Poruchy paměti - amnézie i syndrom barona Prášila

Poruchy paměti - amnézie i syndrom barona Prášila
21. 02. 2016

Paměť je komplexní schopnost uchování a následného vybavení zkušeností z minulosti. Jde o základní schopnost mozku, díky které si můžeme cokoliv prožitého vybavit a následně s takovými informacemi pracovat. Díky své komplexnosti se paměť dělí do různých podtříd. S dělením také úzce souvisí různé poruchy paměti, které mohou mít odlišné příčiny i průběhy. Cílem tohoto článku je představit jednotlivé poruchy paměti a v krátkosti je popsat. 

Amnézie (ztráta paměti)

Amnézie je označení pro ztrátu paměti. Velmi často dochází ke ztrátě paměti v důsledku poranění hlavy. V mozku se totiž nachází hned několik oblastí, které se na správném chodu paměti podílejí, a jejich poškození vede k amnézii. Existují různé druhy amnézie, základní dělení je na krátkodobou či dlouhodobou. Při poškození mozku a následném stavu bezvědomí dochází zpravidla ke krátkodobé amnézii. Amnézie může být jak retrográdní, kdy si postižený nepamatuje události před poškozením, tak anterográdní, kdy si nepamatuje události poté. Může dojít k celkové ztrátě paměti, často však také jen ke ztrátě ohraničeného časového úseku.

Hypomnézie

U této poruchy paměti dochází ke snížení schopnosti zapamatování. Nemusí jít o závažné onemocnění, hypomnézie je běžná např. při únavě či vyčerpání. Tento typ poruchy rozpoznáme zpravidla velmi snadno, jednoduše si pamatujeme mnohem méně, než jsme zvyklí. Kvalita a funkčnost paměti je také ovlivňována mentálním rozpoložením, k hypomnézii může docházet při depresích, jde často také o vedlejší účinek některých léků.

Hypermnézie

Pokud je naopak paměťová funkčnost abnormální, jde o tzv. hypermnézii, tedy poruchu paměti, kdy si jedinci pamatují až nadměrné a nepřiměřené množství informací. Hypermnézie se skutečně řadí mezi poruchy, které mohou znepříjemnit normální fungování postižených, ti si totiž pamatují až příliš mnoho a navíc většinou nepřesně a zkresleně. Hypermnézie je častou součásti paranoických psychóz, ale také mánie nebo neurózy.

Korsakovův syndrom

Korsakovův syndrom je označení pro neurologické duševní onemocnění, které se pojí s poruchou paměti, kdy si jedinec není schopný vybavit staré informace a zapamatovat nové. Korsakovův syndrom je způsobem komplexním postižením mozku u alkoholika, kde toxický účinek alkoholu mozkovou tkáň přímo poškodil. Odhalit toto onemocnění však nebývá zpravidla jednoduché, jelikož je ztráta paměti vykrývána domýšlením vlastních informací. Takovou osobu pak často podezříváme spíše ze sklonu k lhaní, ovšem skutečný důsledek fabulování je ztráta paměti.

Paramnézie

V mírné fázi se může občas posrucha paměti s názvem paramnézie projevit také u zdravých osob. Jde o poruchu paměti, kdy si osoba zapamatované skutečnosti vybavuje zkresleně a jinak, než ve skutečnosti proběhly. Činí tak ovšem v domnění, že jeho vzpomínky a informace v paměti jsou pravdivé. S tímto je také spojena další porucha paměti, tzv. vzpomínkový klam, odborně patická paramnézie, kdy si člověk vybavuje události, které nikdy neproběhly. 

Kryptomnézie

Kryptomnézie se taktéž velmi často vyskytuje u zdravých osob a je noční můrou všech umělců, odborné veřejnosti a obecně nositeli nových myšlenek. Kryptomnézie je stav, kdy si postižená osoba myslí, že něco sama vytvořila a je toho autorem, ve skutečnosti je však neúmyslným plagiátorem. Ke kryptomnézii dochází zpravidla podvědomě, příkladem může být autor písně, který se inspiroval a přímo zkopíroval její melodii z jiné písně, kterou někdy, byť jen jednou, zaslechl.

Ekmnézie

Jde o poruchu paměti, spojenou s časovou lokalizací. Postižená osoba si myslí, že se dávno odehraná událost stala teprve nedávno či opačně. Zvláštním typem ekmnézie je tzv. reduplikující paramnézie, kdy si nemocný myslí, že se jedna událost stala dvakrát v různých časových horizontech. Pokud je osoba konfrontovaná s realitou a upozorněna na nesprávnost, je zpravidla schopna si danou vzpomínku správně usouvztažnit a uznat svou chybu.

Syndrom barona Prášila

Syndrom barona Prášila je jasným důkazem toho, že lhaní může být skutečným příznakem onemocnění. Postižený jedinec touto formou poruchy paměti často vypráví o událostech, které se nikdy nestaly, sám je však přesvědčen o opaku. Často bývá náročné odhalit tuto chorobu, veřejnost postiženého často považuje za lháře a neuvědomuje si, že je si za svými vzpomínkami a proběhlými událostmi stojí a že si je záměrně nevymýšlí.

Poruchy paměti a stáří

Postupné zhoršování paměti je běžný jev, který se týká až celé pětiny všech seniorů. Označuje se jako mírná kognitivní porucha, která je doprovázená slabým zhoršením paměti a dalších mozkových funkcí. Ojediněle se může vyskytovat již od středního věku. Takový typ poruchy paměti je přirozenou součástí stárnutí organismu a normální fungování zpravidla příliš neomezuje. Je však třeba rozlišovat tuto mírnou přirozenou poruchu paměti od nastávající demence. Demence je na rozdíl od mírné kognitivní poruchy závažnou chorobou, která výrazně omezuje běžné fungování jedince. Rozhodně se nejedná o přirozený proces stárnutí.

Je třeba upozornit, že právě zmiňovaná mírná kognitivní porucha je velmi často prvotní fází nastávající a prohlubující se demence, a ačkoliv nemusí znamenat nic závažného, je dobré být na pozoru. Demence se stupňuje a od mírného zapomínání vede k závažné poruše paměti, kdy si nemocná osoba není schopná ani vzpomenout na své jméno. Demence se označuje také jako Alzheimerova choroba a trpí jí přibližně 5 % populace nad 65 let, ovšem u osob nad 85 let se výskyt blíží až k 50 %.

Uvedli jsme celou řadu poruch paměti, některé z nich jsou příznaky vážných psychických poruch či fyzického poranění mozku, jiné se čas od času týkají každého z nás a nejsou nijak nebezpečné. Vždy je však třeba hledat příčinu dané poruchy, mnohdy je však ještě složitější danou poruchu rozpoznat a správně diagnostikovat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…