Korsakovův syndrom - porucha paměti, která je typická pro alkoholiky

Korsakovův syndrom - porucha paměti, která je typická pro alkoholiky
06. 07. 2016

Mezi poruchy paměti patří také tzv. Korsakovův syndrom. Toto onemocnění se velmi často vyskytuje u alkoholiků, proto se často označuje jako alkoholový amnestický syndrom. Základním rysem Korsakova syndromu jsou výpadky vzpomínek, které postižená osoba nahrazuje vlastními vymyšlenými vzpomínkami, ty však považuje za skutečné. Jde však o komplexní závažné onemocnění, které vyžaduje hlubší výklad. Pojďme se tedy na Korsakovův syndrom podívat podrobněji.

Korsakovův syndrom a jeho historie

Název této psychózy je označen po ruském psychiatru a neurologovi Sergejovi Sergejevičovi Korsakovovi (1854-1900), který se snažil vyvrátit doposud zažitou domněnku, že poruchy paměti jsou spojeny jen s diagnózou demence. Syndrom po tomto vědci však v roce 1897 pojmenoval někdo jiný – berlínský neurolog Friedrich Jolly (1844-1904), který tak učinil v rámci Mezinárodního lékařského kongresu v Moskvě.

Poruchu paměti tohoto typu však odhalil americký neurolog James Jackson již v roce 1822, kdy onemocnění spojil právě do souvislosti s alkoholismem. Korsakovův syndrom se zkoumá i v současnosti, všeobecně se považuje za organický amnestický syndrom, který lze léčit velmi obtížně. I přesto jsou pokroky od objevení onemocnění znatelné.

Korsakovův syndrom a příčiny jeho vzniku

Hlavní příčinou vzniku Korsakovova syndromu je komplexní postižení mozku, které často následuje u alkoholika po deliriu tremens. Ačkoliv se psychóza nejčastěji vyskytuje právě u alkoholiků, výjimkou není ani výskyt u osob s demencí či při organickém poškození mozku. Dochází přitom k poškození Papezova okruhu, což vede k výraznému narušení funkčnosti krátkodobé paměti.

U alkoholiků je hlavní příčinou onemocnění přímé poškození mozku vlivem alkoholu, podílí se na tom však také nedostatek vitamínu B1 a živin. Proto se Korsakovův syndrom projevuje především u osob, trpících podvýživou. Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje také závažná jaterní onemocnění, která mají přímou souvislost na poškození mozku. Játra totiž fungují jako čistička organismu a při špatné funkci dochází k poškozování mozku nezadrženými zplodinami.

Korsakovův syndrom a jeho příznaky

Korsakovův syndrom se projevuje řadou příznaků, které často úzce souvisí právě s pamětí. Významným projevem je anterográdní i retrográdní amnézie, tj. neschopnost utváření nových vzpomínek a současně zapomínání vzpomínek prožitých v minulosti. To je často spojeno s fabulováním, díky čemuž považuje okolí nemocného za chronického lháře.

Pacient si fabuluje jak vzpomínky dávno prožité, tak aktuální. Sám je přitom považuje za skutečné a domýšlení si není vědom. U mírných případů Korsakova syndromu je však fabulace minimální, a proto také hůře rozpoznatelná.

Kromě poruchy paměti je amnestický syndrom spojen s dezorientací v čase a prostoru. Pro pacienta je často velmi těžké rozpoznat aktuální čas a prostor, ve kterém se nachází. Často má dokonce problém s identifikováním blízkých osob. Tyto závažné projevy pak vedou člověka k hlubokým depresím, prohlubováním alkoholismu, úzkosti či nespavosti.

Korsakovův syndrom a jeho diagnóza

Diagnostikovat Korsakovův syndrom nemusí být vůbec jednoduché. Pokud však lékař o pacientově závislosti ví, může poruchy paměti uvést do přímé souvislosti právě s tímto syndromem. Důležité je však rozlišit Korsakovův syndrom od onemocnění s podobným průběhem, například od Alzheimerovy choroby či stařecké zapomětlivosti.

Rozlišit tato různá onemocnění lze v moderní lékařské vědě pomocí magnetické rezonance, která v případě Korsakova syndromu zobrazí viditelné poškození mamilárních tělísek. Provádí se také CT mozku, psychologické testy a krevní testy. Na základě komplexního vyšetření pak lze amnestický syndrom diagnostikovat s velkou úspěšností.

Korsakovův syndrom a jeho léčba

Léčba Korsakova syndromu, s nímž souvisejí poruchy paměti, je i v dnešní době náročná. V první řadě vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem a ochotu léčit se. Aby byla léčba alespoň zčásti úspěšná, je třeba vysadit alkohol a zaměřit se také na další poškozené části těla, s alkoholismem úzce související. Je tak třeba zabránit dalšího poškozování mozku vlivem špatné funkce jater, proto je léčba jater na prvním místě.

Vzhledem k tomu, že je Korsakovův syndrom úzce spojen s podvýživou a nedostatek vitamínu B1, je třeba tyto vitamíny postupně doplňovat a zajistit také příjem dostatečného množství živin. Vzhledem k tomu, že se poruchy paměti, a konkrétně amnestický syndrom, pojí s psychickými poruchami (úzkostí, depresemi aj.), je třeba zlepšit celkový psychický stav pacient. K tomu mohou dopomoci psychiatrické léky, především antidepresiva.

Základem léčby je však odstranění příčiny, tj. alkoholismu a s tím souvisejícího poškozování mozku a dalších částí organismu. Je třeba říci, že se poruchy paměti tohoto typu léčí pomalu a i přes veškerou snahu odborníků se stav mnohdy nezlepšuje. V mnoha případech je pak nutné, aby byl pacient pod nepřetržitým dohledem a byl umístěn ve specializovaném psychiatrickém zařízení.

Amnestický syndrom se nejčastěji vyskytuje u mužů nad 50 let, defekty osobnosti jsou pak viditelné až u 50 procent onemocněných. Je však třeba také podotknout, že inteligence, úsudek i vědomí zůstávají nemocným nepoškozeny. Korsakovův syndrom je v naprosté většině případů způsobem vlastním zaviněním, tj. otravou alkoholem a dlouhotrvajícím alkoholismem. Porucha paměti je pak jen jednou z mnoha projevů alkoholismu. Nejdůležitější je proto prevence a maximální snaha postiženého i okolí zabránit tak závažnému stádiu alkoholismu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…