Syndrom vyhoření - proč na nás působí a jak se ho zbavit?

Syndrom vyhoření - proč na nás působí a jak se ho zbavit?
01. 01. 2016

Nadměrné psychické a emocionální požadavky na osoby v zaměstnání mohou vést až ke stavu známému jako syndrom vyhoření. Název vychází z anglického burnout, tedy vyhořet, dohořet či vyhasnout. Tento druh vyčerpání je spojován především se špatným psychickým stavem člověka, způsobeným vazbou na vykonávané povolání. Důležitou roli zde sehrává odolnost jedince vůči stresu a jeho schopnost relaxace mimo pracovní dobu.

Příznaky syndromu vyhoření

Hlavním spouštěčem syndromu je většinou stres a také frustrace v práci. Každý člověk je jiným způsobem odolný se s těmito negativními faktory vypořádat, což záleží jednak na osobnosti a charakteru jedince, ale také na opoře, kterou pociťuje ze strany svého okolí. Pokud člověk podlehne, projevuje se pasivně, vyčerpaně a čiší z něj zklamání. V takových okamžicích musí zafungovat především rodina a blízcí přátelé, ale neméně důležitou roli hrají i spolupracovníci v zaměstnání.

Náhlá a akutní stresová situace k vyhoření nikdy nevede, v tomto případě je na vině pocit neutuchajícího chronického stresu a také časového presu. V současné době jsou na zaměstnance kladeny stále větší nároky na bezchybnost jednání. Pokud však k pochybení dojde, má to většinou závažnou dohru. S tím je následně spojen pocit, že člověk ať se snaží jakkoliv, nemůže nastoleným požadavků dostát a jeho vynaložená energie přichází vniveč a nemá efekt. Syndrom vyhoření je jev, se kterým se v setkáváme stále častěji a to především kvůli zvyšujícímu se životnímu tempu.

Syndrom vyhoření - koho může ohrozit?

V podstatě může syndrom vyhoření postihnout kohokoliv, kdo se dlouhodobě věnuje nějaké činnosti. Nejvíce náchylní jsou ti, kteří ve svém zaměstnání musí komunikovat s lidmi. Jednak jsou to tzv. pomáhající profese, což je spojeno především s oborem zdravotnictví, školství, sociální práce, práva či psychologie. Další ohroženou skupinou jsou pracovníci komunikačních provozů, jako jsou prodavači, novináři nebo telefonní operátoři. Riziková jsou však i zaměstnání, která neodpovídají kvalifikaci zaměstnance. V tomto případě je totiž jakákoliv aktivita demotivující. Ohroženi jsou i jedinci závislí na hodnocení druhých, do této kateogrie patří špičkoví sportovci, umělci nebo osoby samostatně výdělečně činné.

Kromě rizikových povolání mají k syndromu vyhoření větší sklon také lidé určité povahy. Soutěživí jedinci, perfekcionisté, pedanti neschopní odpočinku, lidé vysoce empatičtí nebo naopak málo asertivní, tedy neschopni prosadit své názory. Je potřeba se umět také adekvátně ohodnotit, lidé, kteří o sobě nemají valné mínění a převládají u nich depresivní a úzkostné stavy jsou jasnými adepty diagnózy syndrom vyhoření.

Všichni tito lidé jsou především zpočátku pro svou práci zapálení, možná mají někdy až vysoce idealistické představy. Nároky na sebe postupně více a více zvyšují a pokud se setkají s neúspěchem, hodnotí jej jako osobní porážku. A v tu ránu na scénu přichází syndrom vyhoření.

Syndrom vyhoření je nutné včas podchytit

Syndrom vyhoření prochází typicky celkem pěti fázemi.

Fáze nadšení

Na samém začátku překypuje člověk v práci elánem a nadšením. Činnost jej naplňuje, uspokojuje, je ochoten jí i hodně obětovat. Proto časem zapomene na své koníčky a jiné aktivity.

Fáze stagnace

Prvotní nadšení vyprchá a člověk zjistí, že není vše tak ideální. Znovu se zde objevuje potřeba začít vykonávat volnočasové aktivity.

