Přírodní antidepresiva si můžeme vypěstovat i doma

Přírodní antidepresiva si můžeme vypěstovat i doma
20. 03. 2016

Pokleslá nálada, patologický smutek i absence prožívání potěšení. To jsou základní příznaky, které doprovází závažné a zároveň velmi časté civilizační onemocnění – depresi. Deprese se však vyskytuje v různých fázích a v případě, trpíte-li lehkými nebo středně těžkými depresemi, nemusíte hned sahat po syntetických antidepresivech na předpis. Kolem nás se vyskytují různé bylinky i potraviny, které patří mezi přírodní antidepresiva a mohou nám se zlepšením nálady pomoci.

Výhody přírodních antidepresiv

Zatímco syntetická antidepresiva obsahují účinné látky ve velké koncentraci a proto jsou dostupné jen na předpis, ty přírodní jsou mnohem šetrnější, mírnější a obvykle vykazují i menší počet vedlejších účinků. Vzhledem k tomu, že účinné látky zpravidla nejsou silně koncentrované, je použití přírodních antidepresiv relativně bezproblémové, na druhé straně však zabírají jen na lehčí, eventuálně středně těžké formy deprese.

Je třeba si uvědomit, že zlepšit náladu a pocity potěšení lze mnoha způsoby a možnost užívání silných léků by měla být až tím posledním. Přírodní antidepresiva však nelze brát zcela na lehkou váhu, jelikož jsou taktéž účinná. Rozhodně se nesmí kombinovat s těmi syntetickými bez předchozí konzultace s odborníkem. Účinek přírodních antidepresiv podpoříte také celkovým zdravým životním stylem, od pohybu přes kvalitní jídelníček. To vše jsou jednotlivé střípky, které do sebe zapadají a jako celek vedou k veselému a plnohodnotnému životu.

Antidepresiva z přírody – bylinky i jídlo

Kolem nás roste celá řada rostlin, které obsahují takové látky, které účinně pomáhají při boji s lehkými depresemi a vedou ke zlepšení nálady. Jsou to např. bazalka, třezalka, šafrán, magnolie, heřmánek či levandule. Z jídla pak pomohou zlepšit náladu ovesné vločky, rybí tuk nebo hlávkové zelí. Na jednotlivá přírodní antidepresiva se podíváme podrobněji.

Serotonin, tyrosini Omega 3 mastné kyseliny

Psychický stav ovlivňuje u lidského organismu celá řada látek. Důležitý je např. hormon serotonin, který je známý jako hormon štěstí. Jeho nedostatek způsobuje časté změny nálad, nespavost i úzkosti. Důležitá je také aminokyselina tyrosin, která posiluje mozkovou činnost a slouží k potlačení úzkostí. Podstatné jsou také Omega 3 mastné kyseliny nebo aminokyselina L-tryptofan. Účinných látek je však velké množství a na organismus působí různě. Často se nachází právě v silicích bylin. Je však třeba upozornit, že nálady do velké míry ovlivňují i vitamíny a minerály, ať už jde o vit. C, A, E nebo zinek, hořčík či selen. To je také důvod, proč je často nejúčinnějším lékem proti depresím změna životního stylu a dodržování zásad zdravého stravování.

Bazalka jako přírodní antidepresivum

Ačkoliv používáme bazalku velmi často v kuchyni a mnozí si ji i sami pěstujeme, často si neuvědomujeme silnou antidepresivní schopnost. Bazalka patří k účinným pomocníkům při boji se špatnou náladou, stresem nebo úzkostí. Konzumace bazalky podporuje také celkovou činnost trávicího ústrojí a pomáhá při problémech s močovými cestami. Pokud chceme využít antidepresivních schopností této byliny, můžeme ji v hojném množství užívat v kuchyni, stejně tak si z usušených lístků můžeme připravit čaj nebo nálev. Bazalka je dobrá také pro přípravu chutného pesta, které lze v chladu uchovat i po několik týdnů.

