Psychohygiena pro každý den: Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres

Psychohygiena pro každý den: Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres
07. 08. 2019

Stres – slovo, které nás všechny děsí, všichni ho zažíváme a všichni se jím oháníme. Stres přece může za to, že se necítíme dobře, jsme podráždění a zlí na své okolí. V dnešní rychlé době je stresu opravdu hodně, potřebujeme stíhat spoustu věcí, abychom využili všech možností, které nám tato doba dává. Často pak zapomínáme na odpočinek a na to, že bychom měli více myslet na sebe a na svou pohodu. A tak jako naše tělo potřebuje hygienu ke svému zdraví, tak i naše mysl potřebuje očišťovat, aby nebyla oslabená. Potřebuje tedy něco, čemu říkáme psychohygiena.

Psychohygiena pro duševní pohodu

Co si představit pod pojmem psychohygiena? Jde o obor, který se zabývá rozvojem a podporou duševního zdraví. Výsledkem jsou pak různá opatření a zásady duševní hygieny, které nám umožňují chránit a upevňovat své duševní zdraví a zvyšovat svou odolnost vůči škodlivým vlivům okolí. Díky správné duševní hygieně si zvládneme nastolit a udržovat duševní rovnováhu, předcházet psychickým obtížím a lépe se vyrovnávat s nejrůznějšími problémy. Přečtěte si rady, jak být šťastný každý den nebo si přečtěte naše afirmace na přivolání štěstí

Čtěte také:

Vyzkoušejte afirmace na úspěch! Z našich 45 variant pro každý den si vybere každý

Prevence stresu i nemocí – to je psychohygiena

Pokud budete dodržovat zásady duševní hygieny, přinese to samé pozitivní účinky na vaše psychické zdraví, ale i na to fyzické. Tělo totiž s duší velmi souvisí – psychohygiena je tak dobrou prevencí veškerých nejen psychických, ale i psychosomatických onemocnění, která se projevují třeba různými bolestmi. Díky správné duševní hygieně budete vyrovnaní, spokojení a budete se cítit mnohem lépe, protože se zvládnete vyhýbat stresu, případně jej budete lépe zvládat.

Výkonnější a spokojenější díky správné duševní hygieně

V důsledku budete výkonnější v práci, protože budete umět kvalitně odpočívat a pak se lépe koncentrovat na práci. A to, že se dobře cítíte, z vás bude vyzařovat, takže budete příjemněji působit i na své okolí, což vám může pomoci upevnit a zlepšit sociální vztahyTo všechno zní krásně, ale jak toho dosáhnout? Poradíme vám, jak si přát, aby se vám sny splnily

Jak na životní spojenost?

Psychohygiena zahrnuje správnou životosprávu, uvolňující relaxační cvičení, ale třeba i správné pracovní prostředí. Jelikož trávíme většinu času prací, ve které jsme navíc častěji ve stresu a vypětí, je důležité a vhodné si pracovní prostředí upravit, abychom se v něm cítili co nejlépe.

Zaměřte se na prostředí, ve kterém trávíte nejvíc času

  • Je tedy potřeba dbát na jeho čistotu, kvalitní a funkční vybavení, mělo by být dobře osvětlené, se správnou a příjemnou teplotou, vlhkostí vzduchu, přísunem čerstvého vzduchu a třeba také zbaveno hluku. Takové prostředí, ve kterém vám bude příjemně a kde budete svůj čas trávit rádi, bude mít i pozitivní účinky na vaši duševní pohodu, a tím i na fyzické zdraví. Přečtěte si, jak si doma vytvořit hygge prostředí

Duševní hygiena říká: Jste to, co jíte

  • Psychohygiena do sebe zahrnuje i zmíněnou životosprávu. Jde o celý soubor podmínek pro psychickou pohodu. Zahrnuje v první řadě pestrou a vyváženou stravu bohatou na všechny látky potřebné pro váš organismus. Důležité je se nepřejídat, ale také nehladovět, dbát na přísun vitamínů, minerálů, bílkovin i zdravých tuků.

Poděkujte svému tělu sportem

  • Správné stravování je potřeba doplnit také pravidelným pohybem. A je v podstatě jedno, jestli se vrhnete na nějaký sport, nebo jen začnete více chodit na procházky. K duševní pohodě přispívá i relaxační cvičení, zejména jóga. Obecně lze říct, že jakýkoliv pohyb vás udrží v kondici, a navíc si při něm příjemně „vyčistíte hlavu“. Vyzkoušejte například jógu pro začátečníky nebo nový sport plogging

Naučte se odpočívat a nic nedělat

  • Psychohygiena neznamená být neustále aktivní, ale naopak se čas od času dopřát kvalitní odpočinek. Pokud nebudete dostatečně spát a neuděláte si během dne čas na jakýkoliv relax, svému fyzickému ani psychickému zdraví tím rozhodně nepomůžete. Proto mezi zásady duševní hygieny a zásady dobré životosprávy patří i pravidelný spánek a odpočívání, při kterém se nám obnoví síly na další výkony.

Pečujte o mezilidské vztahy, i to je duševní hygiena

  • Psychohygiena pracuje i s citovou pohodou – člověk potřebuje harmonické prostředí, rodinné zázemí a dobré vztahy. Nemůžeme ale pouze vyžadovat, aby se k nám ostatní chovali pěkně. Potřeba je také respektovat potřeby druhých, naslouchat jim a snažit se budovat kvalitní vazby se všemi lidmi kolem sebe. 

Psychohygiena pro kvalitní a spokojený život

Nyní už víte, jak provádět duševní hygienu a nic vám nebrání tyto zásady vyzkoušet. Uvidíte, že se při jejich dodržování budete cítit mnohem lépe a pomůžete tak svému psychickému i fyzickému zdraví a celkové pohodě. A to je pro spokojený život důležité, zejména v dnešní uspěchané a náročné době.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…