Orgánová sestava: 12 zázračných cviků, které harmonizují tělo

Orgánová sestava: 12 zázračných cviků, které harmonizují tělo
11. 04. 2018

Orgánová sestava je souborem dvanácti cviků, které uvolňují akupunkturní dráhy a posilují funkci jednotlivých orgánů. Pravidelným cvičením dosáhnete harmonizace celého těla. Aktivací lymfatického systému se doplňuje energie, zlepšuje nálada i celkový duševní stav.

Zdravotní cvičení vychází z poznatků čínské medicíny. Teorie 5 prvků WU-XING a orgánových hodin, které řídí biologický rytmus celého těla. Jednotlivé akupunkturní dráhy k orgánům mají vlastní vnitřní a vnější rytmus.

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Cvičením orgánové sestavy obnovíte průchodnost energetických drah, předejdete případným nemocem orgánů a docílíte pružnosti těla i páteře. Každá orgánová dráha má svůj element a přidruženou emoci.

Základní pravidla pro harmonizační orgánovou sestavu:

  • Cvičte pomalu a plynule
  • Uvolněte se a soustřeďte se na každý pohyb
  • Výdrž se odvíjí od hranice pocitu příjemnosti, obvykle 20 vteřin
  • Na závěr celé sestavy si dopřejte 5 až 10minutovou relaxaci

Výsledkem regenerace je obnovení buněk v orgánech a aktivování lymfatického systému. Díky cvičení se upraví funkce jednotlivých procesů trávení, dýchání a vylučování. Cviky jsou cílené na protahování svalů a uvolnění kloubů v průběhu dráhy.

Při cvičení se vždy vychází ze základní pozice a v cílové pozici provedeme tři nádechy a výdechy klidným dechem. Podívejte se také na to, jaká je správná výživa podle pěti elementů v čínské medicíně.

Dráha plic

Harmonizační orgánová sestava obvykle začíná dráhou plic. Plíce jsou ze všech orgánů nejvýše, proto je ohrožují zevní škodliviny. Posilování této dráhy pomáhá předcházet onemocnění, zvyšovat odolnost těla a příjem energie.

Popis cviku

Stoj rozkročný, ruce spojené za zády, propneme lokty a tělo zůstává vzpřímené. Protahujeme se tak, abychom necítili bolest. Při nádechu pozvolna vzpažujeme, při vypažování vydechujeme. Opakujeme třikrát a následně uvolníme paže.  

Dráha tlustého střeva

Tlusté střevo je sdruženým orgánem plic, který většinou probouzí naše tělo mezi 5 a 7 hodinou ranní.

Popis cviku

Stoj opět rozkročný, ruce spojené za zády, dlaněmi dolů. Tlak přeneseme do konců ukazováků, kde dráha tlustého střeva začíná. S napjatými horními končetinami se předkloníme a zakloníme hlavu. Zvedáme paže do polohy, která je nám příjemná a v této poloze se uvolníme. S nádechem zapažujeme a s výdechem se protahujeme.  Po třetím výdechu se pomalu vracíme do základní pozice.

Dráha žaludku

Dráha žaludku kontroluje příjem potravy. Podle tradiční čínské medicíny se jedná o ústřední orgán, čímž může ovlivňovat i činnost dalších orgánů.

Popis cviku

V základní poloze sedíme na patách se vzpřímenou páteří. Podsadíme pánev, narovnáme páteř a vzpažíme ruce propletené prsty. S každým nádechem se natahujeme výše a s výdechem protahujeme a uvolňujeme tak svaly i celou dráhu žaludku.

Dráha sleziny a slinivky

Slezina má vliv na imunitní systém, odpovídá za hospodaření vodou a také ovládá krev v těle. Stav sleziny se projevuje na ústech, které jsou jejím vývodem. Onemocnění slinivky může vést až k rakovině slinivky. Orgánová sestava pomáhá s jejím správným udržováním. 

Popis cviku

Sedneme si mezi paty, chodidla vytočíme do stran a pomalu se položíme na záda. Prsty rukou vzájemně propleteme a vzpažíme. S každým výdechem se v poloze protáhneme a uvolníme. Po třetím výdechu se s oporou předloktí vrátíme do sedu.

Dráha srdce

Srdce bývá nazýváno vládcem všech orgánů. Jejím vývodem je jazyk, což odpovídá i starému pořekadlu: co na srdci, to na jazyku. Srdce řídí krev a dopravuje ji do ostatních orgánů.

