Chcete vědět, jak být kreativní? Stačí se otevřít novým výzvám a přestat se bát

Chcete vědět, jak být kreativní? Stačí se otevřít novým výzvám a přestat se bát
16. 05. 2018

 Jste obklopeni lidmi, kteří srší jedním nápadem za druhým a vy jste ráno rádi, že vstanete z postele a prožijete den bez komplikací? V tom případě byste měli začít něco dělat a vyvést svůj život z šedi.

Kreativita se skrývá v každém z nás, takže výmluvy typu „já ale nejsem kreativní“ jsou zcela mimo. Ukážeme vám pár triků, jak být kreativní, abyste se mohli vyrovnat svému okolí anebo si prostě jen tak zpříjemnit den. Kreativita totiž většinou stojí nejen za skvělými nápady, ale může vám pomoci i v práci.

Čtěte také:

Afirmace - síla vlastní myšlenky

Co to je kreativita? Způsob, jak být originální

Kreativita nebo také tvořivost představuje soubor schopností, které člověku umožní dosáhnout uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. S přílivem kreativity vznikají nová a originální díla či myšlenky. Pokud o sobě někdo tvrdí, že je kreativní, znamená to, že dokáže nad věcmi a problémy přemýšlet a uvažovat jiným a originálnějším způsobem než ostatní. A to je v dnešní vysoce konkurenční společnosti velké plus.

Kreativita dřímá v každém z nás

Kreativita je způsob myšlení, který z vás může udělat hvězdu nejen v okruhu přátel a v rodině, ale také třeba na pracovním pohovoru. Mnoho zaměstnavatelů hledá pro své firmy a do svého kolektivu právě kreativní lidi, kteří mohou přispět k rozvoji firmy. I když si myslíte, že vy zrovna kreativní nejste, opak je pravdou. Tvořivost pouze dřímá v každém z nás a čeká na probuzení!

A co je především potřeba udělat k tomu, jak být kreativní? Změnit náš uzavřený způsob myšlení na otevřený. Je potřeba se zbavit jakýchkoliv omezení a překážek, které nám v rozvoji tvořivosti brání. Nejčastější překážkou je strach ze ztrapnění nebo z neúspěchu. A právě to byste měli hodit za hlavu a otevřít se nejen novému myšlení, ale především novým výzvám.

Jak být kreativní: projděte se nebo udělejte každý den něco jinak

Jestli máte pocit, že tvořivost není vaše silná stránka, poradíme vám několik tipů na to, jak být kreativní. Díky nim můžete svou kreativitu popostrčit a ukázat sobě i okolí, že i vy dokážete být originální.

Zbavte se strachu z trapasu

Na jednu stranu víte, jak být kreativní, ale na druhou stranu vás stále něco brzdí. Tou nejčastější brzdou je strach ze ztrapnění. Zkuste tento strach potlačit a nebojte se odvázat. Váš nápad může být právě to, co od vás okolí potřebuje. A i kdyby se vám někdo vysmál, hoďte to za hlavu.

Žádný učený z nebe nespadl. Dokonce i slavnému Newtonovi trvalo řadu let, než rozpracoval své teorie o gravitaci. A věřte, že se našlo mnoho lidí, kteří se mu posmívali. A podívejte, co dokázal. Proto se nenechte vykolejit počátečními neúspěchy.

jak být kreativní

Projděte se

Někteří vědci tvrdí, že kreativitu podpoříte chůzí. Někdy se vám může stát, že budete sedět v práci za počítačem a zaseknete se nad nějakým úkolem. V tom případě je čas vstát od stolu a projít se po pokoji. Právě chození vám může pomoci přijít na skvělé nápady. Neustálé sezení je to nejhorší, co můžete udělat. Jestli je na tom něco pravdy, budete muset zkusit sami.

Udělejte každý den něco jinak

Jestli budete každý den dělat to stejné, nejenže se váš život přesune do rutinních kolejí, ale především budete potlačovat svou tvořivost. Nebudete mít šanci objevit něco nového, pokud nebudete otevřeni novým věcem. Zkuste proto každý den udělat něco trochu jinak. Stačí si třeba k večeři zapálit svíčku, jet do práce jinou cestou nebo ochutnat nějaké exotické jídlo. Právě malé krůčky vedou časem k velkým věcem.

Pozitivní myšlení přispěje k tomu, jak být kreativní

Myslet pozitivně je nesmírně důležitá rada pro to, jak být kreativní. Proč? Jestli budete pořád obklopeni negativními vlnami, blokujete tak potenciální skvělé nápady. Málo kdo vytvoří něco převratného s negativním přístupem ke světu. Když je člověk šťastný a spokojený, naše přemýšlení je otevřenější. Máme pocit, že nic není problém a snažíme se vidět více do dálky.

Buďte trochu jako dítě

Není to náhoda, že děti jsou mnohem více kreativnější, než dospělí lidé. My dospělí jsme neustále omezeni pravidly, které nám udává společnost. Přemýšlíme, co můžeme dělat, co se hodí a co už je za hranicí. A právě tato pravidla často omezují naši kreativitu. Zkuste se dívat na svět očima dítěte, které se neustále vyptává, vše prozkoumává, zkouší. Nebojte se tak trochu pravidla porušovat.

Jděte do přírody a dopřejte si klidu

Procházka v přírodě dělá s naším mozkem divy. Pobyt na čerstvém vzduchu vám pročistí hlavu. Mnoho lidé také snadněji naleznou kreativní inspiraci, když jsou pouze sami se sebou a mají čas soustředit se na svou práci.

Běžte se na hodinku projít do lesa, parku anebo si sedněte na zahrádku a dopřejte si trochu klidu a relaxace. Jestli vás něco napadne, ihned si to zapište do mobilu nebo deníčku, který byste měli nosit neustále u sebe. Nikdy totiž nevíte, kdy na vás tvořivost zaútočí.

Jak být kreativní? Spolupracujte s ostatními

Myslíte si, že musíte vše zvládnout sami? Chyba. Často na ty nejlepší nápady přijdete v obležení dalších lidí. Vždyť přeci víc hlav víc ví. Proto se nebojte svěřit kolegům nebo blízkému okolí a zkuste si nad nějakým úkolem zapřemýšlet skupinově. Spolupráce s ostatními se dost často vyplácí a nese plody úspěchu. A opět zde myslete na to, že se nemusíte za svoje nápady a názory stydět. 

Pořádně se vyspěte

A závěrečná rada na závěr, kterou ocení určitě všichni vytížení lidé. Dopřejte si dobrý spánek. Když nebudete vyspaní a odpočatí, i váš mozek bude unavený a nebude se mu chtít přemýšlet. A už vůbec ne kreativně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…