Řeč těla o vás prozradí víc, než tušíte

Řeč těla o vás prozradí víc, než tušíte
22. 04. 2020

Znáte řeč těla? Přemýšleli jste někdy, proč nevěříte vyprávění kolegy? A nebo naopak hltáte každé jeho slovo? Proč je vám s někým dobře a z někoho, ačkoli je milý a slušný, máte husí kůži? Aniž byste si to možná v první chvíli uvědomili, reagujete na řeč těla. A stejně tak, jak reagujete vy, i vaše protistrana ji vnímá. Je v podstatě jedno, jestli vědomě či nevědomě. Pokud se však naučíte, jak číst řeč těla, významně vám to usnadní život. Některé souvislosti vám už nebudou záhadou. Takže, jak číst řeč těla?

Co o vás prozradí řeč těla

Zatímco náš mozek k vyjádření používá slova, náš emoční svět využívá řeč těla. Prostřednictvím postoje, gest, držení hlavy či pohybu očí „komunikuje“. Řeč těla je nedílnou součástí každého z nás a ovlivnit lze jen do určité míry. Všímat si jejích projevů je tak základní dovedností všech, kteří pracují s lidmi.

Čtěte také:

Psychologie barev aneb jak barvy ovlivňují naše životy?

Jak číst řeč těla

Jednoduchý návod na to, jak číst řeč těla neexistuje. Důležité je však znát také sebe a projevy svého těla. V prvé řadě nedělejte z „komára velblouda.“ Pokud se váš protějšek podrbe na nose, možná ho tam jen něco svědilo. Je třeba sledovat jedince jako celek a teprve pak přistoupit k nějakým závěrům. A pozor, ne vždy jsou trvale platné! Zpravidla se konkrétní řeč těla váže k dané situaci. Je výsledkem nějakého vnitřního procesu jedince. Záleží také na momentálním fyzickém i psychickém stavu jedince.

Jak číst řeč těla – první dojmy

Osobitá řeč těla se projeví navzdory tréninku v této oblasti, proto se vyplatí se na ni zaměřit. Co můžete vidět jako první?

  • chůze: vzpřímená, jako by nesl těžkou korunu – zdravé sebevědomí, shrbený člověk – sklíčenost, překřížené ruce – nejistota, ruce v bok – agrese, brada nahoru – přehnané sebevědomí
  • stisk ruky: vlhké ruce – nervozita, studené ruce – strach, přílišný stisk – snaha o dominanci, „leklá ryba“ – pasivita
  • sezení: mírný předklon či náklon hlavy – soustředění,

Jak číst řeč těla – pohyb očí

A je to tady zase... Oči jsou branou do duše. Ačkoli se jedná o relativně malý orgán, řeč těla jim věnuje velkou pozornost. Jsou to totiž právě oči, která na nás prozradí nejvíc. A nemusíte zrovna sledovat zvětšující či zmenšující se zorničky. Stačí, kam se člověk při vyprávění podívá. Směr pohledu očí lidé obvykle nekontrolují, a proto z něj vyčtete poměrně dost. Jak na to? Položte otázku a pak se dívejte, kam oči instinktivně zamíří.

  • pohled vlevo nahoru – člověk si snaží vzpomenout, jak to bylo (je v mentální rovině)
  • pohled vpravo nahoru – člověk se snaží vymyslet plán do budoucna (pokud se ptáte na minulost, pak si to pravděpodobně nepamatuje a nebo vymýšlí jinou verzi)
  • pohled vlevo dolů – emoční rovina vzpomínek, jak jsem se tam cítil?
  • pohled vpravo dolů – emoční rovina, jak se budu cítit? Chci to takto?

Obecně lze říci, že pokud člověk klopí zrak, ponoří se do své emoční stránky, pokud mu oči naopak vylétnou k nebi, hledá inspiraci v intelektuální sféře. Levá strana obvykle symbolizuje minulost, pravá budoucnost (u leváků to může být opačně).

Tip: Pokud vás přemáhají emoce, mrkněte na chvíli ke hvězdám.

Jak číst řeč těla – gesta

Gesta k vyjadřování patří. Zapojením těla můžeme určité věci skvěle popsat, zdůraznit a nebo naopak zlehčit. Jenže některá gesta děláme samovolně a ukazují na nějaké vnitřní nastavení. Řeč těla nezklame ani zde:

  • zkřížené ruce na prsou – obranná pozice či nesouhlas
  • zkřížené nohy – obranná pozice, přičemž pokud směřuje horní noha k vám, pak vás dotyčný alespoň poslouchá
  • omotávání vlasu kolem prstu – nesouhlas, případně myšlenkami je někde jinde
  • hraní si s něčím na stole (tužka, blok, záložka, vizitka) – nervozita, znuděnost
  • okusování rtu – nervozita, případně nesouhlas
  • ruce v různých pozicích kolem krku a úst (zkřížené, přikryté rty, propletené prsty) – nesouhlas, neochota sdělit vlastní názor

zena rec

Tip: Podávejte věci oběma rukama (případně si jednu podložte druhou rukou) a stejně tak věci přebírejte. Toto gesto jako řeč těla sděluje, že si vážíte daru (a týká se to i vizitek).

Jak číst řeč těla – postoj těla

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že postoj našeho těla o nás něco nejen vypovídá, ale také upevňuje v určité roli. Postavení páteře totiž ovlivňuje i postavení hlavy, kde si pluje náš mozek. Pokud se dlouhodobě hrbíme, vystrkujeme krk dopředu a nebo naopak chodíme s bradou vzhůru, jsou určitá centra mozku „otlačená“, jak jsou namáčknuta k lebce. Nemusí tedy fungovat optimálně. V nás se tak mohou projevit sklony „jít proti zdi“ a nebo naopak být v pasivitě a strachu. Shrbená záda bývají symbolem starostí, prohnutá bedra zase značí nedostatek vnitřní stability a síly (posunuté těžiště).

Pozor na kulturní rozdíly aneb řeč těla není jedna

Dříve než se plně pustíte do tajů řeči těla, je třeba si uvědomit, že gesta nejsou napříč světem jednotná. Nemusíme chodit daleko, naše pokyvování hlavou na znamení souhlasu je v Bulharsku nebo Řecku projevem nesouhlasu. O asijských zemích ani nemluvě. Tam je souhlas vyjadřován kýváním hlavy ze strany na stranu. Podobně tomu může být s pohrávání lalůčku ucha – v Itálii je to „sexuální“ pozvání, v Portugalsku zase ocenění dobrého jídla. Nejinak je tomu s očním kontaktem. Severské země jsou známy tím, že při konverzaci uhýbají očima, pro Japonce je přímý pohled projevem agrese a vyzváním k boji.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…