Jak si zvýšit sebevědomí? Soustřeďte se víc na sebe a nesrovnávejte se s ostatními

Jak si zvýšit sebevědomí? Soustřeďte se víc na sebe a nesrovnávejte se s ostatními
07. 02. 2018

Strach z budoucnosti, pocity méněcennosti, přehlížení a nedůležitosti, pokládání se za nezajímavého, nedůvěra v sebe sama. To jsou některé z projevů nízkého sebevědomí, které vám mohou pořádně znepříjemnit život a způsobit komplikace jak v pracovním, tak i osobním životě. Jak si zvýšit sebevědomí? Bude potřeba začít přemýšlet jinak a nastavit svou mysl tak, abyste sami sebe zbytečně neshazovali. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je to mnohem lehčí, než si myslíte.

Ani vysoké, ani nízké sebevědomí

Zatímco nízké sebevědomí vám podráží nohy a sráží vás k zemi, příliš vysoké sebevědomí také není pro spokojený život to pravé. Ale nebojte se, zvýšit sebevědomí neznamená, že se z vás musí stát sebestředný člověk s pocitem vlastní neomylnosti. Důležité je zvýšit si sebevědomí tak, abyste měli sebevědomí zdravé. To znamená, abyste si uvědomovali vlastní hodnotu, znali své přednosti, ale také byli ochotni připustit své nedostatky, dokázali se s nimi vyrovnat a poučili se ze svých chyb.

Čtěte také:

Jak zvýšit sebevědomí?

Sebevědomí si budujeme po celý život

Sebevědomí není nic, co bychom získali ze dne na den. Zdravý vztah k sobě samému a sebevědomí si každý člověk buduje po celý svůj život. Zásadní vliv na sebevědomí ale má zejména období dětství a dospívání. Právě nejrůznější křivdy, negativní zkušenosti včetně ponižování či potlačování osobnosti dítěte ze strany rodičů, kamarádů či ostatních lidí mohou vyústit v nízké sebevědomí v dospělosti, které pak může zásadním způsobem negativně ovlivňovat celý další život.

Ale nezoufejte – přesto, že si nesete nějaké rány z nejzranitelnějšího období vašeho života, tedy dětství nebo dospívání, nic není ztraceno. Nízké sebevědomí lze totiž zdravě zvýšit i v dospělosti.

Jak si zvýšit sebevědomí? Prvním krokem je uvědomění

Jste si vědomi svého nízkého sebevědomí, víte, že vám způsobuje nejrůznější potíže a chcete s tím konečně něco udělat? Pak jste na dobré cestě a už jste udělali ten nejdůležitější krok pro zvýšení svého sebevědomí. Mnoho lidí si totiž tento problém nikdy neuvědomí a celý život pak trpí kvůli svému nízkému sebevědomí. Jakmile tedy víte, že vás trápí nízké sebevědomí, stačí začít pracovat na jeho zvýšení. Bude to chtít vytrvalost a odhodlání, nebude to vždy snadné, ale stojí to za to!

Pro zvýšení nízkého sebevědomí na sobě budete muset zapracovat

Rozhodli jste se pro změnu a zajímá vás, jak si zvýšit sebevědomí? Potřebovat budete hlavně vytrvalost. Uzdravení nízkého sebevědomí je běh na dlouhou trať a vyžaduje to, abyste na sobě neustále pracovali. Cesta za zdravým sebevědomím je zdlouhavá a plná překážek. Žádné vás nesmí odradit a svést z vytyčené trasy. Jak si zvýšit sebevědomí?

  • S nikým se nesrovnávejte – každý člověk je jiný, umí jiné věci a má za sebou jiný životní příběh. A věřte, že každý má také své problémy. Nechtějte žít život někoho jiného. Soustřeďte se na svůj život a na to, v čem jste dobří, co vás baví a co vám jde. Každý má své přednosti.
  • Odměňujte se za své úspěchy – chyby si umí vyčítat každý. Jak často se ale sami pochválíme za to, že se nám něco povedlo? Mějte se rádi a místo výtek se chvalte, odměňujte a užívejte si své úspěchy – ať už jsou jakkoliv drobné.
  • Nebojte se říct NE – uvědomte si, že na vašem nesouhlasu či odmítnutí není nic špatného. Je to vaše právo, které vám nikdo nesmí brát. A nemějte strach, že vám vaše NE budou lidé vyčítat nebo vás kvůli tomu přestanou mít rádi. Nedělejte věci kvůli ostatním, ale hlavně kvůli sobě.
  • Nezlobte se za kritiku – kritika je nepříjemná a ne každý ji umí snést. Snažte se ji ale přijímat bez zbytečných emocí a využívejte ji ve svůj prospěch. Poslouchejte, co vám ostatní vytýkají a zamyslete se nad tím, zda náhodou nemají pravdu. Pokud je kritika oprávněná, může vám pomoci být lepším. A pokud není, povzneste se nad ni.

Jak si zvýšit dlouhodobě sebevědomí2

Bojíte se, že to sami nezvládnete? Požádejte o pomoc

Pokud vás trápí nízké sebevědomí a marně se snažíte o jeho uzdravení, nebojte se obrátit na odborníky a nechat si podat pomocnou ruku. S tím, jak si zvýšit sebevědomí, vám pomůže psychoterapeut nebo osobní kouč. Existují také skupinové kurzy, kde ucítíte podporu ostatních lidí, které trápí stejné problémy a kterým můžete na oplátku pomoct zase vy. Někomu zase mohou vyhovovat online kurzy pomáhající zvýšit sebevědomí nebo nejrůznější knihy, které vám pomohou nastavit myšlení tak, abyste dospěli ke zdravému sebevědomí.

Sobectví není cestou k tomu, jak si zvýšit sebevědomí

Díky zdravému sebevědomí se zbavíte pochybností o sobě sama, začnete se jinak dívat na sebe i na svět kolem vás. Zbavíte se nejrůznějších problémů, stresu i zdravotních obtížích, které vám vaše nízké sebevědomí a nedůvěra v sebe mohla způsobovat. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a váš život se promění k lepšímu ve všech oblastech – budete se lépe cítit v práci, osobním životě i vztazích.

A nebojte se – zdravé sebevědomí rozhodně neznamená, že se stanete namyšlenými sobci, kteří přehlížejí všechny kolem sebe a jsou zahledění jen do sebe. Naučíte se ale to, že je důležité myslet v první řadě na sebe a nerozdávat se jen proto, abyste se ostatním zavděčili. Uvidíte, že si vás okolí bude mnohem více vážit, když si budete vědomi své vlastní hodnoty a budete mít vlastní hrdost.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…