Fáze frustrace

Člověk začíná pochybovat nad smyslem práce, kterou vykonává. Často je na vině nespolupracující klient nebo nadřízený.

Fáze apatie

Po delším časovém pocitu frustrace se objevuje tato fáze. Jedinec pracuje už pouze z povinnosti, bez zájmu, pouze kvůli přísunu peněz.

Fáze vyhoření

V této fázi už se zřetelně projevuje syndrom vyhoření. Člověk je emocionálně i fyzicky vyčerpaný.

Výše popsané fáze a pocity se vztahují k prožitkům týkajících se pracovního života. Je proto nutné jej odlišit od jiných, avšak podobných typů poruch. Například deprese se taktéž vyznačuje špatnou náladou, ztrátou energie, pocity bezmocnosti apod. Není však navázána pouze na pracovní prostředí, ale projevuje se i v rodinných vztazích. Pro depresivní stavy je navíc typický sezonní výskyt, probouzení se během spánku, lidé mají sklony k sebeobviňování.

Typickými projevy u syndromu vyhoření je naopak problematické usínání na rozdíl od deprese člověk neobviňuje sebe ale své okolí. Tím má blízko spíše k syndromu chronické únavy, který se projevuje obdobně. Schopnost soustředit se se snižuje, objevují se depresivní stavy, ovšem chronická únava má další fyzické projevy, jako je zvýšená teplota, bolest svalů, kloubů apod.

Syndrom vyhoření a jak se ho zbavit

Pokud je syndrom vyhoření teprve ve svém zárodku, může s ním účinně pracovat každý z nás. Nejdříve je třeba si uvědomit, že se u vás objevují příznaky syndromu vyhoření a pracovní povinnosti jsou nad vaše síly. S touto situací je totiž třeba něco dělat! Nejlepší je si vzít volno, odjet pryč a zamyslet se nad příčinami a řešením nastalé situace. Účinným prostředkem je začít se více věnovat koníčkům, zvolnit pracovní tempo a obklopit se rodinou a blízkými.

Vhodné je také do svého denního programu zařadit relaxaci. Existuje velké množství metod, díky kterým můžete posílit parasympatické nervy, které zpomalují srdeční tep aniž bychom je byli schopní ovládat vůlí. Proti nim antagonisticky fungují nervy sympatické, které naopak srdeční tep zrychlují. Ve vzdělávacích centrech je možné se seznámit s metodami jako je trénink dle Schulze, jóga nebo Tai-chi. Díky pravidelnému cvičení snížíte svalové napětí, tepovou frekvenci, krevní tlak a navodíte tělu klidové stadium.

Syndrom vyhoření potlačíte i díky pohybu

Pokud je tělo vystaveno svalové zátěži, vylučuje z těla endorfiny, jinak také nazývané jako hormony štěstí. Jejich pozitivní účinky na mozkovou činnost jsou lékařsky prokázané, proto je zařazení pravidelného cvičení výslovně doporučováno. Snižují se tím pocity napětí, posiluje se sebevědomí, depresivní vjemy jsou potlačeny. Zpočátku stačí zařadit pravidelné procházky, současně je dobré podpořit stav relaxačními technikami. Sport by vás měl především bavit a sloužit jako forma odreagování.

Tyto metody by vám měli pomoci snést lépe pracovní zátěž, ovšem ne vždy to musí být dostatečné. Pokud je toho na vás i v tomto stádiu stále hodně, doporučuje se pokusit se promluvit s nadřízenými o možných změnách. Ať už by se jednalo o přeřazení na jinou pozici nebo zkrácení úvazku. Jestliže však vaší žádosti vyhoveno není a syndrom vyhoření se prohlubuje, člověk by měl zvážit změnu zaměstnání.

V pokročilém stadiu je vhodné vyhledat pomoc psychologa či psychiatra. Využívají se různé psychoterapeutické postupy, jedním z nich je například daseinanalýza. Pomocí této techniky se člověk snaží pochopit význam své existence, snaží se mu ukázat jedinečnost a neopakovatelnost člověka. Jinou metodou je logoterapie, která pomáhá vyhořelému člověku nalézt smysl života na míru pro sebe sama.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…