Popis cviku

Pro posílení dráhy srdce zaujmeme turecký sed s narovnanými zády. Propleteme prsty rukou a uchopíme špičky nohou. Hlavu vytáhneme za temenem, uvolníme se. Třikrát se zhluboka nadechneme, vydechneme a u toho vyrovnáváme tělo.

Orgánová sestava (2)

Dráha tenkého střeva

Funkcí tenkého střeva je vstřebávání energie a živin z potravy. Při jeho poruše dochází k zažívacím obtížím. Orgánová sestava je uzpůsobená pro dosažení rovnováhy.

Popis cviku

Základní pozice je stejná jako předchozí, v tureckém sedu. Spojená kolena oddálíme od těla a uchopíme je propletenými prsty. Postupně se co nejvíce předkloníme dopředu, lokty spočívají na zemi. Stejně jako u předcházejících cviků při výdechu prohloubíme předklon pro větší protažení těla. Pomalu, obratel po obratli, se vracíme do základní pozice.

Dráha močového měchýře

Močový měchýř zachycuje velký podíl fyzického i emočního napětí. Dráha močového měchýře je nejdelší ze všech akupunkturních drah.

Popis cviku

Jsme opět vsedě, nohy natažené dopředu, paty zatlačíme dozadu a špičky přitáhneme k sobě. Předkloníme se a pokusíme se chytit chodidel či prstů, ale dle svých možností bez nutnosti překonávat bolest. Po uchopení prstů nohou se přitáhneme a uvolníme se.  Setrváme v této pozici déle, postupně uvolníme celé tělo a pomalu záda znovu narovnáme do sedu.

Dráha ledvin

Ledviny jsou sdružené s močovým měchýřem. Jsou považovány za zásobárnu energie celého těla, tvoří životní sílu.

Popis cviku

Vycházíme ze stejné základní pozice jako u močového měchýře. Vsedě se předkloníme, uchopíme se za prsty u nohou a přitáhneme se, prostředníky se snažíme tlačit na první body dráhy. S každým výdechem vyrovnáme záda, hlava je v prodloužení trupu.

Dráha perikardu

Dráha obalu srdce, osrdečníku, chrání srdce i celý oběh. Perikard ochraňuje srdce před přímým působením horka či chladu. Podle některých překladů, by se však dráha měla jmenovat dráhou mozku, protože ovlivňuje nervovou soustavu a emoční stav.

Popis cviku

K posílení dráhy osrdečníku usedneme do tureckého sedu se vzpřímenou páteří. Překřížíme paže a položíme dlaně na protilehlá kolena. Hlavu vytáhneme za temenem a s výdechem protahujeme.

Dráha tří ohňů

Tělo je podle tradiční čínské medicíny rozdělené na tři části. Horní oheň kontroluje dýchání, střední oheň trávení, dolní oheň hlídá vyměšování. Orgánová sestava a dráha tří ohňů udržuje tělo v harmonii.

Popis cviku

Ve zkříženém tureckém sedu překřížíme i ruce a položíme hlavu na zem. S každým výdechem se snažíme co nejvíce přiblížit nohám. Následně se obratel po obratli zase vracíme zpět do sedu.

Dráha žlučníku

Žlučník ovlivňuje schopnost rozhodování, proto pokud máte dráhu příliš naplněnou, můžete se snadno rozčílit. Žlučník je sdruženým orgánem jater.

Popis cviku

V základní pozici sedíme roznožmo. Jednou rukou se opřeme o zem, máme ji napnutou v lokti a druhou rukou se opřeme o stehno. Pomalu se nakláníme ke koleni. Po třech opakováních na jednu stranu se protáhneme stejně i ke druhé noze.

Dráha jater

Dráha jater ovládá oči a nervy. S jejich funkcí jsou spojené alergické stavy, při nedostatku energie v dráze vznikají deprese, poruchy spánku a nechutenství. Cvičení uvolní napětí a povzbudí ducha.

Popis cviku

Sedíme opět roznožmo a snažíme se předklonit k noze. Jednou rukou uchopíme prsty na noze a přitahujeme se. Druhá ruka je vzpažená a ohnutá přes hlavu ve stejném směru jako tělo. Snažíme se o vytažení celého těla, následně opakujeme i s přitažením ke druhé noze.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…