Třezalka jako přírodní antidepresivum

Mezi vůbec nejúčinnější přírodní antidepresiva se již řadu let považuje třezalka tečkovaná. Doporučuje se všem, kteří trpí lehkými depresivními stavy v závislosti na roční cykly, především pak podzimní deprese. Pomáhá tlumit pocity strachu, neklidy i celkového psychického vypětí. Užívání třezalky vede k celkovému probuzení metabolismu, rovněž má blahodárný vliv na trávicí ústrojí. Tlumí, ale neuspává, což je pro mnoho uživatelů přírodních i syntetických antidepresiv velmi důležitý faktor. Vzhledem k tomu, že obsahuje poměrně velké množství účinných látek, je užívání třezalky spojeno i s různými vedlejšími účinky, nejčastěji s nechutenstvím či výskytem vyrážek a dalších kožních onemocnění. Je třeba upozornit i na snížení účinků hormonální antikoncepce. Třezalku lze užívat ve formě čajů, ale také volně dostupných tablet či kapek.

Šafrán jako přírodní antidepresivum

Pokud hledáte účinné přírodní antidepresivum, ale třezalka vám nevyhovuje z důvodu velkého množství možných nežádoucích účinků, vhodnou alternativou je šafrán. Je třeba zmínit především jeho schopnosti rychlého navýšení hladiny serotoninu, který má na náladu velmi silný vliv. Šafrán je navíc antidepresivem, které působí ve srovnání s jinými prostředky velmi rychle. Podle mnohých výzkumů jsou pozorovatelná zlepšení již po dvou týdnech pravidelného užívání. Šafrán lze užívat prostřednictvím extraktu, koření i výluhu.

Magnolie jako přírodní antidepresivum

Magnolie je keř, který je oprávněně důležitým léčebným prostředkem v tradiční čínské i japonské medicíně. V oblasti přírodní medicíny se nejčastěji užívají výtažky z kůry magnolie, které vykazují uklidňující účinky, dále podporují paměť i celkovou mozkovou činnost. Výtažky z kůry magnolie se nejčastěji užívají ve formě potravinových doplňků. Často bývají zkombinovány s jinými účinnými látkami, které účinnost přípravku podporují. Ve formě tablet jsou výtažky z magnolie populární mezi studenty, pracovníky na vysokých postech, lidmi, trpící nespavostí a všemi, kteří jsou vystaveni stresovým situacím.

Levandule jako přírodní antidepresivum

Díky své silné, výrazné příjemné vůni se stala levandule podstatnou rostlinou při aplikování aromaterapie. Právě samotná vůně působí antistresově a antidepresivně, z toho důvodu se často přidává do bylinných polštářků, které nám zajistí kvalitnější spánek a uklidnění. Z levandulového květu lze připravit kvalitní čaj, který navíc pomůže při snížení krevního tlaku nebo snížení psychického napětí.

Heřmánek jako přírodní antidepresivum

Heřmánek patří mezi oblíbenou bylinu i v našem prostředí. Mimo nejrůznější blahodárné účinky vykazuje i pozitivní antidepresivní působení. Stejně jako levandule je heřmánek velmi aromatický a již samotná vůně nás může uklidnit a povzbudit. Heřmánek bývá častou součástí různých uklidňujících čajových směsí, také se používá jen čistý heřmánkový čaj. Z této byliny lze připravit také nálev, extrakt nebo kapky.

Další byliny

Kromě zmíněných bylin byly antidepresivní účinky prokázány také u kozlíku lékařského, květu prvosenky, meduňky nebo šalvěje.

Jídlo jako přírodní antidepresivum

Je třeba upozornit, že také řada potravin pomáhá ke zlepšení nálady. Takovými jsou například cereálie, ořechy, zeleninové šťávy, hlávkové zelí, mléčné výrobky, ryby a rybí tuk a další. Je tomu tak díky často velkému obsahu vitamínů a také omega 3 mastných kyselin (obzvláště u ryb), které prokazatelně ovlivňují náladu a brojí tak proti lehkým depresivním stavům.

Ať už vás trápí špatná nálada vlivem počasí, stresových situací nebo jiných okolností, vyzkoušejte nejprve přírodní antidepresiva, která jsou k vašemu organismu mnohem šetrnější než ta syntetická, jsou dostupná bez předpisu a zpravidla nevykazují výrazné vedlejší účinky. Pokud však depresivní stavy neodezní, poraďte se s lékařem a popřemýšlejte nad ideálním řešením vašich problémů. Je třeba upozornit, že u těžších forem deprese jsou syntetické prostředky takřka nevyhnutelné, jelikož ty přírodní nejsou dostatečně silné a koncentrované.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…