Osvědčené metody pro posílení paměti

Osvědčené metody pro posílení paměti
08. 01. 2020

Také jste ve škole přepisovali skripta a hojně využívali zvýrazňovačů až vaše učebnice vypadala jako po zásahu šíleného klauna? A co si z učiva vybavíte dnes? Zatímco malé děti si zpravidla pamatují téměř vše, spolu s dospělostí jako bychom o svou dobrou paměť přišli.

Zapomínáme na kde co. Od narozenin, přes návštěvu lékaře až po skutečnost, že jsme někde byli. Ale vězte, že to vše lze změnit. Paměť totiž lze posílit. Jaké jsou osvědčené metody na trénování paměti?

Čtěte také:

Druhy paměti – proč si některé věci rychle vybavujeme a jiné zapomínáme

Buďte zvědaví. Paměť miluje kreativitu

Aby byla paměť „pružná“ a kooperativní, je potřeba ji trénovat. Některé z metod, které lze zařadit do každodennosti vám tu prozradíme. Důležité je vystoupit ze stereotypu a poskytnout mozku virtuální „potravu“.

  1. Každý den se naučte něco nového. Cokoli! Klidně se začněte učit nový cizí jazyk jen tak. Každý den 3 slovíčka. Zjistěte si nějakou novinku z oblasti, kterou máte rádi.
  2. Obecně paměti prospívá čtení nebo luštění křížovek
  3. Zkuste každý den něco malého udělat „jinak“ a sledujte, co se stane. Experimenty se mohou odehrávat v kuchyni při vaření a nebo třeba na cestě do práce nebo na nákup.
  4. Nakupujte bez nákupního seznamu.

Spojte své možnosti a posilte paměť

Pokud se chcete něco naučit opravdu důkladně, pak nezbývá než sáhnout i po technikách, které paměť vypilují k dokonalosti. Je třeba si však nejprve ujasnit, jakým způsobem je pro vás nejpříjemnější učení, tedy ukládání do paměti (poslechem, čtením a nebo se „musíte pohybovat“). Obecně lze říci, že nejvíce informací náš mozek přijme, pokud tyto tři pilíře spojíme. V praxi to může vypadat tak, že to co se chce naučit vidí, slyší a zároveň to vykonává. Variantou může být, že to slyší, vidí a zároveň o tom mluví (posloucháte výklad na přednášce nebo na internetu, občas si něco zapíšete a pak si to přeříkáte).

Trénování paměti nejen pro pokročilé

  1. Staňte se učiteli - mluvte nahlas, jako byste látku někomu vysvětlovali
  2. Vizualizace - propusťte svou fantazii. Rozpoznat tváře lidí po nějaké době je těžké, stejně tak pamětihodnosti nějakého města. Co vám připomínají? Co je na nich „zajímavé“? A to je to, co ve vaší paměti ulpí. Vyrazte občas na procházku a zkuste si zapamatovat co nejvíc detailů tím, že necháte fantazii volný prostor. Můžete tvořit i virtuální příběh.
  3. Technika Loci (metoda místa) - technika, která se údajně využívala již ve starověkém Řecku. Představte si místnost a na různé předměty, které se zde vyskytují (pohovka, krb, stůl...) „navěsíte“ to, co si potřebujete zapamatovat. Vybavením místa vám paměť pak vydá svůj poklad.
  4. Virtuální procházka - podobnou technikou je i využití známého prostoru (cesta, park, domov), kdy témata, která si chceme zapamatovat přiřadíme ke konkrétnímu předmětu. Pro jejich vybavení si pak stačí projít cestu/dům Podobně lze použít i různé symboly či části lidského těla.
  5. Paměťové háčky - tato metoda využívá schopnost mozku propojovat abstraktní s reálnými obrazy. Technika je vhodná například pro zapamatování si čísel. Zjednodušeně řečeno, představte si, co vám číslice připomíná (například 1 = šíp, 8 = přesýpací hodiny). Pokud vám někdo nadiktuje telefonní číslo, pracujte se symboly, ze kterých uděláte příběh. Řády si můžete barevně odlišit.

Trénování paměti lze pojmout i hravě

Trénování paměti může být i zábava. Obzvlášť pokud se ve vašem okolí pohybují děti. Vyzkoušejte klasické pexeso nebo pořiďte stolní hru zaměřenou na paměť, například Leo musí ke kadeřníkovi, Hello Dino nebo Tajná výprava čarodějů.

pamet trenovani

Hra pro dospělé, která se je zaměřena na trénování paměti a zároveň je založena na spolupráci je Hanabi (skládání obrázku) nebo Když sním (vyprávění příběhu).

Podpořte svou paměť stravou

Abychom mohli využívat svého řídícího orgánu v co největší míře, je třeba jej také dobře živit. Pestrá a vyvážená strava je samozřejmostí. Co však ocení konkrétně mozek? Jedná se o takové potraviny, které obsahující vitamíny skupiny B, vitamín C (chrání mozkové buňky), vitamín E, železo, vápník, zinek, selen a zejména Omega 3 mastné kyseliny. A jaké jídlo je tedy vhodné?

  • tučné mořské ryby (makrela, tuňák, sardinky) - kromě paměti zvyšuje také schopnost se učit a udržet pozornost
  • ořechy, avokádo, rajčata, špenát
  • banány - rychlá energie pro mozek
  • borůvky - jsou nejen silným antioxidantem, ale navíc chrání paměťové buňky
  • různá semínka (zejména dýňová,
  • hořká čokoláda s obsahem kakaa minimálně 80 %
  • česnek, zázvor - ovlivňuje prokrvení mozku

Kromě samotných potravin můžete pro podporu své paměti využít i řadu doplňků stravy, které v sobě koncentrují sílu určité látky. Mezi takové přípravky patří ginkgo biloba či ženšen.

Aby paměť fungovala, je třeba mozek detoxikovat

Podobně jako každý orgán v těle, i mozek je potřeba pravidelně udržovat a zbavovat nánosů nepotřebného. Od mnohého jej chrání hematoencefalická bariéra (nepropouští velké molekuly do mozku), ale i tak zde mohou vznikat nepříjemná toxická ložiska. S věkem navíc dochází ke kalcifikaci (ukládání vápníku), zejména v šišince. Kromě mozku jsou zatížena i nervová vlákna, zodpovědná mimo jiné za komunikaci buněk. Pravidelná očista funkce mozku, včetně paměti může udržovat v dobré kondici.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…