnovaný tomuto tématu!
Jak vyjít se šéfem - v práci rozhodně neočekávejte procházku růžovou zahradou
Jak je známo, je lepší vždycky očekávat míň, aby vás pak vaše práce spíše než zklamat mohla příjemně potěšit. Netěšte se tedy, že se z vás ve vašem zaměstnání všichni, jak se říká, posadí na zadek, a přistupujte k vaší práci s jistou dávkou skromnosti.
Existuje řada typů šéfů, například ideální šéf pohodář, šéf diktátor s přísnými pravidly, šéf skrblík, nezkušený šéf zmatkař nebo ještě v horším případě arogantní šéf namyšlenec. Ať už narazíte na jakéhokoliv, je potřeba se podle toho zachovat.
Vede vás arogantní šéf? Zachovejte si chladnou hlavu
Pokud patříte mezi ty nešťastné, na které každé ráno čeká v práci namyšlený a arogantní šéf, bude vaše úsilí o dobré vztahy na pracovišti poněkud složitější. Jedná se totiž asi o typ šéfa, jehož chování vás bude každý den zvedat ze židle nespočetněkrát. Je totiž jasné, že vás taková osoba bude štvát svým povýšenectvím, arogancí a často i chováním zcela lhostejným ke svým zaměstnancům.
Nenechte se však vytočit, pokud byste na arogantního šéfa začali také křičet nebo si vybíjet svoji zlost, jen byste ho popudili k ještě horšímu chování. Tito lidé totiž většinou nesnesou jakoukoli kritiku a jako svoji obranu volí útok. A i když můžete mít tisíckrát pravdu vy, šéf je bohužel on, a dle toho taky bude vždy vypadat výsledek vašeho sporu. Na hádky doplatí vždy zaměstnanec.
Držte si i od šéfa jistý odstup
Ne nadarmo se říká, že vztahy na pracovišti mezi nadřízenými a podřízenými by měly být skutečně hlavně pracovní. Samozřejmě je výborné, když mezi vámi panuje přátelská atmosféra, ale je dobré nastavit určité hranice. Doporučuje se například zachovat mezi šéfem a zaměstnancem vykání, je-li to možné.
Pokud se z vás a vašeho šéfa stanou nejlepší kamarádi, nebo dokonce intimní partneři, může to přinést sice řadu výhod a příjemných benefitů, ale i spoustu nepříjemností. Když pomineme to, že v případě pracovních problémů byste mohli přijít o dobrého kamaráda či partnera, což bolí samozřejmě víc, než přijít o obyčejného šéfa, existují další nevýhody příliš blízkého vztahu se svým šéfem.
S velmi blízkým člověkem zpravidla řešíte řadu věcí i mimo pracovní záležitosti. A právě spory v těchto osobních sférách mohou být zbytečnými důvody pro spory pracovní. Jak by taky asi mohl vypadat pracovní vztah partnerů, kteří si právě prošli například rozchodem, vážným sporem ve společném bydlení či jiným osobním konfliktem?
Plňte své pracovní povinnosti
Když vás váš šéf přijímal, očekával, že budete pro jeho firmu přínosem. Aby s vámi byl spokojený, musíte se tedy snažit takovým přínosem skutečně být. Plňte tedy své povinnosti, dělejte svou práci správně, zodpovědně, zavčas a bez chyb. Buďte aktivní a ukažte, že vám na správném chodu firmy záleží a že jste schopni k němu přispět.
Vaše loajálnost, snaha a dobře odvedená práce by měly být důvodem, aby s vámi byl šéf spokojený a nevyvolával konflikty.
Nastavte u šéfa své hranice
Velice důležitým bodem je ale i to, abyste svému šéfovi dali jasně najevo, že se nehodláte stát jeho otrokem. Pokud si totiž necháte všechno líbit, váš šéf si na to velice rychle zvykne, nebude si vás vážit a bude od vás očekávat 100% nasazení 24 hodin denně. Pokud hned zezačátku nedokážete říct na nesmyslné požadavky, které nejsou součástí vaší práce či pracovní doby, NE, budete mít později velice těžké dostat se z role otroka.
Nezapomínejte pro práci na svůj osobní život
I když jsme si představili pár rad, jak vyjít se šéfem, neexistuje univerzální návod. Důvodem je nejen to, že každý člověk je jiný, a co jednomu vadí, druhý může naopak vyžadovat, ale i to, že v každém zaměstnání se od pracovníka očekává jiný přístup a jiné nasazení.
Snažte se tedy především plnit své pracovní povinnosti na sto procent, chovejte se slušně, i když se na vás bude šéf mračit a mít hloupé poznámky. Vnímejte práci zkrátka jako něco, co vás živí a neberte si pracovní záležitosti příliš osobně.
I když vztahy na pracovišti samozřejmě tvoří podstatnou část vašeho života a je dobré udržovat je v příjemné rovině, mnohdy je nemůžete zcela ovlivnit. Je tedy nesmysl a zbytečnost trápit se jimi přehnaně a na úkor vašich skutečných vztahů. Vždyť přeci do práce nechodíte proto, abyste tam žili svůj život, ale abyste si právě na jeho prožívání vydělali peníze. Distancujte se tedy od přehnaných stresů ze vztahů se šéfem. On si svůj život vztahem s vámi ničit taky rozhodně nenechává.
Pamatujte, že za dveřmi vaší kanceláře vás čeká ten pravý a mnohem mnohem důležitější život, tedy váš osobní život. A v něm jste šéfem vy.
Diskuse k článku
RE : Jak vyjít se šéfem? Pár osvědčených tipů existuje