Správná komunikace vám pomůže rychle zapadnout do pracovního kolektivu i najít nové přátele

Správná komunikace vám pomůže rychle zapadnout do pracovního kolektivu i najít nové přátele
19. 02. 2020

Ne všichni lidé dokážou být ve společnosti jiných otevření, veselí a přirození. Pro mnohé z nás je pak velice těžké zapadnout do pracovního kolektivu. Nic není ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá. Dokonce i naprostí introverti mohou snadno zapadnout, pokud znají několik triků. Máme pro vás pár rad, které vám pomohou nebýt již páté kolo u vozu a zapadnout do jakéhokoliv kolektivu.

Dobrá komunikace je základem každého vztahu

Komunikace mezi lidmi je nesmírně důležitá v každé fázi našeho života. Ovšem ne všichni umíme dobře komunikovat. Díky tomu se pak dostáváme mnohdy do nepříjemných situací. Určitě si vzpomenete na to, jak jste někdy přišli do zcela nového kolektivu lidí, třeba v hospodě, a cítili jste se jako páté kolo u vozu. Anebo si vybavíte ten okamžik, když jste šli do zcela nové práce a nevěděli, co udělat proto, aby vás kolegové mezi sebe přijali.

Čtěte také:

Jak se naučit říkat NE a nestydět se za to

Máme pro vás několik tipů, které vám usnadní komunikaci s lidmi. Už se nikdy nebudete muset trápit s čím, co dělat anebo co říct, když si budete chtít najít nové přátele či kolegy. Tak jdeme na to!

Jak nám dobrá komunikace pomůže zapadnout do kolektivu

Žádný učený z nebe nespadl. Dobré komunikaci se můžeme naučit stejně rychle jako třeba vaření nebo jízdě v autě. Chce to jen vědět několik triků a nebát se toho.

Nejprve mlčte a naslouchejte

Prvním pravidlem je nejprve mlčet a poslouchat. Zpočátku pozorujte hlavně se okolí a seznamujte se s novým prostředím. Hlavně v nové práci dávejte pozor na to, co vám kdo říká, pozorujte zvyky, seznamujte se s novými úkoly. Tím si můžete udělat obrázek o tom, jak to v kolektivu chodí.

Snadno tak rozlišíte, kdo je v kolektivu vůdcem, kterého skupina poslouchá a vzhlíží k němu. Jestliže chcete do kolektivu snadno zapadnout, měli byste se spřátelit hlavně s tímto vůdcem. Když váš přijme on, bez problémů vás pak přijme i zbytek lidí.

Zapamatujte si jména lidí a oslovujte je

V každém novém kolektivu se snažte rychle naučit jména všech přítomných. Pokud po nich budete něco chtít, pak je vždy oslovujte jménem. Stejně jednejte vždy, když je zdravíte. Dáváte tak ostatním najevo, že o ně máte zájem. Kdykoliv nás totiž někdo osloví, automaticky se tak zvedá naše pozornost.

Pozor si však dávejte na to, jak se vám lidé představují a respektujte to, jak chtějí být oslovování. Mnozí lidé slyší třeba na svou přezdívku anebo nemají rádi zdrobnělinu svého jména. Berte to v úvahu a nezapomínejte na to.

Zajímejte se o lidi a situace kolem sebe

Každého potěší, když se ho někdy na něco zeptáme a zajímáme se o něj. Člověk se pak cítí důležitě a má dobrý pocit z toho, že je pro někoho jiného zajímavý. Jestliže chceme zanechat dobrý dojem na ostatní, musíte být bedlivý a rozhlížet se kolem sebe.

Povídejte si s lidmi a zajímejte se nejen o jejich pracovní život, ale i osobní. Ze začátku byste však měli být opatrní a nevyptávat se příliš. Především dávejte pozor na příliš osobní otázky, které by mohly ostatní spíše rozhodit. Sepište si třeba na papír několik témat, o kterých byste se mohli začít bavit a které jsou neutrální a nikoho neurazí.

Buďte slušní a vyhněte se intrikám

Než si všechny kolem sebe oťukáte, držte se chvíli zkrátka. Rozhodně se vyhněte vulgarismům nebo vtípkům, které by mohly někoho urazit. Pakliže se dostanete do nějakého konfliktu, jednejte v klidu, slušně a jednejte profesionálně.

komunikace muz

Slušnost si ale nepleťte s tím, že nebudete projevovat svůj názor. Lidé bez názoru nepatří mezi oblíbence. Takové lidi není nikdy slyšet a budou mít problémy se prosadit.

I neverbální komunikace o vás mnohé prozradí

Nejsou důležitá jen slova, která říkáme nebo píšeme, ale i to, co děláme. Neverbální komunikace je často podceňovaná složka komunikace. To je však velká chyba. Mnohdy o nás prozradí mnohem více než si myslíme.

Úsměv

Jestliže chcete udělat dobrý dojem na nové kolegy v práci, usmívejte se. Buďte pozitivní a dávejte si pozor na to, jak se tváříte. Nikdo nemá rád kakabuse, který se jen mračí. Zkuste se třeba před zrcadlem několikrát usmát, abyste věděli, jak skutečně vypadáte. Můžete tak nacvičit příjemný vzhled.

Gestikulace

Při mluvení, především pokud jsme nervózní, máme tendence kolem sebe příliš máchat rukama. Gestikulace je taktéž velice důležitá při komunikaci a měli bychom si na ni dávat pozor. Špatná gestikulace může ovlivnit to, jak nás lidé vnímají.

Jestliže jsou třeba vaše gesta uzavřená, pak se vám mohou uzavírat i lidé okolo. Můžete působit nepřístupně a defenzivně. Některý gesta dokonce vypadají agresivně nebo namyšleně.

Oční kontakt

Když s lidmi hovoříte, dívejte se jim přitom do očí. Nedostatek může znamenat nejen nízké sebevědomí, ale také nedostatek zájmu o druhé. Soustředěný oční kontakt naopak značí sílu, inteligenci, sebedůvěru a schopnost vést. Proto sílu neverbální komunikace nikdy nepodceňujte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…