Kleptománie - když nám nenechavé ruce komplikují život

Kleptománie - když nám nenechavé ruce komplikují život
04. 01. 2017

Zloděj krade, protože chce, kleptoman protože musí. Takhle by se stručně a velmi zjednodušeně dalo definovat zlodějství a kleptománie. Není tedy zloděj jako zloděj, dalo by se říct. Přesto najdeme mezi zloději jen asi jedno procento skutečně nemocných kleptomanů. Zbytek se na nemoc často jen hloupě vymlouvá.

Kleptománie je známá už po mnoho set let, však ji taky definuje na jedné stránce Ottův naučný slovník z roku 1905. Vůbec první definici ale sepsal C. C. H. Marc, dvorní lékař krále Ludvíka Filipa, který o kleptomanii řekl, že je „instinktivní, neodolatelnou touhou krást“. A své vysvětlení doplnil v roce 1906 také Sigmund Freud, který kleptománii svedl na potlačovanou ženskou sexualitu. Tehdy v obchodech totiž téměř výlučně kradly jen ženy.

Kleptománie nejčastěji postihuje dospívající adolescenty nebo dospělé lidi, nevyhýbá se však ani dětem nebo starším lidem. Zatímco v dětství mnoho z nás kradlo cukrovinky nebo drobné mince pro zábavu nebo kvůli touze koupit si za peníze něco vytouženého, kleptománie patří mezi psychické poruchy. Tváří se jako hra, ale může nám zkomplikovat a zamotat život.

Jak se kleptománie projevuje

Hlavním příznakem kleptománie je nutkavá touha po krádeži, kterou následuje neschopnost takovým myšlenkám zabránit nebo předcházet. Samotné krádeži předchází velká nervozita a obrovský stres z plánovaného činu, bezprostředně po něm ale přichází velký pocit uspokojení, naplnění nebo úleva pro organizmus. S touto poruchou bezpochybně souvisí porucha sebeovládání, postižený člověk si zkrátka sám sobě není schopný přikázat, aby daný čin neudělal. Kleptomany také poznáme podle nižšího sebevědomí nebo poruch stravování (jako je bulimie nebo anorexie), často trpí úzkostmi a depresemi, a navíc se hůře začleňují do společnosti.

Kleptománie má tři fáze

Že kleptománie spadá do škatulky psychické poruchy, o tom nemůže být pochyb. Nemocní totiž komplikují život sobě i svému okolí a porucha je často může přivést až před soud a následně pak před placení pokut, vykonání veřejně prospěšných prací nebo zkrátka veřejné hanbě a posměchu. Tuto nemoc můžeme rozdělit do tří jednotlivých fází, a to podle jejich vážnosti.

1. NEVINNÁ HRA

Pachatel se krádežemi pouze baví a často se snaží vybírat takové věci, které mají co nejnižší hodnotu. Mívá pocit, že krádež je jen hra ovšem jen do té doby, než ho chytí policisté, a on musí nést následky celé situace.

2. MÁM VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ JSEM SI MYSLEL

Pachatel začíná krádežím propadat, ale neví, co si s problémem počít. Vědomě začíná mít čím dál tím víc strach z odhalení a bojí se následné ostudy. Často neví, co si s odcizenými věcmi počít, a proto je nesmyslně skladuje, vyhazuje nebo dokonce vrací zpět na místo odcizení. Navracení na původní místo může přinášet další vědomý stres, a tím i následné uspokojení.

3. JSEM DROGOVĚ ZÁVISLÝ NA KRÁDEŽÍCH

Pachatel už není schopen objektivně vyhodnotit riziko, a tak krade všechno, co se mu dostane pod ruku. V krádežích se stává až nesvéprávným a často okrádá i svou rodinu a nejbližší, aniž by si uvědomoval skuteční následky svých činů. Taková fáze se dá srovnat s gamblerstvím nebo alkoholismem a na léčbu už v některých případech může být pozdě.

Jaký je rozdíl mezi obyčejnou krádeží a kleptománií?

