Přírodní antioxidanty a jejich vliv na funkci mozku

Přírodní antioxidanty a jejich vliv na funkci mozku
20. 03. 2016

Pojmy jako antioxidanty nebo volné radikály slyšel mnohokrát snad každý z nás. Zejména s prvním z pojmů se často setkáváme v souvislosti se zdravou výživou a péčí o tělo a jde také o slovo, které je velmi oblíbené v nejrůznějších reklamních kampaních i na obalech různých výrobků. Ne každý však dokáže přesně říci, co antioxidanty vlastně jsou, případně jak nám volné radikály škodí a proč bychom měli usilovat o jejich omezení.

Co jsou antioxidanty a volné radikály

Volné radikály jsou zjednodušeně řečeno přirozeně se tvořící "odpadky" v našem těle. Jde o látky, které již tělo nevyužije, avšak v případě, že jich je mnoho, mohou mít nepříznivý vliv na naše zdraví. Přispívají k opotřebování buněk a tkání, a tím způsobují předčasní stárnutí. Mimo to mají vliv na kardiovaskulární onemocnění, zvyšují šance vzniku nádorů nebo degenerace. A vliv mají i na oslabování imunity, v horších případech dokonce na neplodnost.

A právě antioxidanty jsou látky, které omezují aktivitu volných radikálů nebo snižují pravděpodobnost jejich vzniku, což má pozitivní vliv na náš organismus. Jak již samotný název antioxidantů napovídá, působí proti oxidaci. Existují také výzkumy, které potvrzují vliv antioxidantů na podporu funkce mozku, koncentraci i paměť. Antioxidanty existují jak přírodní, tak syntetické, tedy uměle vytvořené.

Některé rostliny obsahují tak velké množství účinných antioxidantů, že je celé považujeme za přírodní antioxidanty. Je však i mnoho rostlin, které antioxidanty obsahují také, nicméně v takové dávce, že bychom jich museli přijmout opravdu velké množství, aby se mohl nějak projevit účinek. Takové rostliny za přírodní antioxidanty přímo neozančujeme, avšak mnohdy se z nich vytvářejí různé koncentrované produkty nebo se přidávají do směsí, které antioxidační účinky mají.

Přírodní antioxidanty

  • ostružiny
  • borůvky
  • lékořice
  • dobromysl
  • kopr
  • maliny
  • černý rybíz
  • máta
  • brusinky
  • zelený, černý a žlutý čaj
  • grepová semínka
  • červené víno
  • tymián a rozmarýn
  • kůra pomerančů a citronů

Nejvíce antioxidantů obsahuje ovoce a zelenina v BIO kvalitě, proto bychom se měli snažit o jejich konzumaci v co největší míře. Důležité je dbát na pestrost, aby bylo spektrum antioxidantů co nejširší, ne pouze omezené na jeden druh. 

Kromě výše zmíněných potravin, které lze považovat za přírodní antioxidanty, nalezneme účinné látky v menší míře také v koření jako je hřebíček, kmín nebo zázvor, v odvaru z obilnin, ve vyzrálých rajčatech, v grepech či žlutých pomerančích, v meruňkách i broskvích, ale třeba i v dýni, cukrovém melounu či exotickém ovoci od kiwi až po papáju a mango. Přírodní antioxidanty do těla dodáme také konzumací špenátu, červeného zelí, kapusty, olivového oleje, švestek, bezinek, cukety, bílého zelí, jablek, případně ženšenového čaje.

V našem jídelníčku by kvůli obsahu přírodních antioxidantů i dalších prospěšných látek neměly chybět kromě čerstvé zeleniny, ovoce a přírodních čajů také luštěniny a celozrnné výrobky. A pokud bychom chtěli pro své zdraví udělat ještě více, není od věci zařadit i některé z takzvaných superfoods, neboli zdravých potravin s obzvlášť velkým množstvím prospěšných přírodních látek. Jde zpravidla o exotické potraviny, které však běžně seženete v prodejnách zdravé výživy. Ideální způsob, jak tělu dodat přírodní antioxidanty a další prospěšné látky je přidávání superfoods do různých jídel - alespoň lžičku denně. Ať už jde o chia semínka do ovesné kaše, kakaové boby k zahnání chuti na sladké, nebo třeba sklenice mladého ječmene do ovocného smoothie po ránu.

Superfoods - přírodní antioxidanty

Acai - bobule rostoucí na palmách v brazilských pralesech. Údajně jeden z nejsilnějších antioxidantů

Aloe vera - rostlina původem ze severní Afriky

Goji - neboli kustovnice čínská, pocházející původně z Himalájí

Chia semínka - semínka z rostliny jménem šalvěj hispánská. V malé dávce obsahují velké množství energie

Chlorella - sladkovodní japonská řasa

Kakaové boby - ideální čistý zdroj přírodních antioxidantů

Spirulina - zelené sinice s vysokým obsahem bílkovin i antioxidačních látek

Mladý ječmen - prášek z listů mladého ječmene, původem z Nového Zélandu, velmi vyhledávaný pro své antioxidační účinky

Čokoláda pro zlepšení paměti? Přírodní antioxidanty jako podpora funkce mozku i paměti

Říká se, že čokoláda je dobrá pro mozek, soustředění i paměť. Nejen, že je to skvělá záminka, proč si tuto pochoutku čas od času bez výčitek dopřát, ale jde skutečně o tvrzení založené na pravdivých podkladech.

Samozřejmě to nefunguje tak, že čím více čokolády spořádáme, tím lépe nám to bude myslet. Vliv čokolády na podporu funkce mozku je způsoben antioxidanty obsaženými v kakaových bobech. Mléčná čokoláda s karamelovou náplní nebo oříškové pralinky vám v tomto ohledu tedy žádnou službu neudělají - pokud chcete podpořit funkci mozku, volte co nejkvalitnější čokoládu s opravdu vysokým podílem kakaa, nebo ještě lépe přímo kakaové boby. A nejlepší možnou volbou jsou kakaové boby nepražené, které si zachovávají největší množství prospěšných látek.

A které další potraviny s obsahem antioxidantů nám pomohou s koncentrací a podpoří naši paměť? Při pravidelné konzumaci je to například brokolice nebo květák, vlašské ořechy, koření kari, celer, nebo borůvky.

Zejména borůvky nebo další ovoce s obsahem antioxidantů jsou nejvhodnější svačina například k učení - kromě toho, že samy o sobě podporují funkci mozku, obsahují navíc fruktózu neboli ovocný cukr, který dodává rychlou energii.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…