Stydlivý měchýř znepříjemňuje život, dá se ale léčit

Stydlivý měchýř znepříjemňuje život, dá se ale léčit
16. 02. 2016

Člověku obvykle nedělá výrazné potíže v případě nutnosti vykonat potřebu na veřejných toaletách nebo třeba na WC v restauraci či u známých na návštěvě. Jsou ale také lidé, pro které tato situace znamená nepřekonatelný problém a jinde než o samotě doma se zkrátka nevyprázdní. Jejich problém se odborně nazývá paruréza, známý je i pod pojmem stydlivý měchýř, a nepříjemně ovlivňuje jejich život.

Co je to paruréza?

Paruréza, nebo také syndrom stydlivého měchýře, je v podstatě sociální fobie, tedy strach z toho, být někým sledován a kritizován. V tomto případě jde o obavu a ostych při močení na veřejných toaletách, respektive všude tam, kde jsou přítomné jiné osoby v určité vzdálenosti nebo hrozí, že by mohly přijít. Na rozdíl od urologických problémů, jako je například zánět prostaty, není tento problém způsobený fyzickým blokováním proudu moči, ale jde o psychickou poruchu, která se při močení na veřejnosti projevuje.

Člověk, kterého trápí stydlivý měchýř, se mimo domov vymočí jen obtížně, nebo dokonce vůbec. A to ani ve chvíli, kdy sám postižený chce nebo i opravu nutně potřebuje. Je zřejmé, že tyto problémy mohou zásadně a nepříjemně ovlivňovat jeho život. Paruréze člověk přizpůsobuje své aktivity, přijímá málo tekutin, vyhýbá se delšímu pobytu ve společnosti, a když už musí na toaletu, pustí například prudce vodu z kohoutku nebo spláchne toaletu, aby nebylo slyšet, že močí.

Stydlivý měchýř způsobuje stres

Prvotní příčina vzniku parurézy je většinou neznámá, nemocní si ale dobře vybavují chvíli, kdy se s problémem setkali poprvé. Většinou to bylo na dlouhé cestě, ve škole nebo v baru či restauraci, často v situaci, kdy na toaletu čekala řada dalších lidí. Postiženému se stáhly svaly a nemohl se vyprázdnit. Začal se bát, že na něj ostatní dlouho čekají, říkají si, co na toaletě asi dělá nebo v případě pánů, že na záchod šel jen okukovat další muže u pisoárů. Na základě těchto obav se vytvoří psychický blok, který se s nemocným táhne dál.

Ve vykonání potřeby pak lidem, které trápí paruréza, brání řada faktorů. Patří mezi ně třeba přítomnost dalšího člověka na toaletách nebo už jen představa, že by někdo mohl přijít. Dále je to třeba blízkost, kdy paruretici potřebují být daleko od ostatních lidí a mít čas, takže pokud za dveřmi někdo čeká, než se vymočí, cítí se pod tlakem a nejde jim to. Někomu vadí také velký hluk, kvůli kterému se nemůže soustředit, jinému zase ticho. Rozhodující je i podoba toalet, mužům může vadit pisoár, u kterého nemají dostatek soukromí. Problém může činit také kabinka, která není zcela uzavřená nebo nejde zamknout.

Všechny zmíněné faktory jen zvyšují stres, který brání ve vyprázdnění se. Nemocný se časem dostává do začarovaného kruhu. Už předem se bojí a je nervózní z toho, že se nezvládne vymočit, tento stres mu ve vykonání potřeby poté opravdu zabrání. Každý další pokus pak může syndrom ještě zhoršovat.

Jak poznáte, že vás trápí paruréza?

U každého se stydlivý měchýř může projevovat trochu jinak. Nemocní většinou mají problém vymočit se zejména při návštěvě veřejných toalet, ale také u známých na návštěvě nebo dokonce u sebe doma, pokud je přítomna návštěva nebo pokud někdo další čeká na toaletu. Závažnost postižení tímto syndromem může být od mírného stupně, kdy se paruretik může za určitých podmínek na veřejných toaletách vymočit, až po závažný stupeň, kdy postižená osoba zvládne vykonat potřebu jen o samotě doma.

Kromě nemožnosti vymočit se v přítomnosti ostatních lidí je příznakem onemocnění také dlouhý interval před začátkem močení. Tento fakt ještě nemusí nutně znamenat, že vás postihla paruréza. Pokud je však tento problém dlouhodobý, může skutečně jít o stydlivý měchýř.

Důležité pro odhalení syndromu je to, že při močení nejsou patrné další příznaky, které by mohly poukazovat na fyzickou překážku močení. Neobjevuje se pálení při močení, bolest podbřišku a podobně, jde čistě jen o psychický blok.

Odhalení stydlivého měchýře umožní jeho léčbu

Pokud váš problém zní paruréza, nevěšte hlavu. Stejně jako mnohé další psychické potíže, jde i syndrom stydlivého měchýře léčit. Důležité je, aby si nemocný uvědomil, že problém má a že ho chce řešit. Podle odborníků totiž trpí touto poruchou až 14 procent lidí, většinou mužů, ale jen velmi malá část se se svým problémem někomu svěří. Máte-li tedy potíže s močením, obraťte se na lékaře.

Nejdřív by se měla provést urologická vyšetření, která vyloučí jiné příčiny potíží, například infekci, mechanickou překážku nebo nějaké závažnější onemocnění. Pokud se žádné jiné problémy neobjeví, jde skutečně u parurézu jako psychický problém, kterou může pomoci řešit psycholog.

Paruréza a možnosti její léčby

Vhodný způsob léčby parurézy závisí na konkrétním člověku a situaci. Neexistuje jednotná léčba, důležitý je individuální přístup. Prvním krokem k úspěchu většinou bývá změna myšlení nemocného tak, aby nepovažoval močení na veřejnosti za problém a za něco, co se nesmí. Vyprazdňování je nezbytnou funkcí, kterou musí vykonávat všichni. A navíc je jedno, jakým způsobem. Neexistuje požadavek na správnou délku, rychlost, hlasitost a podobně.

Při menších obtížích se lidem doporučuje zaměstnat při vykonávání potřeby mozek něčím jiným a pokusit se nemyslet usilovně na to, že se potřebujeme vyprázdnit a nejde to. K řešení syndromu parurézy také slouží kognitivně-behaviorální terapie a návštěvy podpůrných skupin, kde se setkávají lidé trpící parurézou a navzájem se podporují, povzbuzují a sdílí své zkušenosti. Stydlivý měchýř se v závažných případech, kdy osoba trpí depresemi a vážnými úzkostnými stavy, může léčit také medikamenty. Urolog může pacientům nabídnout i katetrizaci močového měchýře, která spočívá v zavádění katetru do močové trubice tak, aby se mohli lidé mechanickou cestou vyprázdnit.

Rozhodnutí o ideálním způsobu léčby je dobré jej konzultovat s odborníkem, často se využívá kombinace několika metod. Dobrou zprávou na závěr je, že léčba většině paruretiků přináší zlepšení syndromu a mnohým i úplné vyřešení jejich problému.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…