Účelem běžné krádeže bývá zisk nějakého drahého předmětu nebo hotovosti. Motivem pro krádež bývá touha vlastnit předmět, nedostatek financí nebo snaha polepšit si. Průběh kleptománie se ale od krádeže značně liší. Kleptoman vyhlídnutý předmět nepotřebuje, často ani nechce a je pro něj zbytečný. Nejde mu tedy o získaný lup, ale o samotný čin. Uloupený předmět navíc bezprostředně po odcizení (na rozdíl od zloděje) často zahazuje nebo vrací na jeho původní místo.

Na kleptománii se při krádeži často odvolává valná řada zlodějů. Obecně ale platí, že jen asi jedno procento zlodějů skutečně trpí kleptománií. Zda je člověk kleptomanem dokáže ale s jistotou potvrdit až psychiatr odborným vyšetřením. Ženám tato krádež dodává adrenalinový pocit něčeho zakázaného nebo si tím vynucují pozornost u svého partnera. Muži zase nejvíce kradou naopak v případech, kdy mají sexuální problémy nebo trpí nedostatečným uznáním ze strany partnerky, přátel nebo spolupracovníkům. Bezprostředně po činu pak muži mohou dosahovat takového stavu uspokojení, který může připomínat orgasmus.

Slavní kleptomani

Kleptománií také často trpí bohatí a slavní lidé. Těm kleptománie dodává adrenalin a pocit vzrušení a nejistoty, který jim ve skutečném životě často chybí. Slavnou kleptomankou je například představitelka Kim z filmu Střihoruký Edward, herečka Winona Ryder. Ta je známá tím, že se několikrát pokusila odcizit v obchodních centrech předměty různé finanční hodnoty, aniž by si je sama bývala byla nemohla nedovolit, nebo by je skutečně potřebovala. Tím si na dobu bezmála deseti let uzavřela cestu k větším filmovým rolím a na velké plátno se vrátila až ve filmu Černá labuť z baletního prostředí, kde si zahrála stárnoucí baletku Beth.

Za další slavnou kleptomanku můžeme považovat zpěvačku a herečku Britney Spears, která je známá svou nesmyslnou krádeží levného prstenu, dámské paruky a dalších téměř bezcenných věcí. Některé zdroje uvádějí také herečku Lindsay Lohan nebo Paris Hilton. V takových případech už se ale nemusí jednat o psychickou poruchu, ale jen o snahu na sebe za každou cenu upozornit.

Jak se zbavit kleptománie?

Pro léčbu kleptomanie se doporučuje kognitivní behaviorální terapie. Jejím základem je zaměření na konkrétní cíle a přítomnost. Při terapii spolupracuje pacient s terapeutem a snaží se identifikovat své chybné chování a změnit ho. Při pravidelném tréninku pak terapeut dává větší prostor pacientovi, který přebírá odpovědnost za její průběh. Další léčebnou metodou je substituce. Pacientovi se vytvářejí situace, při kterých může řízeně a cíleně ukrást nastražené věci (například doma, na zahradě, u přátel). Díky substituci je kleptoman na určitou dobu uspokojen a nemá další potřebu krást například v obchodním domě nebo u cizích lidí.

Kromě toho se pro léčbu kleptománie často využívají také antidepresiva nebo jiné medikamenty. Stavu před i po krádeži totiž často předchází depresní stavy, a tak se psychiatři snaží pacientům uměle zvyšovat hladinu serotoninu a předcházet tak kleptomanii.

Kleptománie je tedy nemoc jako každá jiná. Jak už víme, nejčastěji postihuje dospívající a dospělé, ale nemusí se vyhýbat ani dětem nebo seniorům. Pokud se tedy někdy setkáme s kleptománií ať už u sebe nebo u svých blízkých, měli bychom okamžitě vyhledat pomoc. Na místě je psycholog, psychiatr nebo jiná odborná pomoc, která nám nabídne pomocnou ruku a pomůže nám v těžké a nečekané životní situaci.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…