Sociální fobie a jak se jí zbavit

Sociální fobie a jak se jí zbavit
29. 03. 2017

Nadměrný strach z mezilidských situací patří mezi závažné úzkostné poruchy, způsobující fyzické i psychické problémy v různých oblastech. Tomuto typu strachu se odborně říká sociální strach či sociální fobie. Jde o poměrně hojně se vyskytující úzkostnou poruchu, která je dobře rozpoznatelná a díky moderním lékařským postupům umožňuje účinnou léčbu. Sociální fobie se může projevovat různými způsoby, při absenci léčby se zpravidla prohlubuje a způsobuje stupňující se psychické problémy, společenskou izolaci a stres.

Sociální fobie – základní projevy

Úzkostná porucha, označovaná jako sociální fobie, se projevuje výrazným strachem jedince z různých sociálních situací. Vyskytovat se může v různé intenzitě. Osoba, trpící touto poruchou, zažívá úzkostné stavy při běžných komunikačních situacích, ať už jde o telefonování, dialog, veřejný výstup či jedení na veřejnosti. Nemocná osoba trpí již při pouhé představě sociálního kontaktu. Je třeba říci, že osoby se sociální fobií si tuto úzkost uvědomují a sami ji těžko chápou, nedokáží se jí však žádným způsobem zbavit.

Čtěte také:

Fobie může mít mnoho příčin. Ovlivňuje strach i váš život?

S problémem sociální fobie se podle průzkumů během svého života potýkalo více než 10 % populace. Při mírných projevech sociálního strachu je společenský kontakt obtížný, ne však nemožný. Pokud však jde o pokročilé a rozvinuté stádium fobie, je jakýkoliv sociální kontakt praktický nemožný a v horším případě dochází k totální izolaci od společnosti a k prohlubování dalších, s tímto souvisejících, psychických problémů. Sociální fobie se může u postiženého projevovat různými způsoby, např. strachem ze seznámení s neznámou osobou, strachem z projevení názoru, z vykonávání jakékoliv činnosti před ostatními, jízdy ve veřejných dopravních prostředcích či použití veřejných WC.

Sociální fobie je vždy spojena se strachem. Ten však negativně neovlivňuje jen psychickou, emoční stránku nemocné osoby, nýbrž také tu fyzickou. Proto se u osob se sociálních fobií mohou objevit i následující fyzické projevy:

  • Vnitřní třes
  • Červenání
  • Neschopnost promluvy
  • Bušení srdce
  • Dýchací potíže
  • Závratě
  • Nevolnost

Vznik a důsledky sociální úzkosti

Důvodů ke vzniku sociální fobie může být celá řada, přičemž se liší individuálně. Velmi často je silným podmětem prožité trauma v rámci společnosti, ať už se jedná o veřejné ztrapňování, ponižování, výsměchy od spolužáků, útoky slovem na spolupracující a podřízené apod. Opakující se neúspěchy mohou vznik sociální úzkosti podpořit. Časté nezdary ve vztazích, nevydařené proslovy, pády na veřejnosti, to vše může sociální úzkost vyvolat. Většinou se však musí podnětů sejít hned několik, postižená osoba je následně frustrována, bojí se sociální interakce a vyhýbá se jakémukoliv kontaktu s jinými lidmi. Do určité míry může za vznikem sociální úzkosti stát i nedostatek komunikačních dovedností, biologické předpoklady či špatné vzory v rámci rodiny.

Sociální fobie je vážným psychickým problémem, který je třeba řešit, a to především díky závažným důsledkům, které způsobuje. V pokročilé fázi vede sociální úzkost k izolaci, ztrátě životních partnerů, odloučení od blízkých osob, ale také třeba naopak neschopnosti odpoutat se od svých rodičů. Sociální strach je závažný i u dětí a dospívajících a vede ke studijním problémům či neschopnosti zařadit se do společnosti. U dospělých má za následek problémy v zaměstnání, od vyhýbání se kontaktu přes neschopnost sjednávání schůzek či vyřizování telefonátů. Bohužel, v nemalém počtu případů sociofobiků dochází i k těžkým depresivním stavům a pokusům o sebevraždu.

Jak se zbavit sociální fobie

Zatímco v minulosti se sociální strach považoval za negativní charakteristický rys, dnes je situace jiná. Spousta odborníků i akademických institucí se výzkumu a studiu sociální fobie podrobně věnuje, díky čemuž je její léčba velmi úspěšná. Pokud se pacient chce sociální fobie zbavit, měl by navštívit odborníky, kteří mu s tím pomohou. Již zde však tkví velký problém, protože ze své samotné podstaty je pro osobu se sociální fobií extrémně náročné vyhledat odbornou pomoc, to totiž vyžaduje výraznou sociální interakci. Proto je velmi důležitá pomoc nejbližších a snaha o překonání sebe sama.

Sociální fobie se léčí pomocí farmak a kognitivně-behaviorální terapie či kombinací obojího. Při léčbě pomocí léků se předepisují zklidňovadla či antidepresiva. Používání léků tohoto typu vede k upravení biochemické nerovnováhy a tedy zmírnění úzkosti.

V rámci kognitivně-behaviorální terapie se u pacienta v rámci jednotlivých sezení postupně mění myšlenky o tom, čeho se bojí. Vychází se ze znalostí z kognitivní psychologie. Řeší se restrukturalizace a expozice umělých situací, ale v rámci domácích úkolů se pacienti musí pokusit vypořádat i se situacemi v reálném životě. Terapie může být skupinová i individuální. 

Existují i další metody jak se zbavit sociální fobie či minimálně podpořit již aplikovanou léčbu pomocí terapie či léků. Jednou z alternativních možností je podpůrná psychoterapie. Zmírňování úzkostí a strachu podpoří také aplikovaná relaxace a metody zklidňování dechu.

Díky moderní psychoterapii a účinným lékům je léčba sociální fobie možným a účinným řešením. Vyžaduje to však odvahu, sebezapření a pomoc od nejbližších osob. Díky odtabuizování tohoto tématu mají sociofobici stále více možností a způsobů, jak se se svou nemocí vypořádat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…